Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dłużnicy mogą się pakować. W Poznaniu rozpoczęły się eksmisje

Joanna Labuda
Dłużnicy mogą się pakować. W Poznaniu rozpoczęły się eksmisje
Dłużnicy mogą się pakować. W Poznaniu rozpoczęły się eksmisje archiwum Polska Press Grupy
W najbliższym czasie 52 zadłużone rodziny w Poznaniu stracą dach nad głową. Tyle eksmisji z mieszkań należących do miasta na okres od kwietnia do czerwca zaplanował Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Jak mówi Magdalena Gościńska, w ciągu roku będzie ich jednak znacznie więcej.

- Do końca października przeprowadzimy około 150 eksmisji - mówi rzecznik ZKZL. - Podobnie było w ubiegłym roku, kiedy udało nam się odzyskać 163 lokale - dodaje.

Jak wyjaśnia, w niektórych przypadkach dłużnicy wyprowadzali się jeszcze przed terminem wskazanym przez komornika. W Poznaniu takie przypadki to jednak rzadkość. Tym bardziej że żadnemu z dłużników, którzy wkrótce będą zmuszeni do opuszczenia mieszkań, sąd nie przyznał prawa do lokalu socjalnego. Oznacza to, że większość z nich prawdopodobnie trafi do noclegowni dla bezdomnych. W Poznaniu są obecnie 1232 lokale socjalne i wszystkie mają już swoich najemców.

Czytaj też: Eksmisje w Poznaniu: Urzędnicy i anarchiści chcą pomóc rodzinie

Przed podjęciem decyzji o skierowaniu sprawy do sądu, miasto podejmuje rozmowy z dłużnikami.

- Proponujemy im ratalną spłatę zadłużenia, zamianę mieszkania na mniejsze. Niestety, nie wszyscy chcą z nami rozmawiać - wyjaśnia Magdalena Gościńska i zaznacza jednocześnie, że eksmisja nie jest ostatecznością. - Bywa, że w przeddzień eksmisji, a nawet kilka godzin przed terminem wyznaczonym przez komornika dłużnik prosi nas o jej wstrzymanie. I tak się dzieje - tłumaczy. Jako dowód wskazuje na statystyki, które mówią, że na koniec zeszłego roku odroczonych postępowań było 141. Jedna z rodzin, która dogadała się z ZKZL-em mieszka w Poznaniu przy ulicy Małeckiego. - Rodzina wpadła w długi, gdy ojciec stracił pracę - tłumaczy Magdalena Gościńska. - Przez dwa lata zadłużenie urosło do kwoty 15 tysięcy złotych - dodaje.

Sprawa miała swój finał jeszcze w tym roku. Jak mówi rzecznik ZKZL, rodzina przystała na propozycje zarządu, zadeklarowała chęć współpracy i udało jej się spłacić zaległości wobec miasta. - Sytuacja mieszkańców Łazarza znacznie się poprawiła. Nie ma nad nimi już widma eksmisji - wyjaśnia.

Obecnie poznaniacy są winni miastu łącznie ponad 123 miliony złotych (od 2000 roku do dziś), a ZKZL ma 2447 zarejestrowanych wyroków eksmisyjnych, które dotyczą prawie 8 tysięcy lokatorów. Okres eksmisyjny trwa do 1 listopada.

Konsultacje dla lokatorów

Zakończył się okres ochronny lokatorów. Lada dzień do drzwi dłużników zapukają komornicy, którzy rozpoczęli właśnie kolejny sezon eksmisji.

W piątek w Urzędzie Miasta odbyły się pierwsze bezpłatne konsultacje prawne dla lokatorów kamienic prywatnych oraz zasobu komunalnego.

Porady są świadczone przez Okręgową Izbę Radców Prawnych. Dyżur pełni jednocześnie trzech radców. Dla każdej zainteresowanej osoby przewidziane są 20-minutowe konsultacje. Zależnie od tematu, wizyta może ulec wydłużeniu lub skróceniu. Porady będą dotyczyć tylko spraw lokatorskich. Kolejne konsultacje zaplanowane są 24 kwietnia, 15 i 29 maja.

Na wizytę można umówić się, dzwoniąc pod numer miejskiej infolinii - tel. 61 646 33 44. Rozmowa telefoniczna ma charakter wywiadu wstępnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski