Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Depilacja laserowa. Dlaczego skuteczna?

Milena Kochanowska
Najskuteczniejszą metodą pozwalającą pozbyć się owłosienia na stałe jest depilacja laserowa – twierdzi Katarzyna Smolak, kosmetolog
Najskuteczniejszą metodą pozwalającą pozbyć się owłosienia na stałe jest depilacja laserowa – twierdzi Katarzyna Smolak, kosmetolog
Najskuteczniejszą metodą pozwalającą pozbyć się owłosienia na stałe jest depilacja laserowa – twierdzi Katarzyna Smolak, kosmetolog. To warto wiedzieć!

Obecnie, jest wiele sposobów, by pozbyć się niechcianych włosów. Należą do nich między innymi metody mechanicznej depilacji polegające na goleniu jednorazową bądź elektryczną maszynką, woskowanie, depilacja przy użyciu depilatora, pasta cukrowa czy nitkowanie. Do metod chemicznych możemy zaliczyć kremy, żele i pianki które rozpuszczają włosy. Sposoby te są niestety nie do końca skuteczne, bo włosy, w zależności od rodzaju, odrastają już po jednym dniu do dwóch, trzech tygodni.

– Najskuteczniejszą metodą pozwalającą pozbyć się owłosienia na stałe jest depilacja laserowa – twierdzi Katarzyna Smolak, kosmetolog. – Wiązka lasera wnika głęboko w skórę niszcząc cebulkę włosa wraz z jej macierzystymi komórkami. Dzieje się tak dzięki energii wytwarzanej przez laser, która pochłaniana przez barwnik włosa, melaninę, zamienia się w energię termiczną.

Skuteczność depilacji laserowej zależna jest od rodzaju i koloru włosa, oraz od koloru skóry. Im włos jest ciemniejszy i grubszy, a skóra jaśniejsza tym zabieg daje lepsze efekty. Kolejnym czynnikiem jest cykl włosa. Tylko włosy w aktywnej fazie wzrostu (anagenu) zostają usunięte. Dlatego zabieg należy powtarzać w seriach, a czas pomiędzy poszczególnymi zabiegami uzależniony jest od przejścia pozostałych włosów w fazę aktywną.

Pierwszy zabieg powinien być poprzedzony konsultacją, podczas której specjalista ocenia stan zdrowia pacjenta oraz próbą laserową, która ma pomóc w odpowiednim dobraniu parametrów (moc i czas trwania impulsu). Skóra pacjenta w dniu zabiegu powinna być ogolona, umyta i niczym nie posmarowana. Po zabiegu może wystąpić rumień lub obrzęk okołomieszkowy. Mogą także pojawić się drobne przebarwienia, które powinny ustąpić po kilkunastu godzinach.

Liczba potrzebnych zabiegów depilacji laserowej uzależniona jest od indywidualnych cech włosa i skóry, a także od ewentualnych zaburzeń endokrynologicznych.


Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu depilacji laserowej:

  • ciąża
  • opryszczka - w przypadku depilacji włosków nad górną wargą
  • przyjmowanie leków światłouczulających, retinoidów
  • choroby: cukrzyca, epilepsja, bliznowce, bielactwo, łuszczyca
  • skłonność do przebarwień, obecność znamion barwnikowych
  • przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi (antykoagulantów)
  • stosowanie ziół - dziurawca i nagietka (należy zaprzestać na co najmniej 2 - 3 tyg. przed zabiegiem)
  • stosowanie kremu z retinolem (należy zaprzestać na co najmniej 4 tyg. przed zabiegiem)
  • świeża opalenizna (należy zaprzestać na co najmniej 4 tyg. przed zabiegiem; samoopalacz – 2 tyg. przed zabiegiem)
  • depilacja woskiem, depilatorem, pęsetą (należy zaprzestać na co najmniej 4 tyg. przed zabiegiem)
  • peeling (należy zaprzestać na 1 tydz. przed zabiegiem)
  • znieczulenie ogólne (powinno się odczekać co najmniej 3-6 miesięcy, a niekiedy dłużej – sprawa indywidualnej odporności i regeneracji organizmu)
  • kolor włosów – włosy siwe i rude nie reagują na światło lasera ze względu na brak melaniny

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski