MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Debata na UAM: Język, czyli realna, ale ukryta treść życia

Magdalena Baranowska-Szczepańska
"Języki narodowe Europy Środkowej i Południowej: globalizacja, ideologia, tożsamość" - to tytuł debaty, która odbędzie się w środę w Poznaniu. Będą w niej uczestniczyć profesorowie z różnych stron świata. Naukowcy będą się starali odpowiedzieć na wiele pytań, np. jak małe języki obronią się przed inwazją języka angielskiego oraz przyszłą i przewidywaną ofensywą języka chińskiego?

Debatę organizuje Instytut Filologii Słowiańskiej Wydziału Filologii Polskiej Polskiej i Klasycznej UAM, a wszystko to z okazji 100-lecia niepodległości Państwa Polskiego oraz w przeddzień 100-lecia Wszechnicy Piastowskiej.

- Język jest kluczem do wszelkich badań humanistycznych, społecznych i kulturowych, w tym do badań nad współczesnym obrazem kultur słowiańskiego Południa, ich przemian oraz aktualizacji kanonów. Rozpad państwa jugosłowiańskiego sprawił, ze jesteśmy obecnie świadkami prawie na całym obszarze tego państwa (Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina i Czarnogóra) kształtowania nowych standardów językowych, czyli lingwistycznej inżynierii, której celem jest powiększenie dystansu wobec sąsiada. To jeden z kluczowych wątków naszej debaty - wyjaśnia prof. Bogusław Zieliński, dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM.

Jednak debata będzie miała szersze ramy. Jej przedmiotem będą problemy związku języka i tożsamości narodowej, kwestie rozwoju języków słowiańskich z pogranicza Europy i ich zderzenia z procesami globalizacyjnymi oraz status i perspektywy emancypacyjne tzw. małych języków w Europie Środkowej i na Półwyspie Bałkańskim.

- Będziemy starali się odpowiedzieć na pytania, które stawiamy sobie, czyli czy i jak małe języki obronią się przed inwazją języka angielskiego, przyszłą i przewidywaną ofensywą języka chińskiego? Jaka jest dynamika rozwojowa języków i ich tempo? Jakie są możliwości obrony języków i jakie relacje powstają pomiędzy małymi i bardzo małymi językami a językami wielkimi, większymi czy narodowymi? Czy jest język śląski i kaszubski i jakie regulacje i prawidłowości porządkują relacje z polszczyzną? Jak wygląda problematyka małych języków w perspektywie ogólnoeuropejskiej i uniwersalnej - dodaje prof. Zieliński.

W debacie udział zapowiedzieli wybitni uczeni: prof. Danko Šipka z Arizona State University, polonista oraz badacz małych języków, m. in. języka kaszubskiego – prof. Motoki Nomachi z Hokkaido University, Japonia oraz dr hab. Snježana Kordić, badacz niezależny z Chorwacji. UAM reprezentować będzie prof. Tomasz Mika.

POLECAMY:

Test gwary poznańskiej

Jaki samochód do Ciebie pasuje?

Stary Poznań na zdjęciach!

Najgłupsze odpowiedzi z teleturniejów

Wszystko o Lechu Poznań

Piękne hostessy z Motor Show

Zobacz też: Ścieżka rowerowa nie dla... rowerów?

(Źródło: TVN Turbo)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski