Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dały oszustowi 70 tysięcy złotych!

Elżbieta Bielewicz
Dwie kobiety straciły oszczędności życia. Dały je oszustom podającym się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Policja ostrzega przed oszustami i apeluje, aby w takich sytuacjach dzwonić pod 997 lub 112

Dwie kaliszanki w wieku 67 i 84 lata straciły oszczędności życia. Oszust podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego namówił je do wypłacenia pieniędzy z kont bankowych. Bez wahania oddały mu... kilkadziesiąt tysięcy złotych!
Wszystko wydarzyło się w miniony wtorek, 14 kwietnia. Rano do obu kobiet zadzwonił mężczyzna podający się za "policjanta CBŚ". Budzącym zaufanie, spokojnym głosem poinformował panie, że ich pieniądze, które znajdują się na kontach bankowych, są zagrożone działaniami oszustów okradających starsze kobiety. Troszcząc się o ich dorobek polecił, aby wypłaciły oszczędności i przekazały je "policjantowi", który się do nich zgłosi. Cała kwota miała zostać im zwrócona zaraz po zatrzymaniu "sprawców oszustw". Kobiety przekonane, że pomagają mundurowym w akcji, wypłaciły z kont kwotę blisko... 70 tysięcy złotych! Bez wahania przekazały pieniądze nieznanym osobom, które się do nich zgłosiły i podały za funkcjonariuszy CBŚ. Gdy zorientowały się, że mogły paść ofiarą oszustwa, o zdarzeniu poinformowały kaliskich policjantów. Ale było za późno...

Na terenie całej Wielkopolski wciąż dochodzi do kolejnych wyłudzeń pieniędzy od starszych osób. Metody działania sprawców są różne. Oszuści stają się bardziej wyrafinowani i coraz częściej starają się uprawdopodobnić opisywane okoliczności udziałem kogoś zaufanego, np. "policjanta".

Nie dalej jak kilka tygodni temu pisaliśmy o podobnej sytuacji. Starsza pani, także za namową ,,policjanta", pobrała pieniądze z banku i miała zamiar wpłacić je na poczcie na podane przez niego ,,bezpieczne" konto. Na szczęście stojący w kolejce mężczyzna podejrzewając, że może to być jakieś oszustwo, odwiódł kobietę od wpłaty pieniędzy i zawiózł tę panią na komendę policji przy ulicy Jasnej w Kaliszu.

Ta sprawa zakończyła się szczęśliwie dla starszej pani, ale - niestety - nie zawsze tak jest.

Policjanci przypominają, że każdy nieumundurowany funkcjonariusz, który podejmuje czynności służbowe, ma obowiązek się wylegitymować. Ponadto legitymację powinien pokazać w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal są wątpliwości, to należy zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Na ten sam numer oraz na 112 należy dzwonić we wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach. I co ważne, policjanci podczas służby nie korzystają z pieniędzy obywateli.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski