MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy utrata wartości auta w przypadku kolizji lub wypadku podlega rekompensacie?

materiał partnera

Samochód dla pewnej grupy ludzi to nie tylko środek lokomocji, ale także spełnione marzenia, sentyment oraz rzecz, do której łatwo się przywiązać i przyzwyczaić. W dobie rozwoju infrastruktury miast, powstawania nowych miejsc pracy na obrzeżach i terenach stref ekonomicznych, auto jest środkiem, który zapewnia komfort i możliwość samodzielnego dojazdu do pracy. Co w przypadku gdy jesteśmy uczestnikami kolizji ? Kiedy nasze auto straci na swojej wartości i co zrobić, aby uzyskać godziwe odszkodowanie ? Na powyższe pytania odpowiadają specjaliści Automobilis.

Pojęcie utrata wartości pojazdu”_ jest bardzo często spotykane wśród rozmów pomiędzy kierowcami. Problem pojawia się podczas uczestniczenia w zdarzeniu drogowym, które spowodowało negatywne skutki dla pojazdu oraz konieczność jego naprawy_. Jednym z powodów tego zjawiska jest dokonywanie kosztorysowej i schematycznej likwidacji szkody przez zakład ubezpieczeń. _Kosztorysy wyznaczające finalną kwotę odszkodowania są zaniżone, poprzez częste zawieranie w nich wyceny części i produktów nieoryginalnych, zamiennych_. Jest to jeden z wielu sposobów zaniżenia kosztów odszkodowania przez ubezpieczalnie. Ostateczny kosztorys nie jest sporządzany na podstawie standardowych cen obowiązujących w autoryzowanych serwisach. Naprawa samochodu z wykorzystaniem nowych, oryginalnych części przez profesjonalnego mechanika jest znacznie droższa, ale i korzystniejsza dla posiadacza auta. Dopiero pełne odszkodowanie, faktycznie uzupełniające wartość auta jest w stanie zapewnić naprawę, która spowoduje jak najmniejszą utratę wartości pojazdu.

Czym jest odszkodowanie ?

Instytucja odszkodowania jest zawarta w art. 361 Kodeksu Cywilnego, który mówi:

„Art. 361. § 1. Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.

§ 2. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.”

Dokonując prostej wykładni językowej powyższego artykułu, śmiało można stwierdzić, że według ustawodawcy nasz obecny system prawa stosuje zasadę pełnego odszkodowania. _Co to oznacza dla pokrzywdzonego ? Rekompensacja za naprawę auta nie jest jednoznaczna z doprowadzeniem go do wartości poprzedzającej kolizję. Auto powypadkowe z zasady traci na wartości np. podczas próby sprzedaży potencjalnemu nowemu właścicielowi. Odszkodowanie za zniszczenia wskutek zdarzenia na drodze więc, to nie tylko_pokrycie kosztu naprawy, ale także uzupełnienie jego utraconej wartości.

Wypadek lub jakakolwiek kolizja jest również przeżyciem zapewniającym szereg negatywnych emocji, który może prowadzić nawet do uszczerbku na zdrowiu. Próba uzyskania pełnego odszkodowania i dowiedzenia swoich racji bywa bardzo uciążliwa. Niejednokrotnie spotykamy się z niechęcią wśród poszkodowanych do dochodzenia swoich należnych roszczeń ze względu_ na wiele formalności i siłę przebicia firm ubezpieczeniowych. _Wato jednak skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmą się uzyskaniem odpowiedniego odszkodowania, a nawet dopłaty do już uzyskanego, które nie jest satysfakcjonujące. Takie rozwiązanie pozwala na zniwelowanie stresu i odzyskanie pełnej, cennej wartości naszego samochodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski