Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy poznaniacy jeżdżą z kulturą? "Jest lepiej. Młodzież stała się bardziej przyjazna"

Zuzanna Turkiewicz
Zdania na ten temat są podzielone.
Zdania na ten temat są podzielone. Waldemar Wylegalski
Komunikacją miejską musimy się dzielić, dlatego warto podróżować zachowując zasady savoir vivre. O czym należy szczególnie pamiętać? Jak oceniają poziom kultury osobistej pasażerów mieszkańcy Poznania?

Czy poznaniacy jeżdżą z kulturą?

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu podkreśla, że wszystkie zasady dotyczące kulturalnego korzystania z transportu zbiorowego są bardzo ważne, a ich respektowanie czyni podróże łatwiejszymi.

Czy pasażerowie się do nich stosują? Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy mieszkańcy Poznania zauważyli postęp w zachowaniu pasażerów. Inni zwrócili uwagę na to, że zdarza się, iż to zachowanie kierowców pozostawia wiele do życzenia.

Jednak znaczna część zapytanych przez nas poznaniaków jest względnie zadowolona z poziomu kultury osobistej w środkach komunikacji miejskiej.

"Jest lepiej. Młodzież stała się bardziej przyjazna"

– Moim zdaniem w ostatnim czasie polepszył się. Myślę, że przyczyniły się do tego komunikaty, które są wygłaszane w czasie drogi pojazdem. Ponadto zauważyłam, że młodzież stała się bardziej przyjazna

– mówi 68-letnia pani Jolanta.

Czytaj też: Pasażer zanieczyścił autobus w Poznaniu. Trzeba było podstawić nowy pojazd

– Faktycznie jest coraz lepiej. Poza tym, że 90 procent podróżujących trzyma nos w telefonach i nie widzi co się wokół dzieje, to autentycznie jest lepiej niż kilka lat wstecz

– zauważa 71-letnia pani Anna.

Podobnie wypowiada się 60-letnia pani Barbara:

– Zwykle maniery pasażerów są w porządku. Czasem u młodzieży zdarza się trochę wulgarne zachowanie. Przeszkadzają mi niekiedy też głośne rozmowy przez telefon, ale z reguły jest dobrze

– podkreśla.

Jak twierdzi pan Robert "bywa różnie, ale i tak jest lepiej niż kiedyś".

– Nie ma już takiego tłoku jak bywał dawniej, więc jest mniej przepychanek oraz łatwiej się wysiada. Widzę pewną poprawę.

– zauważa.

Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego podkreśla, że instytucja od wielu lat prowadzi różnorodne działania mające na celu edukowanie pasażerów i zachęcanie ich do przestrzegania podstawowych zasad kultury:

– Jest to kwestia niezwykle ważna społecznie. Od 2016 roku prowadzimy akcje Warto Jeździć z Kulturą, która jest systematycznie rozbudowywana i rozszerzana. W ramach tej kampanii powstały liczne filmy informacyjno-promocyjne, a także komunikaty głosowe emitowane w pojazdach. Tematyka transportowego savoir-vivru jest także podstawą naszych spotkań z przedszkolakami oraz uczniami szkół

– mówi.

ZTM apeluje również o wzajemną życzliwość, uprzejmość oraz uśmiech, żeby podróżowanie stało się przyjemniejsze, dla wszystkich.

Podstawowe zasady panujące w transporcie publicznym to:

  1. Ustąp miejsca osobie potrzebującej. Pamiętaj, że jeżeli zajmujesz miejsce oznaczone piktogramem, przeznaczone dla kobiet ciężarnych, osób z dzieckiem na ręku, czy też osób niepełnosprawnych, masz obowiązek jego zwolnienia.
  2. Najpierw wysiadamy, potem wsiadamy.
  3. Nie stój przy drzwiach. Po wejściu do pojazdu przesuń się do wnętrza.
  4. Masz bagaż? Miej go na oku. Odpowiadasz za przewożone ze sobą rzeczy. Nie mogą one zagrażać innym lub narażać kogoś na niewygodę.
  5. Przewożąc rower, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Jeśli pojazd jest odpowiednio wyposażony, zabezpiecz rower za pomocą specjalnych mocowań.
  6. Daj szansę osobom uprawnionym na zajęcie miejsca specjalnie dla nich wyznaczonego.
  7. Miej na uwadze innych pasażerów, nie uprzykrzaj im podróży. Ustaw głośność muzyki na odpowiedni poziom. Nie jedz i nie pij w autobusie lub tramwaju. Nie kładź torebki, plecaka lub pieska na miejscu siedzącym.
  8. Dla własnego bezpieczeństwa zawsze się trzymaj.
Poród na przystanku, pasażer, który wsiadł do tramwaju obłożony cebulą, bo słyszał, że w czasie mrozów trzeba ubierać się "na cebulkę", szaleniec porywający autobus - w dziejach MPK nie brakuje zdarzeń czasem śmiesznych, czasem wzruszających, a czasem strasznych. Zobaczcie w galerii 15 nietypowych zdarzeń, do których doszło w tramwajach, autobusach i na przystankach ----->

15 nietypowych zdarzeń, które spotkały pasażerów MPK Poznań

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie, odcinek 4 - Piła:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski