Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy po remontach sieci zdrożeje ciepło?

Andrzej Kurzyński
Grupa Energa
Dobiega końca wielka modernizacja sieci ciepłowniczej w Kaliszu. Wreszcie skończą się przerwy w dostawach ciepła do mieszkań.

Należąca do grupy Energa spółka Ciepło Kaliskie kończy największą modernizację sieci ciepłowniczej w historii Kalisza. Ma ona być bardziej niezawodna i ekologiczna.

- Dzięki przeprowadzonym pracom zagwarantujemy mieszkańcom Kalisza bardziej ekologiczne ciepło o najwyższych oczekiwanych parametrach – mówi Marek Bartczak, prezes spółki Ciepło Kaliskie. - Uzyskanie w maju tego roku dodatkowego finansowania ze środków europejskich pozwoli nam zakończyć wszystkie prace do 30 października. Już tej zimy kaliszanie będą więc korzystać z nowoczesnego, energooszczędnego i przede wszystkim niezawodnego systemu ciepłowniczego – dodaje Bartczak.

Wymiernym efektem prac będzie między innymi 17 przebudowanych węzłów ciepła i łącznie 17,71 kilometrów nowych preizolowanych sieci ciepłowniczych. Dzięki modernizacji spółka ograniczy straty ciepła o około 35 tys. GJ rocznie, czyli o ilość potrzebną do ogrzania przez rok około 700 nowych domów jednorodzinnych, a także zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 11 tysięcy ton - taką ilość w ciągu roku produkuje około 4 tys. nowych aut osobowych.

Jeszcze w tym roku Ciepło Kaliskie wymieni sieć ciepłowniczą oraz przyłącza na kilku ulicach miasta oraz przebuduje 12 kluczowych węzłów cieplnych, a także zaopatrzy istniejące 810 węzłów w nowoczesny system, który pozwoli na zdalne sterowanie i odczyt parametrów. Ponadto spółka wdroży system zarządzania i optymalizacji pracy sieci. Wszystkie te działania mają zwiększyć wydajność i funkcjonalność systemu, co znacznie ograniczy przerwy w dostawach gorącej wody do kaloryferów i kranów kaliszan.

Przypomnijmy, że projekt modernizacji sieci ciepłowniczej został zainicjowany w 2007 roku przez samorząd Kalisza, który zmodernizował pierwsze 4 kilometry sieci ciepłowniczej wraz z 4 węzłami. W 2012 roku projekt został przejęty przez spółkę Ciepło Kaliskie, która zawierając w październiku 2012 r. umowę z Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie, pozyskała na tę inwestycję wsparcie Unii Europejskiej w kwocie ponad 19 milionów złotych. Całkowity koszt inwestycji wynosi natomiast prawie 31 milionów złotych. Obecnie Ciepło Kaliskie kończy procedury przetargowe i przystępuje do podpisywania kontraktów na ostatnie roboty budowlane oraz dostawę systemów zarządzających pracą sieci.

Czy tak potężna inwestycja przełoży się także na ceny ciepła w Kaliszu? O możliwych podwyżkach cen mówi radny Dariusz Witoń z SLD, który złożył w tej sprawie interpelację na ręce prezydenta miasta.

- Czy przedstawiciel miasta w spółce Ciepło Kaliskie, w której Miasto Kalisz ma zaledwie 6 procent udziałów dysponuje wiedzą na ten temat i kiedy ta wiedza zostanie przekazana mieszkańcom? Mam nadzieję, że nie potwierdzą się docierające do mnie nieoficjalne informacje o planowanych kolejnych podwyżkach.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski