Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2012: Poznań ma patenty na biznes

Paulina Jęczmionka, Mateusz Pilarczyk
Międzynarodowe Targi Poznańskie konsekwentnie stają się czymś więcej niż organizatorem wystaw dla przedsiębiorców
Międzynarodowe Targi Poznańskie konsekwentnie stają się czymś więcej niż organizatorem wystaw dla przedsiębiorców archiwum
Grypa panuje na ulicach, a w gospodarce kryzys. W Poznaniu nie wymyślono skuteczniejszej szczepionki na wirusa. Mamy jednak patent na biznesy, które opierają się kryzysowi. Solidna praca u podstaw nie jest zapomnianym hasłem z XIX wieku.

- Poznań daje perspektywy - uważa Maciej Głowacki, szef poznańskiego oddziału AIESEC - organizacji studenckiej, która wysyła młodych na zagraniczne praktyki oraz kreuje liderów. - Studenci wracają z praktyk i zakładają tu własny biznes. Wspomagają ich wciąż powstające centra wsparcia dla tzw. firm start-up, a także przykłady przedsiębiorstw, których model biznesowy od lat się sprawdza.

Takim przykładem jest Bazar Poznański - spółka ze 175-letnią historią. Przetrwała dwie wojny światowe i czasy PRL. Założona została w 1838 roku przez Karola Marcinko-wskiego, aby wybudować hotel i sklepy dla polskich kupców. Budynek położony teraz u zbiegu ulic Paderewskiego i Marcinkowskiego stał się centrum polskości w zaborze pruskim. Hotel na zawsze wpisał się na karty historii ,odgrywając rolę w Powstaniu Wielkopolskim. Z jego okien 27 grudnia 1918 roku przemawiał Ignacy Jan Paderewski.

Historia spółki w III RP jest równie pasjonująca. Spadkobiercy i krewni udziałowców w 1990 roku odzyskali budynek. Zaczęła się odbudowa zniszczonego hotelu nazywana żartobliwie najdłuższym remontem Poznania. Długość remontu jest konsekwencją strategii wybranej przez Jędrzeja Twardowskiego (nominowanego w plebiscycie na Człowieka Roku), wnuka ostatniego przedwojennego prezesa Bazaru.

Najpierw wyremontowano część handlową i biurową. To one zarabiają na przywrócenie blasku hotelowi. Bez wielkich kredytów, z konsekwencją Bazar zaczyna żyć. W tym roku otwarto restaurację, a piękną Salę Białą można wynająć na konferencję lub wesele.

Zrównoważony rozwój i organiczna praca cechuje również H. Cegielski Service. Najbardziej dochodową spółkę w grupie HCP. 92 proc. wykonywanych w 2012 roku usług wyeksportowano do takich krajów jak Niemcy, USA, Grecja, Indie, Singapur.

- W 1996 roku zaczynaliśmy w kilka osób od bardzo małej spółki. Teraz jest ponad 80 pracowników. Nasz sukces to wynik długoletniego rozwoju, zdobywania miejsca na trudnym rynku głównie dzięki fachowości - mówi Jacek Wyszyński, nominowany do Człowieka Roku prezes H. Cegielski Service, który pracuje w "Ceglorzu" od 47 lat.

"Przedsiębiorca Roku 2012" - to tytuł, jaki od Ernst & Young otrzymał Ewald Raben, prezes międzynarodowego przedsiębiorstwa usług logistycznych - Grupy Raben. Jej europejska siedziba znajduje się w podpoznańskich Gądkach. Historia nominowanego na Człowieka Roku prezesa pokazuje, że w Poznaniu można rozwinąć wielki biznes. Przedsiębiorstwo powstało w latach 30. w Holandii, w Polsce obecne jest od 1991 r. Od tego czasu stało się międzynarodową grupą działającą w 10 państwach.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, okno na świat, które konsekwentnie - za prezesury Andrzeja Byrta - staje się czymś więcej niż organizatorem wystaw dla przedsiębiorców. Konferencja klimatyczna ONZ, Spotkanie Młodych Taizé, Kongres Świadków Jehowy, liczne koncerty czy siatkówka plażowa dla mieszkańców - to tylko niektóre "nietargowe" wydarzenia na MTP. Jednocześnie MTP wciąż są biznesową wizytówką Poznania. 128 mln zł obrotu, 5 mln zł zysku, 500 tys. gości- statystyki z 2012 r. mówią same za siebie.

- Poznaniowi wciąż przyświeca idea pracy organicznej - uważa Andrzej Głowacki, prezes grupy konsultingowej DGA. - Teraz wyzwaniem jest jednak dostosowanie firm do dynamicznych zmian i postawienie na innowacyjność, której nieco brakuje. Firmy muszą też wykorzystać potencjał uczelni wyższych. Potrzeba tu ścisłej współpracy biznesu, szkół i samorządu.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski