Rocznica Czerwca '56: Na Jeżycach pojawił się czołg

  Rocznica Czerwca '56: Na Jeżycach pojawił się czołg

  MW, BAZA

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rocznica Czerwca '56: Na Jeżycach pojawił się czołg
  1/34
  przejdź do galerii

  Rocznica Czerwca '56: Na Jeżycach pojawił się czołg ©Waldemar Wylegalski

  W ramach obchodów 61. rocznicy Czerwca '56 roku pod pomnikiem Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r. zaprezentowano rekonstrukcję historyczną, w której wykorzystano między innymi czołg.
  - Nie wiedzieli, że ich decyzja będzie tak znacząca. Że kilku z nich już nie wróci do domu. Około godz. 11 ulica Kochanowskiego spłynęła krwią - mówił prowadzący uroczystość przy pomniku Powstania Poznańskiego 1956 r. do gości i widzów oglądających obchody.

  - Myślę, że następne rocznice będą się odbywały tak samo. Kiedyś była tu zbrodnicza ulica, dziś się zmieniła - to już słowa Włodzimierza Marciniaka, prezesa związku kombatantów Czerwca'56. I zaznaczył: - Młode pokolenie musi pamiętać, że rocznicę ma się jedną na zawsze.

  Po kilku następnych przemowach Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł Prawa i Sprawiedliwości odczytał list od... Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. - Czerwcowy wybuch dojrzewał od lat. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że gdyby nie on, stalinizm w Polsce tak szybko by nie upadł. Pamiętajcie dlaczego ci ludzie chcieli wstać z kolan. Walczyli o lepsze życie, w lepszej Polsce - pisał Kaczyński.

  Na uroczystościach przy ul. Kochanowskiego nie zabrakło też apelu pamięci, sztandarów PiS i poznańskiego klubu Gazety Polskiej.  Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem, ludzie przeszli pod dawną siedzibę Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa, a dzisiejszą Komendę Wojewódzką Policji. Tam przemawiał m. in. Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski.

  Najciekawsza była jednak rekonstrukcja historyczna wydarzeń z 28 czerwca 1956 roku, które miały miejsce na ul. Kochanowskiego, około godz. 11. Grupy rekonstrukcyjne z naszego regionu połączyły siły i stworzyły niesamowite widowisko, które wzbudziło uznanie u publiczności.

  Oprócz strojów sprzed 60 lat, rekonstruktorzy zadbali o rekwizyty, broń, a nawet pojazdy z tamtych lat. Największą atrakcją był czołg T-34. Tego modelu używano 61 lat temu, żeby rozpędzić manifestujący tłum poznaniaków. W środę na ul. Kochanowskiego zobaczyliśmy tylko jeden z nich. Wtedy władza użyła ich aż 150.

  Głównie obchody 61. rocznicy Czerwca 1956 roku odbędą się w środę na placu Adama Mickiewicza. Początek o godzinie 18.30.

  34 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Głosu Wielkopolskiego

  Rocznica Czerwca '56: Na Jeżycach pojawił się czołg

  Rocznica Czerwca '56: Na Jeżycach pojawił się czołg

  Link do głównego zdjęcia

  Rocznica Czerwca '56: Na Jeżycach pojawił się czołg ©Waldemar Wylegalski

  [/cs]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najczęściej czytane

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Gry On Line - Zagraj Reklama