Czerwiec'56: Robotnicy upamiętnieni przed bramą HCP

  Czerwiec'56: Robotnicy upamiętnieni przed bramą HCP

  MW

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rozbrzmiała syrena z poznańskich zakładów im. Hipolita Cegielskiego i punktualnie o godz. 15 rozpoczęła się kolejna część obchodów 61. rocznicy Poznańskiego
  1/43
  przejdź do galerii

  Rozbrzmiała syrena z poznańskich zakładów im. Hipolita Cegielskiego i punktualnie o godz. 15 rozpoczęła się kolejna część obchodów 61. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. ©Waldemar Wylegalski

  Rozbrzmiała syrena z poznańskich zakładów im. Hipolita Cegielskiego i punktualnie o godz. 15 rozpoczęła się kolejna część obchodów 61. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r.
  - Nie czuli się bohaterami, wyszli, bo wiedzieli, że nikt nie powie za nich tego co chcieli powiedzieć - mówili prowadzący poznańskie obchody przed bramą Zakładów im. Hipolita Cegielskiego. Przed początkiem uroczystości w każdym miejscu związanym z bohaterskim czynem poznaniaków w 1956 r. prowadzący krótko wprowadzali gości w część historii Poznańskiego Czerwca.
  Zobacz galerię
  Gospodarzem uroczystości, które rozpoczęły się o godz.
  15 był Wojciech Więcławek, prezes HCP. - Cegielski to już inna firma, świadoma wartości swoich pracowników. Mamy perspektywy na powrót do dawnej świetności, dzięki nowoczesnym technologiom - przemawiał Więcławek.

  Później historię zrywu przywołał w swoich wspomnieniach Adam Tiul, uczestnik Czerwca'56: - Jerzy Urbaniak, jeden z moich kolegów z zakładów zmarł w tym roku. Chciałbym przypomnieć jego słowa o tych wydarzeniach - mówił Tiul i cytował: - O tym, że w Cegielskim wybuchnie strajk mówiło się już od kilku dni. Panowała bieda, zwiększano nam normy pracy do wyrobienia. Często to pracy chodziło się głodnym. A władza utrzymywała, że żyjemy w kraju szczęśliwości.

  Uczestnik Czerwca'56 zaapelował także, by Polacy ze sobą rozmawiali, szanowali się i budowali Polskę, która przecież należy do nas.

  Później Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski przeczytał list nadesłany przez premier Beatę Szydło: - Oddajemy hołd tym, którzy walczyli o wolność. W tych miejscach rodziła się suwerenna Polska. Aresztowani byli spychani na margines społeczeństwa. Władza próbowała też zatrzeć pamięć o tych wydarzeniach - pisała Szydło.

  Ponownie został też odczytany list od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. Jego słowa przekazał, tak jak na ul. Kochanowskiego o godz. 11, Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł PiS. Jedyne co zmieniono w liście, to... adresatów.

  Na koniec oficjalnych uroczystości w tym miejscu zaproszeni goście złożyli kwiaty pod pomnikiem ku pamięci bohaterów Poznańskiego Czerwca.
  Zobacz galerię

  Głównie obchody 61. rocznicy Czerwca 1956 roku odbędą się w środę na placu Adama Mickiewicza. Początek o godzinie 18.30.  34 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Głosu Wielkopolskiego

  Rocznica Czerwca '56: Na Jeżycach pojawił się czołg

  Rocznica Czerwca '56: Na Jeżycach pojawił się czołg

  Link do głównego zdjęcia

  Rocznica Czerwca '56: Na Jeżycach pojawił się czołg ©Waldemar Wylegalski

  [/cs]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najczęściej czytane

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej