Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

61. rocznica Czerwca '56: Zostawmy spór polityczny. Wywieśmy flagi!

BLD
Światełko dla Czerwca’56: Prezydent i uczniowie sprzątali groby
Światełko dla Czerwca’56: Prezydent i uczniowie sprzątali groby Łukasz Gdak
- Wywieśmy flagi - apelują do poznaniaków bohaterowie Czerwca '56. Proszą też o pozostawienie bieżącego politycznego sporu na boku.

Tzw. apel smoleński, spór o asystę wojskową - tego zabraknie podczas obchodów 61. rocznicy Czerwca 1956 r. – Chcemy by tak ważne dla poznaniaków uroczystości odbywały się ponad podziałami – zapewnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. I dodaje: Zawsze istniał podział w kwestii organizowania uroczystości. Urząd miasta wraz z Solidarnością jest odpowiedzialny za Czerwiec '56, urząd marszałkowski za Powstanie Wielkopolskie, a wojewódzki za Święto Niepodległości. Nie zapomnimy jednak o wojewodzie, na pewno otrzyma od nas zaproszenie.

Podobnie jak zastępca Jacka Jaśkowiaka o nieangażowanie uroczystości czerwcowych w bieżącą politykę apeluje Marek Wiza, członek prezydium wielkopolskiej „S”. – Powinniśmy wszyscy przyjść pod Pomnik Ofiar Czerwca 1956 i z szacunkiem oddać pokłon osobom, które zginęły i ich rodzinom – mówi. – Wywieśmy też w naszych oknach flagi – uzupełnia Aleksandra Banasiak, poznańska pielęgniarka, która w czerwcu 1956 roku jako pierwsza wyszła na ulicę miasta by opatrzyć rannych w wyniku starć robotników.

Tydzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 rozpoczął się w poniedziałek. Na Cmentarzu Junikowskim zainaugurowana została akcja Światełko dla Czerwca’56. Groby sprzątali uczniowie szkół, a wraz z nimi przedstawiciele miasta. Porządkowanie mogił rozpoczęto przy grobie Romka Strzałkowskiego, najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca. Łącznie bierze w niej udział siedem poznańskich szkół.

Światełko dla Czerwca’56: Prezydent i uczniowie sprzątali groby

Światełko dla Czerwca’56: Uczniowie i urzędnicy sprzątali groby

Światełko dla Czerwca’56 potrwa do piątku, zakończy się na Cmentarzu Górczyńskim przy grobie najstarszej ofiary, Zdzisława Piskorskiego. Już dziś odbędzie się z kolei finał konkursu "Czerwiec ‚56 we wspomnieniach", w którym wzięli udział przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. W środę w Muzeum Powstania Poznańskiego o godz. 11 rozpocznie się spotkanie z kombatantem Jerzym Majchrzakiem, dzień później pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca odsłonięta zostanie wystawa „Powstanie Poznańskie - Czerwiec 1956”. Ostatnim akcentem Tygodnia Pamięci będzie spacer historyczny „Śladami Poznańskiego Czerwca 1956”.

Główne obchdody tradycyjnie rozpoczną się 28 czerwca pod tablicą przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych w Poznaniu, gdzie o godz. 6 zostaną złożone kwiaty. Kulminacją będzie wieczorna uroczystość przy Przy Pomniku Poznańskiego Czerwca, w której weźmie udział prezydenta Jacek Jaśkowiak.

W tym roku upamiętniony zostanie w przestrzeni miejskiej Jan Suwart, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci Poznańskiego Czerwca 1956 r. Skwer jego imienia, mieszczący się pomiędzy ulicami Grobla, Za Groblą i Ewangelicką zostanie uroczyście otwarty 27 czerwca. – To miejsce, które lubią studenci. Dla nas bardzo ważne jest przekazywanie tej wiedzy historycznej młodym osobom – stwierdza Jędrzej Solarski.

Poznań 56" - zobacz najlepsze filmy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 61. rocznica Czerwca '56: Zostawmy spór polityczny. Wywieśmy flagi! - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski