61. rocznica Czerwca '56: Zostawmy spór polityczny. Wywieśmy...

  61. rocznica Czerwca '56: Zostawmy spór polityczny. Wywieśmy flagi!

  BLD

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Światełko dla Czerwca’56: Prezydent i uczniowie sprzątali groby
  1/5
  przejdź do galerii

  Światełko dla Czerwca’56: Prezydent i uczniowie sprzątali groby ©Łukasz Gdak

  - Wywieśmy flagi - apelują do poznaniaków bohaterowie Czerwca '56. Proszą też o pozostawienie bieżącego politycznego sporu na boku.
  Tzw. apel smoleński, spór o asystę wojskową - tego zabraknie podczas obchodów 61. rocznicy Czerwca 1956 r. – Chcemy by tak ważne dla poznaniaków uroczystości odbywały się ponad podziałami – zapewnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. I dodaje: Zawsze istniał podział w kwestii organizowania uroczystości. Urząd miasta wraz z Solidarnością jest odpowiedzialny za Czerwiec '56, urząd marszałkowski za Powstanie Wielkopolskie, a wojewódzki za Święto Niepodległości. Nie zapomnimy jednak o wojewodzie, na pewno otrzyma od nas zaproszenie.

  Podobnie jak zastępca Jacka Jaśkowiaka o nieangażowanie uroczystości czerwcowych w bieżącą politykę apeluje Marek Wiza, członek prezydium wielkopolskiej „S”. – Powinniśmy wszyscy przyjść pod Pomnik Ofiar Czerwca 1956 i z szacunkiem oddać pokłon osobom, które zginęły i ich rodzinom – mówi. – Wywieśmy też w naszych oknach flagi – uzupełnia Aleksandra Banasiak, poznańska pielęgniarka, która w czerwcu 1956 roku jako pierwsza wyszła na ulicę miasta by opatrzyć rannych w wyniku starć robotników.

  Tydzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 rozpoczął się w poniedziałek. Na Cmentarzu Junikowskim zainaugurowana została akcja Światełko dla Czerwca’56. Groby sprzątali uczniowie szkół, a wraz z nimi przedstawiciele miasta. Porządkowanie mogił rozpoczęto przy grobie Romka Strzałkowskiego, najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca. Łącznie bierze w niej udział siedem poznańskich szkół.
  16 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Głosu Wielkopolskiego

  Światełko dla Czerwca’56: Prezydent i uczniowie sprzątali groby

  Światełko dla Czerwca’56: Uczniowie i urzędnicy sprzątali groby

  Link do głównego zdjęcia

  Światełko dla Czerwca’56: Prezydent i uczniowie sprzątali groby ©Łukasz Gdak  Światełko dla Czerwca’56 potrwa do piątku, zakończy się na Cmentarzu Górczyńskim przy grobie najstarszej ofiary, Zdzisława Piskorskiego. Już dziś odbędzie się z kolei finał konkursu "Czerwiec ‚56 we wspomnieniach", w którym wzięli udział przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. W środę w Muzeum Powstania Poznańskiego o godz. 11 rozpocznie się spotkanie z kombatantem Jerzym Majchrzakiem, dzień później pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca odsłonięta zostanie wystawa „Powstanie Poznańskie - Czerwiec 1956”. Ostatnim akcentem Tygodnia Pamięci będzie spacer historyczny „Śladami Poznańskiego Czerwca 1956”.

  Główne obchdody tradycyjnie rozpoczną się 28 czerwca pod tablicą przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych w Poznaniu, gdzie o godz. 6 zostaną złożone kwiaty. Kulminacją będzie wieczorna uroczystość przy Przy Pomniku Poznańskiego Czerwca, w której weźmie udział prezydenta Jacek Jaśkowiak.

  W tym roku upamiętniony zostanie w przestrzeni miejskiej Jan Suwart, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci Poznańskiego Czerwca 1956 r. Skwer jego imienia, mieszczący się pomiędzy ulicami Grobla, Za Groblą i Ewangelicką zostanie uroczyście otwarty 27 czerwca. – To miejsce, które lubią studenci. Dla nas bardzo ważne jest przekazywanie tej wiedzy historycznej młodym osobom – stwierdza Jędrzej Solarski.

  Poznań 56" - zobacz najlepsze filmy

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wywieszę flagę

   S (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jak co roku wywieszę flagę. nawet gdy (jak w ub. roku) przyjdzie KOD i zakrzyczy kolejną rocznicę

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Gry