Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarnków: Zagryziony pies w miejscowości Grzępy. Według właściciela winne są wilki

Grzegorz Okoński
22.02.2018 legnica pola droga miedzy legnica chojnow wilk wilki zwierze drapieznik gazeta wroclawskapiotr krzyzanowski/polska press grupa
22.02.2018 legnica pola droga miedzy legnica chojnow wilk wilki zwierze drapieznik gazeta wroclawskapiotr krzyzanowski/polska press grupa Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Na terenie gospodarstwa w miejscowości Grzępy pod Czarnkowem został zagryziony pies. Właściciel czworonoga jest pewny, że winę ponoszą wilki. Twierdzi, że je widział.

- Zgłosił się do czarnkowskiej komendy mieszkaniec gminy Czarnków i powiadomił nas, że w 12 lutego w nocy, około godz. 23.50, na jego nieogrodzoną posesję wbiegły dwa wilki – opowiada mł. asp. Karolina Górzna-Kustra, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie.

- Zwierzęta te zagryzły psa, który tam biegał luzem i zabrały go ze sobą.

Właściciel psa ocenił, że pies ważył około 5 kilogramów, nie miał szans by się obronić przed wygłodniałymi napastnikami. O nocnych „gościach” poszkodowany powiadomił już przedstawicieli miejscowego koła łowieckiego.

Zobacz też: Wilki grasują w okolicach Poznania. Widziano je w Pobiedziskach, są też w Puszczy Zielonce. Czy są niebezpieczne dla ludzi?

Badacze przyrody alarmują, że coraz częściej dochodzi do spotkań wilków z ludźmi, co jest efektem ekspansji człowieka na tereny leśne, na których żyją. Z jednej strony ludzie ograniczają populację dzikich zwierząt, które są pożywieniem wilków, a z drugiej przyzwyczajają wilki do odpadków żywnościowych w pobliżu gospodarstw.

Same z siebie boją się człowieka i wyczuwają jego zapach – spotkane w lesie, na ogół oddalają się. Leśnicy ostrzegają, że nie należy ich jednak gonić, by np. nakręcić film telefonem komórkowym.

Zobacz też: Jak zachować się, gdy spotkasz wilka?
W przypadku spotkania wilczycy (wadery) ze szczeniętami, należy wycofać się, idąc tyłem, bez zaczepiania młodych. Może jednak zdarzyć się, że trafimy na wilka chorego np. na wściekliznę – też trzeba unikać spotkania, a o nienaturalnym zachowaniu zwierzęcia zawiadamiać służby weterynaryjne lub prosić policję o przekazanie im tej informacji.

Wilk to zwierzę owiane złą sławą, głównie przez znaną wszystkim baśń "Czerwony kapturek" spisaną przez Charles’a Perraulta, a następnie rozpowszechnioną przez braci Grimm. To gatunek, który coraz częściej można spotkać w Wielkopolskich lasach. Występuje w Puszczy Zielonce i Puszczy Noteckiej, a ostatnio został sfilmowany na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo w Pobiedziskach, w pobliżu ścieżek pieszo-rowerowych. Czy wilki faktycznie stanowią zagrożenie dla ludzi? Przejdź do następnego slajdu ----->

Wilki - fakty i mity. Widziano je w Pobiedziskach, są też w ...

Zobacz też: Siedmiolatek zaprzyjaźnił się z wilkiem, który teraz pilnuje jego owiec jak pies pasterski

Źródło: Ruptly

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski