Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cuda się zdarzają! Przekonał się o tym mieszkaniec Międzychodu, który odzyskał skradziony. Jednoślad został skradziony w 2014 roku

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Mieszkaniec odzyskał rower skradziony 10 lat temu!
Mieszkaniec odzyskał rower skradziony 10 lat temu! KPP Międzychód
Gdy w 2014 roku mieszkaniec Międzychodu wyszedł z sali sportowej w tym mieście i zobaczył, że nie ma jego roweru, najprawdopodobniej był przekonany, że jednośladu już nigdy nie zobaczy na oczy. Rzeczywistość napisała jednak swój scenariusz. Po 10 latach rower powrócił do właściciela!

Cuda w Międzychodzie. Odzyskał rower skradziony 10 lat temu

W marcu policjanci odzyskali rower skradziony 10 lat temu w Międzychodzie. Jednoślad wrócił do właściciela. Policjanci z międzychodzkiej komendy przekazali we wtorek 9 kwietnia właścicielowi jego rower skradziony we wrześniu 2014 r. z terenu przy hali sportowej w Międzychodzie.

Oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie młodsza aspirant Justyna Rybczyńska poinformowała, że rower skradziony w Międzychodzie, odnalazł się w innym województwie.

- Rower pozostawiony na tzw. „chwilkę” bez żadnych zabezpieczeń i nadzoru, to zachęta dla złodzieja. Jednoślad odzyskali policjanci z Bydgoszczy

- mówi policjantka.

Jak prawidłowo zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą?

Chcąc zapobiec utracie roweru, warto go odpowiednio zabezpieczyć. Należy też unikać sytuacji, w której nasz jednoślad pozostawiony będzie, choćby na chwilę, bez odpowiedniej ochrony, np. w klatce schodowej czy pod sklepem. Z obserwacji policjantów wynika, że rowery giną najczęściej z tych właśnie miejsc. Co zatem zrobić, by uchronić nasz rower przed kradzieżą ?

Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży naszego roweru, należy pamiętać, że złodziej najczęściej wykorzystuje:

  • pozostawienie roweru na niskim balkonie bez dobrego zabezpieczenia,
  • pozostawienie roweru na klace schodowej,
  • pozostawienie roweru na chwilę przed sklepem, barem, budynkiem mieszkalnym,
  • pozostawienie otwartych drzwi do garażu, piwnicy, domu lub mieszkania.

Dobrze jest sfotografować swój rower, co ułatwi jego odnalezienie.

Oto kilka rad ze strony policjantów, aby ustrzec się przed kradzieżą i utrudnić działanie złodziejowi:

  • Postaw na profesjonalne zabezpieczenie roweru – warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad. Nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież.
  • Stosujmy zawsze linki rowerowe- zostawiając rower tylko na tzw. „chwilkę” przypnijmy rower do nieruchomej części otoczenia. Warto pamiętać, że linka powinna trzymać ramę z kołem, a nie tylko koło, które łatwo jest zdjąć.
  • Pamiętajmy, że skuteczniejsze są dwa zabezpieczenia niż jedno. Im więcej czasu zajmie złodziejowi pokonanie naszych zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracimy swój rower.
  • Zadbajmy też o jak najlepsze zabezpieczenie naszej piwnicy, w której trzymamy rower - złodzieja goni czas, a zatem dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał.
  • Zwracajmy uwagę na to, kto wchodzi do naszej klatki schodowej. Często zdarza się, że wpuszczamy do bloku osoby już po usłyszenia dzwonka domofonu nie sprawdzając, kto chce wejść na klatkę. W ten sposób do bloku mogą dostać się różne osoby, wśród których może być złodziej.
  • O wszystkich podejrzanych osobach zauważonych w okolicach naszego bloku, które na przykład coś wynoszą z piwnicy, wchodzą lub wychodzą z niej bez powodu, zawiadamiajmy Policję.
  • Uczulmy też nasze pociechy, aby nie pozostawiały swoich rowerów niezabezpieczonych lub bez nadzoru.
  • Oznakujmy swój rower. Na terenie Wielkopolski funkcjonuje aplikacja umożliwiającej mieszkańcom oznakowanie swojego roweru w każdej jednostce policji: WIBEROO – Wielkopolski Bezpieczny Rower

Co zrobić, jeśli ukradną nam rower?

  • Należy zadzwonić na Policję podając miejsce kradzieży i wygląd roweru, w tym numery identyfikacyjne oraz jego cechy charakterystyczne.
  • Należy przyjść do najbliższej jednostki Policji. O ile to możliwe, trzeba zabrać ze sobą dowód zakupu roweru lub kartę gwarancyjną z numerami ramy. Warto też obserwować aukcje internetowe, na których może być wystawiony do sprzedaży skradziony nam rower, wówczas natychmiast należy powiadomić Policję.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W 2021 roku odnotowano 775 kradzieży sklepowych. Jak wskazują policjanci, w ubiegłym roku było ich więcej, bo aż 1069. Gdzie kradną w Poznaniu najwięcej? Sprawdź --->

W tych dzielnicach Poznania kradną najwięcej. Co pada łupem ...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cuda się zdarzają! Przekonał się o tym mieszkaniec Międzychodu, który odzyskał skradziony. Jednoślad został skradziony w 2014 roku - Międzychód Nasze Miasto

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski