Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej przeszczepów w Polsce. Dlaczego spada liczba transplantacji?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Liczba wykonywanych przeszczepów w kraju z roku na rok jest coraz mniejsza. Świadczą o tym przede wszystkim statystyki, które pokazują, że w 2012 roku liczba przeszczepów w Polsce wynosiła 1500, a w tym roku (do października) przeprowadzono zaledwie 1200 takich operacji.
Liczba wykonywanych przeszczepów w kraju z roku na rok jest coraz mniejsza. Świadczą o tym przede wszystkim statystyki, które pokazują, że w 2012 roku liczba przeszczepów w Polsce wynosiła 1500, a w tym roku (do października) przeprowadzono zaledwie 1200 takich operacji. Archiwum
Z roku na rok spada liczba wykonywanych przeszczepów w Polsce. Powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim brak pieniędzy.

Jak informują dziennikarze TVN24, liczba wykonywanych przeszczepów w kraju z roku na rok jest coraz mniejsza. Świadczą o tym przede wszystkim statystyki, które pokazują, że w 2012 roku liczba przeszczepów w Polsce wynosiła 1500, a w tym roku (do października) przeprowadzono zaledwie 1200 takich operacji.

Przyczyną takiego spadku ma być brak pieniędzy.

Czytaj też: Pomoc doraźna w nocy i święta w Swarzędzu zagrożona - przychodnia Multi-Medic zerwała umowę z NFZ na "wieczorynkę"

- Często musimy zrobić tyle badań potencjalnego dawcy, że kwota na to przeznaczona nie jest w stanie pokryć wydatków, które ponosi szpital - tłumaczy w rozmowie z TVN24 jedna z koordynatorek przeszczepów.

Przeszczepy nie opłacają się również z perspektywy dyrektorów szpitali, którzy nie chcą zgłaszać kolejnych dawców, ponieważ otrzymują za to zbyt mało pieniędzy. Co więcej, ich zdaniem, przeszczep może utrudniać pracę, gdyż należy wykonać pobranie wielonarządowe.

Problem spadku liczby transplantacji związany jest także z pracą koordynatorów przeszczepów. Osoby pełniące te funkcje często muszą pracować na kilku stanowiskach, bo zarobki za pracę koordynatora są niewystarczające. Dodatkowo, przepisy nie określają jasno ich uprawnień.

Zadaniem koordynatora jest m.in. rozmowa z rodziną zmarłego pacjenta na temat przeszczepu. Niestety, wielu z nich nie ma w szpitalach "swojego miejsca", przez co często korzystają ze stanowisk np. anestezjologów.

Sprawdź też: Wizyta lekarska przez telefon. Sprawdź, jak działa e-wizyta

- Zostawiło nas państwo tak naprawdę na lodzie trochę. Oczekuje się od nas, że będziemy pracować efektywnie, że będziemy zgłaszać potencjalnych dawców, rozmawiać z rodzinami, natomiast nie stworzono nam warunków do wykonywania naszej pracy - mówi dziennikarzom TVN24 Filip Szeremeta, koordynator transplantacyjny ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Przedstawiciele resortu zdrowia tłumaczą, że starają się identyfikować ten problem, a także, że zlecono Agencji Oceny Technologii Medycznych wycenę tych procedur.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski