Co się dzieje z tymi dziewczynami w końcówkach?! Poznańskie koszykarki znów straciły głowę w ostatnich minutach spotkania EBLK

Michaela Houser (z prawej) ma za sobą tylko dwa treningi z akademiczkami. Mimo nieudanego debiutu może jeszcze więc okazać się bardzo przydatną zawodniczką dla Enei AZS Politechnika Poznań Waldemar Wylegalski
Nowa zawodniczka Enei AZS Politechniki Poznań nie rozwiązała starych problemów. Michaela Houser zaliczyła kiepski debiut w barwach akademiczek, a mimo to nasz zespół mógł sięgnąć po wygraną z wyżej notowanym Basketem Bydgoszcz. Niestety w końcówce znów poznanianki były bezradne...

Lepiej rozpoczęły mecz bydgoszczanki, bo od prowadzenia 4:0 . W odpowiedzi pierwsze punkty dla Enei AZS zdobyła Michaela Houser. Kolejne akcje Amerykanki nie były jednak udane. 30-latka zanotowała sporo strat i niecelnych rzutów . Zresztą te ostatnie nie były w środę mocną stroną poznanianek. Zza linii 6,75 m pierwsza w ekipie gospodarzy trafiła dopiero w 18 min Alicja Rogozińska.

W pierwszej połowie przewaga Basketu oscylowała wokół 10 punktów. Momentami była ona nawet mniejsza, ale wtedy kiedy wydawało się, że poznanianki dogonią rywalki sprawy w swoje ręce brały Amerykanki, które przyspieszały grę i gubiły krycie. W zespole Grzegorza Zielińskiego najskuteczniejsza była Taya Davis-Reimer, ale też miała kłopoty w defensywie. Dobrą zmianę w pierwszej połowie dała Weronika Piechowiaka, ale to było za mało , by zagrozić bydgoszczankom.

Po zmianie stron akademiczki były blisko remisu, zwłaszcza po rzucie Jovany Popović w 23 min, ale w kolejnych fragmentach spotkania znów zawodziła je skuteczność. Strzelecką niemoc Basketu przerwała natomiast Karolina Poboży i znów goście mogli się w tym meczu poczuć w miarę bezpiecznie.

Gospodynie jednak nie składały broni i znów ruszyły w pogoń w czwartej kwarcie. Doszły bydgoszczanki na jeden punkt – najpierw po dwóch trójkach Julii Grądzkiej i Darii Marciniak, a następnie po akcji Katarzyny Trzeciak. Determinacja poznanianek została nagrodzona w 36 min, gdy po rzucie Davis-Reimer objęły prowadzenie 50:49. Niestety potem był jeszcze remis 52:52 po wolnych Trzeciak i nagle akademiczki zgasły, czyli znów straciły głowę w końcowych minutach. Efekt końcowy mógł być tylko jeden, czyli kolejna porażka na własne życzenie.

Z kolei poniedziałkowe, najpóźniej rozpoczęte spotkanie, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Arged BM Stal Ostrów, zakończyło 16. kolejkę spotkań w Energa Basket Lidze. Arged BM Stal wygrała trudny mecz w Bydgoszczy 86:83 (27:25, 16:19, 22:16, 21:23) i prowadzi w tabeli, mając na koncie 28 punktów (12 zwycięstw, 4 porażki). Taki sam dorobek, co mistrzowie Polski mają wicelider Anwil Włocławek oraz zajmujący trzecią pozycję Czarni Słupsk.

Spotkanie w Bydgoszczy było bardzo wyrównane i emocjonujące. Ostrowianie, którzy od trzeciej kwarty cały czas niewysoko prowadzili, kilkupunktową przewagę (6-8 pkt.) wypracowali ponownie na początku czwartej kwarty i ważnego zwycięstwa nie pozwolili sobie odebrać.

Świetny występ zanotował Kobi Simmons. W samej końcówce, przy prowadzeniu ostrowian 84:83, dwa ważne punkty zdobył dla mistrzów Polski Danzel Andersson.

Następna, 17. kolejka rozgrywana będzie 30 grudnia, 1, 2 oraz 3 stycznia. Mistrzowie Polski 1 stycznia (godz. 19) zmierzą się na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław, który w poniedziałek przegrał u siebie po dogrywce z Eneą Zastalem Zielona Góra 85:88 i z 25 punktami plasuje się w tabeli na szóstym miejscu.

EBLK: Enea AZS Politechnika Poznań – Basket Bydgoszcz 55:63 (14:23, 11:9, 13:13, 17:18)
Enea AZS: Davis-Reimer 15, Popović 10, Trzeciak 8, Marciniak 7, Grądzka 5, Houser 4, Piechowiak 3, Rogozińska 3.
Najwięcej dla Basketu: Alleyne 20 i Jeffery 11.
Inne wyniki: Zagłębie Sosnowiec – BC Polkowice 70:96, GTK Gdynia – Enea Gorzów 61:76, Ślęza Wrocław – Pszczółka Lublin 63:86.
EBL: Enea Astoria Bydgoszcz – Arged BM Stal Ostrów 83:86 (25:27,19:16,16:22,23:21)
Stal: Simmons 22, Palmer 15, Andersson 11, Kulig 10, Mokros 9, Drechsel 8, Young 8, Florence 3.