Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co czeka gimnazjalistów? Prawdziwa rewolucja! Ale jeszcze nie w tym roku

Anna Jarmuż, Katarzyna Sklepik
Gimnazjaliści na zakończenie szkoły przystąpią do sześciu egzaminów. Ich wynik będzie miał znaczenie przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej
Gimnazjaliści na zakończenie szkoły przystąpią do sześciu egzaminów. Ich wynik będzie miał znaczenie przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej 123RF
Gimnazja mają zostać zlikwidowane, ale szkoły nie znikną z dnia na dzień - będą powoli wygaszane.

Rządzący zafundowali polskiej oświacie prawdziwą rewolucję. Najbardziej odczują ją gimnazjaliści. Zgodnie z zapowiedziami te szkoły za kilka lat przestaną istnieć.

1. Pod koniec czerwca minister edukacji Anna Zalewska poinformowała, że rządzący postanowili wrócić do ośmioklasowej szkoły podstawowej, czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum. Gimnazja zostaną zlikwidowane.

2. Wygaszanie gimnazjów ma rozpocząć się w 2017, a zakończyć w 2019 roku. Oznacza to, że we wrześniu naukę w tych szkołach rozpocznie ostatni rocznik uczniów. Za rok nie będzie już pierwszych klas. Rządzący obiecują jednak, że wszyscy uczniowie, którzy rozpoczną naukę w gimnazjach, skończą szkołę w normalnym trybie - w tym samym budynku i z tymi samymi nauczycielami.

3. Nic nie wskazuje na to, że ostatnie roczniki gimnazjalistów zostaną zwolnione z egzaminów na zakończenie szkoły. Te najpewniej odbędą się na dotychczasowych zasadach, zwłaszcza że terminy zostały już ustalone (patrz ramka).

4.Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z budynkami po dawnych gimnazjach. Prawdopodobnie zostaną przekształcone na szkoły podstawowe. Te już w roku szkolnym 2018/2019 będą bowiem musiały pomieścić aż osiem roczników uczniów.
Darmowe podręczniki

Nowy rząd nie zrezygnował jak na razie z finansowania podrę-czników szkolnych (wprowadzonego za rządów PO).

W tym roku darmowe książki otrzymają uczniowie pierwszych i drugich klas gimnazjów. Na podręczniki dla każdego znich przeznaczono 250 złotych, a na ćwiczenia - 25 złotych. Rodzice nie muszą się o nic martwić. Obowiązek zakupu podręczników i ćwiczeń spoczywa na dyrektorach szkół. Uczniowie otrzymają książki na początku roku szkolnego, jednak nie na zawsze. Podręczniki zostaną im tylko wypożyczone. Po roku gimnazjaliści będą musieli odstąpić je młodszym kolegom i koleżankom, a w przypadku zniszczenia książki - odkupić.

Z wydatkiem muszą liczyć się w tym roku rodzice trzecioklasistów. Rocznik ten nie jest objęty rządową dotacją. Cena podręczników i ćwiczeń dla trzeciej klasy gimnazjum waha się od 250 do 350 zł (wiele zależy od podręczników do języków obcych). Rodzice mogą zdecydować się na książki używane. Te można kupić za połowę ceny.

Doradztwo zawodowe
Gimnazjum to ważny czas w życiu nastolatka. Już wtedy podejmuje decyzję w sprawie swojej przyszłości. Pod koniec szkoły uczeń musi zdecydować, czy kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym (jeśli tak, to w klasie o jakim profilu), technikum (ucząc się zawodu i podchodząc do matury) czy szkole zawodowej (kształcąc się w konkretnym fachu). Pomóc w podjęciu decyzji mogą doradcy zawodowi. Nie zawsze szkoła może pozwolić sobie, by zatrudnić taką osobę na cały etat. Wtedy obowiązki doradcy przejmuje często szkolny pedagog. Szkoły korzystają też czasem z pomocy zewnętrznych ekspertów i angażują się w różnego rodzaje akcje - w Poznaniu jest to np. „Szacun dla zawodowców”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski