Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Chwała bohaterom!". Poznań uczcił 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Główne uroczystości obchodów 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyły się o godz. 18.30 pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r.Przejdź dalej -->
Główne uroczystości obchodów 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyły się o godz. 18.30 pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r.Przejdź dalej -->Robert Woźniak
We wtorek, 13 grudnia, w Poznaniu i Wielkopolsce uczczono 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Uroczyste obchody odbyły się pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r.

W Poznaniu na pamiątkę tamtych wydarzeń uroczystości rozpoczęły się już o godz. 14. złożono kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, o godz.14.30 pod tablicą Wojciecha Cieślewicza, o godz. 14.45 pod głazem Piotra Majchrzaka i o godz. 15.00 pod głazem o. Honoriusza.

Z kolei o godz. 17 w kościele oo. Dominikanów odbyła się msza w intencji zamordowanych lub represjonowanych w stanie wojennym. Po mszy wspólnie złożono kwiaty w krużgankach klasztoru, pod tablicą ofiar stanu wojennego.

Obchody kontynuowane były także wieczorem. O godz. 18.30 pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r. odbyła się oficjalna część uroczystości.

– 41 lat temu tutaj w Polsce walczyliśmy o wolność, o samostanowienie, o niepodległość. Nie mieliśmy karabinów w ręku, ale do nas strzelano, nie popełniliśmy żadnego przestępstwa, ale zamykano nas w więzieniach, internowano. Chociaż umiłowaliśmy ojczyznę, to wyrzucano nas z kraju z biletem w jedną stronę. Stan wojenny, 13 grudnia 1981 rok, na ulice miast i wsi wjechało ponad 1 750 czołgów, ponad 1 900 wozów bojowych, 70 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicji i służb i prawie 100 ofiar, prawie 10 tysięcy internowanych
– mówił Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”.

od 16 lat

– 41 lat temu Polak stanął przeciwko Polakowi w walce o wolną Polskę. Dlatego w sposób szczególny w imieniu zarządu wielkopolskiej "Solidarności" chcę podziękować wszystkim tym, którzy się nie ugięli i którzy walczyli, którzy ginęli, którzy byli więzieni, internowani, wyrzucani z pracy, bici, wyrzucani za ojczyznę. To dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce. Chwała bohaterom!
– dodawał.

Obchody zakończyły się uroczystym złożeniem kwiatów również pod pomnikiem.

Tego dnia wydarzenia upamiętniające rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbyły się także w Pile, Lesznie, Rawiczu, Wrześni, Jarocinie i Gnieźnie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski