Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrobry i triumfy husarii w Murowanej Goślinie

Błażej Dąbkowski
Organizatorzy liczą na to, że w tym roku spektakl zobaczy co najmniej 20 tys. widzów
Organizatorzy liczą na to, że w tym roku spektakl zobaczy co najmniej 20 tys. widzów Waldemar Wylegalski
W piątek w Murowanej Goślinie odbędzie się premiera największego widowiska historycznego w Polsce "Orzeł i Krzyż".

Już dziś w Murowanej Goślinie odbędzie się premiera widowiska historycznego "Orzeł i Krzyż". To największe wydarzenie tego typu w naszym kraju, dzięki któremu widzowie odbywają podróż przez historię Polski od czasów założenia państwa polskiego, przez chrzest i nadanie korony Bolesławowi Chrobremu, aż po triumfy husarii, powstanie Solidarności i przesłanie Jana Pawła II. W tym roku w rolę ponad tysiąc historycznych postaci wcieli się aż 300 wolontariuszy. Po raz kolejny powstało ono dzięki Stowarzyszeniu "Dzieje".

- Aktorzy występujący w widowisku nie są zawodowcami. Skupiamy wokół siebie pasjonatów-wolontariuszy, mieszkańców gminy Murowana Goślina, ale również 10 innych gmin. W widowisku może zagrać każdy. Nie prowadzimy castingów - tłumaczy Stefan Ogorzałek, koordynator wolontariuszy ze Stowarzyszenia „Dzieje”.

Mieszkaniec może więc zostać zarówno królem, szlachcicem, żołnierzem w armii szwedzkiej, ale też chłopem koszącym siano czy więźniem obozu koncentracyjnego. - Wiek nie jest żadnym ograniczeniem. Najstarszy z aktorów ma 75 lat, a najmłodszy 4 lata - dodaje S. Ogorzałek. W tym roku próby do widowiska trwały łącznie 21 dni, średnio po pięć godzin dziennie.

Widowiska nie byłoby także bez rekwizytów, a tych na scenie wielkości sześciu boisk piłkarskich pojawi się kilka tysięcy. Lwią część własnymi rękoma tworzy dyrektor artystyczny widowiska - Filip Klepacki wraz z zespołem wolontariuszy. Wiele rekwizytów wykonują też sami aktorzy. Wolontariusze i członkowie stowarzyszenia „Dzieje” sami budują również całą scenografię i elementy małej architektury wykorzystywane w widowisku. "Orzeł i Krzyż" w ubiegłym roku odniósł ogromny sukces, przedstawienie zobaczyło łącznie 14 tys. widzów.

- Choć widowisko jest adresowane przede wszystkim do Polaków i osób zainteresowanych polską kulturą i historią, to odwiedziło nas 600 osób mieszkających poza naszą ojczyzną. Do Murowanej Gośliny przybyli z wszystkich kontynentów - opowiada Tomasz Łęcki, prezes stowarzyszenia.
Organizatorzy liczą na to, że w tym roku spektakl zobaczy co najmniej 20 tys. widzów. Ma ich przyciągnąć rozwinięcie formuły widowiska, uatrakcyjnienie prezentowanych wątków i scen oraz dodanie nowych efektów wizualnych i dźwiękowych. Jakie nowości przygotowano?

- Nową sceną jest scena komunizmu. Jednak wiele scen zostało przebudowanych, przygotowanych w sposób bardziej zrozumiały dla tych osób, które nie mają rozległej wiedzy historycznej. Inna praca świateł, a także wykorzystanie nowych rekwizytów i dodatkowej architektury na przestrzeni widowiska ma sprawić aby odbiór przez widza był jeszcze lepszy i atrakcyjniejszy - wyjaśnia Marcin Matuszewski, reżyser widowiska.

Bilety na pierwszy, piątkowy spektakl są już wyprzedane, jednak kolejne będą się jeszcze odbywać do końca lipca w Murowanej Goślinie na terenie Parku Dzieje (piątki i soboty o godz. 21.30).

Wejściówki w cenie 50 (normalny) i 40 zł (ulgowy) można kupić na stronie internetowej www.parkdzieje.pl i punktach stacjonarnych (m.in. kasie Parku Dzieje, CiM i Cafe Misja).Do Parku Dzieje można dojechać z Poznania samochodem lub specjalnym pociągiem "Orzeł".

Info z Polski - Przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni:

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski