Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chóralna sobota z Filharmonią Poznańską

Marek Zaradniak
Podczas sobotniego Koncertu Poznańskiego usłyszymy m.in. Poznańskie Słowiki pod batutą Macieja Wielocha
Podczas sobotniego Koncertu Poznańskiego usłyszymy m.in. Poznańskie Słowiki pod batutą Macieja Wielocha Marek Zakrzewski
Skowronki, Skowroneczki i Poznańskie Słowiki to chóry jakie można usłyszeć na koncertach Filharmonii Poznańskiej w sobotę

Skowronki pod batutą Alicji Szelugi oraz Skowroneczki kierowane przez Julię Łynszę usłyszeć będzie można w Auli UAM podczas przeznaczonego dla Młodzieżowego Ruchu Miłośników Muzyki Pro Sinfonika koncertu „Głos to też struny”.
W jego programie znajdą się utwory muzyki klasycznej oraz odrobina jazzu wzbogacona szczyptą zabawy i ruchem a także muzyka etniczna mieszkańców wyspy Bali.
Początek w sobotę, 12 listopada o godzinie 11, a wejściówki kosztują 15 zł.
Natomiast o godzinie 18, także dzisiaj, rozpocznie się 456. Koncert Poznański zatytułowany „Z Fary do Ostrej Bramy” . Jego wykonawcami będą Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Chór Chłopięcy iMęski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki i soliści: Sopranistka Monika Mych-Nowicka, Katarzyna Włodarczyk - alt, tenor Albert Memeti oraz bas Wojciech Rasiak. Dyryguje Maciej Wieloch. W programie znajdą się „Missa ex D” Józefa Zeidlera zrekonstruowana przez Macieja Bolewskiego oraz II i IV „Litania Ostrobramska” Stanisława Moniuszki. „Missa ex D” to najstarszy z zachowanych utworów działającego głównie w XVIII wieku na Świętej Górze w Gostyniu kompozytora. „Litanie ostrobramskie” na głosy solowe, chór mieszany, orkiestrę lub fortepian Stanisława Moniuszki powstały w latach 1843-55.
Kompozycje religijne zajmują w twórczości Moniuszki znacznie mniej miejsca niż opery, kantaty czy pieśni. Szczególną popularność zdobyły cztery „Litanie ostrobramskie”. Skomponowane zostały na cześć Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej. „I Litania F-dur” pochodzi z 1843 roku, „II Litania F-dur” z 1849 roku, o „III Litanii e-moll” wiadomo, że została skomponowana przed 1854 rokiem, a „IV Litania C-dur” powstała w 1855 roku. Wszystkie „Litanie”, które były wykonywane za czasów kompozytora w Ostrej Bramie w Wilnie posiadają tekst łaciński.
Wejściówki na koncert „Z Fary do Ostrej Bramy” kosztują 20 zł.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski