Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choinki na chodnikach, przy drogach i pod bramami - poznaniacy pozbywają się świątecznych drzewek

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
"Porzucone" choinki, można było napotkać w sobotę na chodnikach, przy ulicach i pod bramami kamienic w centrum Poznania.
"Porzucone" choinki, można było napotkać w sobotę na chodnikach, przy ulicach i pod bramami kamienic w centrum Poznania. Robert Woźniak
W sobotę w Poznaniu można było na własne oczy przekonać się, że klimat świąt Bożego Narodzenia już minął. Wszystko za sprawą "porzuconych" choinek, które przechodnie mogli napotkać na chodnikach, przy ulicach i pod bramami kamienic. Te świąteczne drzewka czekały na przyjazd pracowników GOAP-u, który bezpłatnie utylizuje żywe choinki.

Choinka to bez wątpienia jeden z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. Co jednak zrobić z żywym drzewkiem, kiedy świąteczny okres się skończy? Tu z pomocą przychodzą pracownicy Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej.

Posiadacze żywych choinek mieszkający w blokach i kamienicach w Poznaniu mogą bezpłatnie oddać drzewko do GOAP-u. Pracownicy firm wywożących odpady utylizują choinki w konkretnych, wskazanych w harmonogramie terminach. Dla każdej ulicy wyznaczone są dwa terminy - jeden w styczniu i jeden w lutym. Link do harmonogramu jest TUTAJ.

Sprawdź też:

By przekazać swoje poświąteczne drzewko do GOAP-u, choinka nie może posiadać ozdób i doniczki. Nie wolno również pakować jej w worki, folie i inne materiały. Drzewko należy wystawić przed teren nieruchomości lub przy miejscu gromadzenia odpadów.

Zebrane przez GOAP choinki przekazywane są do podpoznańskiej Biokompostowni, gdzie przetwarzane są na kompost. Ten z kolei można wykorzystać do użyźniania ziemi w ogrodach.

Innym ze sposobów pozbycia się choinki jest także wrzucenie jej do pojemnika na odpady biodegradowalne. Jednak wtedy drzewko musi być drobno pocięte.

Przypomnijmy, że za pozostawienie choinki w miejscu do tego nieprzeznaczonym grozi nam mandat w wysokości nawet do 500 złotych.

Na terenie aglomeracji poznańskiej od 1 września 2020 roku obowiązują nowe zasady w systemie gospodarowania odpadami. Segregacja śmieci jest teraz obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców. Zwiększono też liczbę typów odpadów, które można wrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Wśród nich są opakowania po dezodorantach w aerozolach czy czysty styropian opakowaniowy. Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej.Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej ---->

Nowe zasady segregacji śmieci w Poznaniu i aglomeracji. Spra...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski