Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Szyfrów Enigma coraz bliżej! Plac budowy został już przekazany wykonawcy. Muzeum ma być otwarte na początku 2021 roku

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Centrum Szyfrów Enigma powstanie w budynku UAM przy skrzyżowaniu ul. Św. Marcin i Kościuszki.
Centrum Szyfrów Enigma powstanie w budynku UAM przy skrzyżowaniu ul. Św. Marcin i Kościuszki. UMP
Centrum Szyfrów Enigma będzie nowym muzeum na mapie Poznania. Plac budowy został już przekazany przez miasto wykonawcom, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by ci rozpoczęli już prace. Muzeum ma być otwarte dla zwiedzających na początku 2021 r.

Firmy odpowiedzialne za powstanie Centrum Szyfrów Enigma odebrały plac budowy we wtorek, 2 czerwca. Muzeum powstanie na pierwszym piętrze Collegium Martineum UAM przy skrzyżowaniu ul. Święty Marcin i Kościuszki. Po pracach przygotowawczych, m.in. niewielkich rozbiórkach, na przełomie czerwca i lipca mają ruszyć prace właściwie.

Czytaj więcej: Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu powstanie w 2021 roku. Miasto podpisało umowę na budowę nowoczesnego muzeum

Skąd akurat to miejsce? - Tam, gdzie dziś stoi gmach Collegium Martineum przed wojną znajdował się budynek, w którym mieścił się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To właśnie w nim pracowali pogromcy Enigmy - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - tłumaczy miasto.

Centrum Szyfrów Enigma ma być jednym z najnowocześniejszych multimedialnych muzeów w Polsce. Przybliży historię złamania szyfru Enigmy w czasie II wojny światowej, a także najważniejsze dokonania poznańskich matematyków.

- W CSE zwiedzający będą mogli przejść kurs szyfrów, poznać metody utajniania informacji na działającej replice Enigmy oraz dowiedzieć się jak wyglądały początki działalności polskich kryptologów i ich wkład w przebieg II wojny światowej. Ważną częścią Centrum będzie także ekspozycja poświęcona bardziej współczesnym zagadnieniom jak programowanie czy bezpieczeństwo w sieci. Nie zabraknie także atrakcji, które mogą przypaść do gustu najmłodszym. Jedną z nich będzie odwzorowanie fragmentu wnętrza niemieckiego U-boota wraz z pomieszczeniami szyfranta czy telegrafisty - wylicza atrakcje miasto.

Sprawdź też: Poznań straci 300 milionów na pandemii koronawirusa, ale inwestycje są bezpieczne. Miejsca pracy urzędników też?

Partnerem inwestycji jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. - UAM użyczył na ten cel ponad 1000 metrów kwadratowych Collegium i zwiększył nakłady na jego remonty i unowocześnienie, tak aby mogła rozpocząć się ta oczekiwana budowa. Mam nadzieję, że Collegium Martineum, wraz z Centrum Szyfrów Enigma, zostanie perełką ulicy Św. Marcin - mówił w listopadzie prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM.

Powstanie muzeum kosztuje miasto i UAM 30 mln zł. Jego otwarcie jest zaplanowane na początek 2021 r. Zapowiada je ustawiony przed CK Zamek "Szyfrokontener", gdzie prezentowana jest multimedialna wystawa Pogromcy Enigmy. W związku z epidemią koronawirusa, można ją obecnie oglądać także w internecie: tutaj.

Zobacz zdjęcia:

Centrum Szyfrów Enigma powstanie w budynku UAM przy skrzyżowaniu ul. Św. Marcin i Kościuszki.

Centrum Szyfrów Enigma coraz bliżej! Plac budowy został już ...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski