Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Białej Broni na jubileusz szermierzy Warty Poznań

LUMAR
Centrum Białej Broni na jubileusz szermierzy Warty Poznań
Centrum Białej Broni na jubileusz szermierzy Warty Poznań Łukasz Gdak
Sekcja szermiercza w poznańskiej Warcie istnieje już 70 lat. W sobotnie popołudnie odbyło się jubileuszowe spotkanie, podczas którego uroczyście otwarto Centrum Białej Broni – specjalistyczną salę treningową, na którą młodzi szermierze Warty czekali od lat. Hala namiotowa o wymiarach 24 na 15 metrów z zapleczem socjalnym od sobotniego popołudnia stanowi bazę szkoleniową szermierzy Warty Poznań

Początki działalności sekcji szermierczej Warty Poznań wiążą się z osobą wybitnego fechtmistrza Jana Pieczyńskiego, który 15 listopada 1945 roku założył ją przy Klubie Sportowym HCP – spadkobiercy tradycji Warty (w 1957 roku powrócił do dawnej nazwy - Warta Poznań) – mówił podczas sobotniego spotkania dr Leszek Jarosławski, kierownik sekcji szermierczej w Warcie Poznań. – Fechtmistrz Jan Pieczyński zgromadził wokół siebie i swojej idei liczną grupę entuzjastów. Ich wspólne działania umożliwiły stopniowy rozwój i zapewniły byt materialny sekcji, a warto wspomnieć, że ubrania szermiercze szyto wtedy z płótna żaglowego, a w zakładowej kuźni wykonywano szable i florety według projektu fechtmistrza.

O osiągnięciach, sukcesach, kłopotach i codziennej działalności sekcji szermierczej w Warcie opowiedział jubileuszowym gościom Mateusz Witkowski, trener koordynator sekcji szermierczej w klubie z Drogi Dębińskiej

– W naszej sekcji trenuje ponad 120 zawodników w grupach o różnym poziomie zaawansowania, od Krasnali po Olimpijską Grupę Muszkieterów – mówi Mateusz .Witkowski. – Nasi zawodnicy w roku jubileuszowym odnieśli bardzo wiele sukcesów, które nie byłyby możliwe bez wsparcia Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania oraz Grupy Muszkieterowie i Fundacji Muszkieterów.
Zanim rozpoczęły się jubileuszowe obchody najmłodsi szermierze poznańskiej Warty walczyli w turnieju dla dzieci o Grand Prix Muszkieterów, a nagrody najlepszym wręczał między innymi Jerzy Kaczmarek, mistrz olimpijski z floretową drużyną igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

Podczas jubileuszowej gali wielkie emocje wzbudził pojedynek między aktualnym mistrzem Polski kadetów, złotym medalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – Jakubem Millerem a mistrzem Polski sprzed 50 lat – Leszkiem Jarosławskim. To było starcie zawodnika z jego trenerem, starcie ucznia z mistrzem. Walkę sędziowali wychowankowie Leszka Jarosławskiego: Dawid Kasprzyk i sędzia międzynarodowy Andrzej Witkowski, w przeszłości mistrz Europy i zdobywca Pucharu Świata, który jako jeden z ośmiu Europejczyków będzie arbitrem na olimpijskich planszach szermierczych w Rio de Janairo.

Kulminacyjnym momentem jubileuszowego spotkania szermierzy Warty Poznań i zaproszonych gości było przecięcie wstęgi otwierające Centrum Białej Broni, specjalistycznej sali treningowej. W głównych rolach wystąpiły przedstawicielki dwóch instytucji najbardziej wspierających działania sekcji w ostatnich latach – Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania oraz Jadwiga Sułowska-Bartoś z Fundacji Muszkieterów.

Centrum Białej Broni to hala o lekkiej konstrukcji, zbudowana na terenach klubowych obok kortów tenisowych. Hala namiotowa o wymiarach 24 na 15 metrów z zapleczem socjalnym od sobotniego popołudnia stanowi bazę szkoleniową szermierzy Warty Poznań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski