Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski: Muzeum Enigmy w Poznaniu? To zależy od poznaniaków...

Adriana Rozwadowska
Szymon Mazur przed pomnikiem (stoi przy Zamku) upamiętniającym kryptologów z Poznania
Szymon Mazur przed pomnikiem (stoi przy Zamku) upamiętniającym kryptologów z Poznania Paweł Miecznik
Byli absolwentami Uniwersytetu Poznańskiego i odnieśli sukces na światową skalę. – Dlaczego Poznań nie chwali się trójką wybitnych kryptologów: Rejewskim, Zygalskim i Różyckim? – dziwi się Szymon Mazur, pomysłodawca stworzenia w naszym mieście Muzeum Enigmy.

Mazur nie chce kolejnego muzeum, po którym zwiedzający poruszają się w milczeniu i kapciach. Chciałby poprowadzić turystów przez życie poznaniaków, którzy złamali kod Enigmy. Wyobraża sobie:

– Żeby otworzyć drzwi do muzeum, trzeba złamać prosty szyfr. Następnie wchodzimy na salę wykładową, na której Zygalski, Różycki i Rejewski studiowali matematykę. Bierzemy udział w wieczorku tanecznym – dokładnie takim, w jakich uczestniczyli w czasach studenckich. Potem, tajnym przejściem, przechodzimy do ściśle tajnego biura szyfrów.

ZOBACZ TEŻ:
PROJEKT SPORTOWY GOLAJ - ABY PRZYWRÓCIĆ GOLĘCIN MIASTU

Poznań może być dumny z kilku wydarzeń w swojej historii – choćby z Powstania Wielkopolskiego, czy Poznańskiego Czerwca.
– Jednak to historie dla Duńczyka czy Włocha mało zrozumiałe. A historia naszych kryptologów jest bliska każdemu. To sukces na skalę światową, który nie doczekał się upamiętnienia – uważa Mazur, który ze swoim projektem obszedł już tzw. „wszystkich świętych”. Pomysł nie wzbudził jednak zainteresowania – ani miasta, ani Uniwersytetu, którego absolwentami byli wybitni kryptolodzy.

Szacowany koszt powstania muzeum to ok. 0,5 mln zł. Projekt został zgłoszony do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Czy trafi na kartę do głosowania – okaże się we wrześniu. Jeśli jednak tak się stanie, głosy poznaniaków oddane na pomysł stworzenia interaktywnego muzeum będą bezcennym wsparciem.

– Byłoby to pokazanie miastu, że mieszkańcy chcą pamiętać o swoich bohaterach – mówi Szymon Mazur. I dodaje: – Mamy niewiele czasu. Jestem pewien, że niedługo pomysł „sprzątnie” nam sprzed nosa nam Warszawa, czy rzutki urzędnik z Bydgoszczy, gdzie urodził się Marian Rejewski.

Harmonogram budżetu obywatelskiego

  • To już druga edycja Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. 10 mln zł z miejskiej kasy zostanie podzielone pomiędzy maksymalnie pięć projektów.
  • 3 czerwca - 7 lipca
  • składanie przez mieszkańców propozycji projektów i zadań do budżetu obywatelskiego na rok 2014
  • Lipiec - sierpień
  • Weryfikacja propozycji mieszkańców przez wydziały merytoryczne, ustalenie ostatecznej listy projektów i zadań do głosowania przez Zespół Opiniujący
  • 18 września - 29 września głosowanie pozna-niaków nad listą dwudziestu wybranych propozycji
  • do 15 października
  • Wpisanie zwycięskich przedsięwzięć do projektu budżetu miasta na rok 2014

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski