MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brygada Lotnictwa MW pomaga ratować życie. Ósmy lot w tym roku w ramach „Akcji Serce”

OPRAC.:
Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
BLMW / kpt. pil. Michał Nawojczyk, kpt. mar. Marcin Kołodziejski
Po raz kolejny lotnictwo morskie Marynarki Wojennej wspiera kardiochirurgów w pomocy czekającym na przeszczep serca. Najszybszy transport zespołów pobierających i transportujących przeszczepiane organy możliwy jest drogą powietrzną.

Pilna potrzeba użycia samolotu w celu przeprowadzenia pobrania organu do przeszczepu i transportu z nim specjalistów transplantologów nastąpiła w sobotę 17 maja.

- Dyżurna Służba Operacyjna Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała pytanie o możliwość wykonania lotu w ramach „Akcji Serce” – informuje kpt. mar. Marcin Kołodziejski z BLMW. - Wytypowano samolot M28B Bryza 1TD z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, który w dniu 18 maja o godz. 8:42 wystartował z lotniska w Gdyni Babich-Dołach. Załoga wykonała lot po trasie Gdynia-Szczecin-Gdynia-Warszawa-Gdynia. Podczas realizacji zadania przetransportowano dwa zespoły transplantacyjne. O godzinie 16:21 samolot Bryza wylądował na lotnisku w Gdyni Babich-Dołach.

Transport był realizowany na rzecz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie.

„Akcja Serce” pomaga czekającym na przeszczep

Był to 8 lot wykonany w 2024 roku przez załogi statków powietrznych gdyńskiej BLMW w ramach ,,Akcji Serce''. Od 17 lat lotnicy morscy wykonali 87 lotów o statusie „hospital”. Pierwszy transport serca do przeszczepu w 2007 roku odbył się na prośbę kliniki kardiologii ówczesnej AMG. Przyleciało „Anakondą”, morską wersją śmigłowca PZL W-3 Sokół, z Bydgoszczy.

Takie misje funkcjonują pod nazwą „Akcja Serce”, transportuje się jednak nie tylko te organy a również m. in. płuca i wątroby. Obecnie brygada systemowo współpracuje ze wszystkimi ośrodkami transplantacyjnymi w Polsce. Stosowne porozumienie między MZ a MON zostało zawarte w roku 2011. Do 2014 roku w transportach z organami do przeszczepów latały śmigłowce i samoloty BLMW, od 2014 roku już tylko transportowo-desantowe samoloty PZL M28B Bryza. z 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego.

Na ratunek ludziom morza od 30 lat

Transporty z narządami do przeszczepów to nie jedyna aktywność BLMW ratująca życie ludzkie. Brygada jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi.

Całodobowy dyżur SAR w ramach polskiej strefy odpowiedzialności według „Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim” oraz „Konwencji Chicagowskiej”, pełniony jest przez załogi śmigłowców z 43. bazy w Gdyni-Babich Dołach i 44. – w Darłowie. System ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego PZL M28B 1R Bryza z 44. bazy, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka. W 2024 roku BLMW obchodzi 30-lecie sformowania jako samodzielny związek taktyczny.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmierdząca kupa - powody

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki