Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2019. Kiedy wypada święto? Czy Boże Ciało to dzień wolny od pracy? Czy będą otwarte sklepy? Czy trzeba iść do kościoła?

Monika Kaczyńska; Justyna Dopierała
Procesja Bożego Ciała zatrzymuje się przy czterech ołtarzach
Procesja Bożego Ciała zatrzymuje się przy czterech ołtarzach Waldemar Wylegalski
Boże Ciało to święto Kościoła Katolickiego obchodzone 60 dni po Wielkim Czwartku, w którym zgodnie z ewangeliami została ustanowiona eucharystia. Oficjalna nazwa Bożego Ciała to Święto Ciała i Krwi Pańskiej. W tym roku przypada 20 czerwca.

Boże Ciało w Kościele Katolickim jest tzw. świętem nakazanym, co oznacza, że każdy katolik powinien tego dnia wziąć udział we mszy świętej. Jednak tylko w niewielu krajach czwartek, na który przypada Święto Ciała i Krwi Pańskiej, jest dniem wolnym od pracy.

Boże Ciało 2019 - kiedy jest i czy to dzień wolny od pracy?

W 2019 roku Boże Ciało przypada 20 czerwca i jest w Polsce dniem wolnym od pracy. Jest też jednym z dni, w których obowiązuje zakaz handlu. Galerie handlowe i sklepy będą więc zamknięte.

Ale nie wszędzie w Europie tak jest. Dzień wolny od pracy 20 czerwca jest oprócz Polski w:

  • Austrii
  • Chorwacji
  • Francji
  • Niemczech
  • Portugalii

W pozostałych krajach 20 czerwca jest normalnym dniem pracy. Gdy chodzi o obchody Bożego Ciała, np. w części regionów Hiszpanii tradycyjne procesje odbywają się w czwartek (tak jest np. w Toledo), ale gdzie indziej np. w Puenteareas obchody są przenoszone na weekend następujący po Bożym Ciele

Sprawdź też:

Procesje, ozdoby na okna oraz dywany z kwiatów
Najbardziej spektakularną częścią obchodów są procesje Bożego Ciała wiodące z kościoła, przez przystanki przy czterech ołtarzach symbolizujących ewangelistów: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Tradycyjnie na trasie, którą idzie procesja, ozdabia się okna i balkony. Wykorzystywane są wszelkiego rodzaju motywy religijne. Na przykład nakleja się na okna emblematy eucharystyczne, ustawia obrazy religijne, przyozdabia okna białymi, niebieskimi i żółtymi wstążkami, czy flagami maryjnymi lub papieskimi.

Tradycją związaną nierozerwalnie z Bożym Ciałem jest sypanie kwiatów przed księdzem niosącym w monstrancji Najświętszy Sakrament. Robią to obecnie na ogół dzieci, które w bieżącym roku przystąpiły do I Komunii, ale np. w Spycimierzu w gminie Uniejów w woj. łódzkim mieszkańcy układają w przeddzień procesji prawdziwe kwiatowe kobierce.

Boże Ciało - czy trzeba iść do kościoła?

Ważne: w kalendarzu świąt Kościoła Katolickiego Boże Ciało jest tzw. świętem nakazanym. Katolik jest więc zobowiązany tego dnia wziąć udział we mszy świętej. Procesja nie jest obowiązkowa i nie zastępuje mszy.

Boże Ciało na słodko: poznańskie rury po procesji

Typowo poznańską tradycją jest wypiekanie i jedzenie tzw. rur. To wypieki z miodowego ciasta w postaci częściowo zrolowanych prostokątów.

Wypiek ten początkowo był dostępny jedynie w czasie oktawy Bożego Ciała, później zaczął się także pojawiać przed cmentarzami we Wszystkich Świętych. Rurami handlowano już w okresie międzywojennym.

Sprawdź też:

Historia Bożego Ciała

Tradycja Bożego Ciała sięga XIII stuclecia. Głównym motywem ustanowienia tego święta były objawienia Francuzki, bł. Julianny Cornillon. Od 1209 roku miewała ona widzenia jasnej tarczy z ciemną plamą. Zinterpretowano je jako skutek braku wśród świąt kościelnych odrębnego dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi. W 1264 roku papież Urban IV bullą "Transiturus" ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Na termin obchodów wyznaczył czwartek po oktawie Trójcy Przenajświętszej. W ogłoszeniu bulli przeszkodziła jednak śmierć papieża. Do kalendarza świąt w całym Kościele, Boże Ciało wprowadził dopiero papież Jan XXI.

W Polsce obchody święta Bożego Ciała wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku biskup Nanker. O procesjach zaś wiadomo, że odbywały się już w XIV wieku w Płocku. Przyjęty został wówczas powszechnie zwyczaj odprawiania w Boże Ciało mszy świętej w obecności wystawionego Najświętszego Sakramentu.

Zobacz też:

Każdej niedzieli miliony Polaków uczęszcza do kościoła, żeby uczestniczyć we mszy świętej. Wielu wiernych wie, jak się zachować w Domu Bożym, ale część zapomina o zasadach kościelnego savoir-vivre. Zobacz najgorsze zachowania wiernych w trakcie mszy świętej. Czy też tak się zachowujesz i masz grzech na sumieniu? Zobaczcie kolejne niewłaściwe zachowania, posługując się klawiszami strzałek na klawiaturze, myszką lub gestami.

Najgorsze zachowania wiernych w kościele. Robisz tak w czasi...

Boże Ciało w parafii pw. bł. Bogumiła w Gnieźnie - zobacz wideo:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski