Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boisko przy Estkowskiego w Poznaniu do zagospodarowania. Potrzebne pomysły i inwestorzy

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Boisko na Estkowskiego może odżyć i służyć nie tylko uczniom - potrzebny jednak jest pomysł, środki i inwestor
Boisko na Estkowskiego może odżyć i służyć nie tylko uczniom - potrzebny jednak jest pomysł, środki i inwestor Robert Woźniak
Profesjonalny wyścigowy tor rowerowy, przedłużenie parku starego koryta Warty, wielofunkcyjny obiekt sportowy dostępny dla uczniów szkoły ale także dla poznaniaków. Oto pomysły zagospodarowania boiska w fantastycznej lokalizacji, przy ul. Estkowskiego, za Garbarami w Poznaniu. Boisko nie jest w pełni wykorzystane, brakuje jednocześnie środków na jego utrzymanie. Miasto chce położyć temu kres i zwróciło się do Rady Osiedla Stare Miasto o przedstawienie potrzeb i wizji mieszkańców dzielnicy.

Boisko jest administrowane przez Szkołę Podstawową nr 40, która wykorzystuje je do lekcji wychowania fizycznego. Jednak jego potencjał jest dużo większy. Szkoła nie ma jednak możliwości finansowych by boisko remontować, naprawiać jego infrastrukturę, rozwijać i wykorzystywać do ciekawych inicjatyw, a nawet sprzątać. Wydział Gospodarki Nieruchomościami zaprasza więc osiedlowych radnych do współpracy w zagospodarowaniu obiektu.

- W grę wchodzi zagospodarowanie i zarządzanie boiskiem, tak, by służyło ono uczniom, mieszkańcom, by było utrzymane i przynosiło zysk – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. - Żadna jednostka miejska, w tym POSiR, nie wyraziły woli przejęcia, nie ma też pieniędzy w innych komunalnych podmiotach na remont i bieżące utrzymanie.

Już niedługo na Morasku zamieszkają studenci. W sąsiedztwie Wydziału Historii powstaje akademik, który pomieści 160 pokoi jednoosobowych i 120 dwuosobowych z łazienką i aneksem kuchennym. Na każdej kondygnacji znajdzie się m.in. kuchnia z jadalnią i pralnia z suszarnią oraz pokój dla osoby z niepełnosprawnością. W akademiku powstanie także stołówka, klub studencki, przedszkole, sklep, czy siłownia. Jak zapewniają przedstawiciele UAM, budowa domu studenckiego przebiega zgodnie z planem i ma zakończyć się w tym roku kalendarzowym. Budynek posiada już okna, a na dziedzińcu pojawiła się elewacja.Zobacz aktualne zdjęcia oraz wizualizacje --->

Akademik UAM na Morasku nabiera kształtów. Są już okna i czę...

Tymczasem boisko daje duże szanse ciekawym inicjatywom. Należy do terenu rewitalizowanego starego koryta Warty, objętego już kilka lat temu miejskim konkursem. Do tego od kilku lat mówi się o konieczności komunikacyjnego połączenia tego terenu z nowym parkiem, z cyplem nad Wartą, z budynkami na Chwaliszewie i Szyperskiej. Nawet przygotowano warsztaty, w czasie których okoliczni mieszkańcy przedstawiali wizje zagospodarowania tego terenu w czasie dziesięciu lat.

- W koncepcjach poszczególnych grup zawsze najważniejszymi elementami były woda i zieleń, w różnych formach: trawiastych pagórków na których można poleżeć, sensorycznego ogrodu zmysłów z sadem i kwietnikami czy parku wodnego, który z jednej strony nawiązywać powinien do historii, ale przede wszystkim być miejscem relaksu i zabawy

– przypomina Tomasz Dworek. - Ale przecież pomysły mogą objąć teren większy niż samo boisko. Obok jest parking, potrzebny w tym rejonie, ale niekoniecznie w tym miejscu. Można go przenieść na wolną miejską działkę kawałek dalej i urządzić nawet w postaci piętrowego obiektu ze ścianami zieleni. Potrzebne są śmiałe pomysły, ale i przedsiębiorcy zainteresowani ich wcieleniem w życie.

Czytaj też:

Jednym z proponowanych dziś przez mieszkańców pomysłów jest zorganizowanie zamkniętego toru typu pump-track, dla rowerzystów, deskorolkarzy, czy rolkarzy. Koszt podobnego, już zrealizowanego w Gołdapi wyniósł około 100 tys. złotych. Inne pomysły to lodowisko, wrotkowisko, miejsce na bożonarodzeniowy jarmark czy rodzinny zadrzewiony plac zabaw.

- Pomysły są ciekawe i wartościowe, dobrze byłoby jednak, gdyby zachować przy nich boisko, zagospodarować je i uczynić profesjonalny i bezpieczny obiekt sportowy – uważa Tomasz Dworek. - Służyłoby nie tylko szkołom i przedszkolom, ale także mieszkańcom. Im więcej wydajemy na sport i rozrywkę na świeżym powietrzu, tym mniej na leczenie.

Zobacz też: Osiedla w Poznaniu przed laty. Rataje, Winogrady, Piątkowo i Żegrze na archiwalnych zdjęciach

Postanowiliśmy przypomnieć, jak powstawały wielkie osiedla w Poznaniu. W naszej galerii zebraliśmy archiwalne zdjęcia z Rataj, Winograd, Piątkowa i Żegrza. Na tych fotografiach dokładnie widać, jak bardzo zmieniło się miasto. Na zdjęciu: Osiedle Jagiellońskie.Zobacz archiwalne zdjęcia z poznańskich osiedli --->

Oto Rataje, Winogrady, Piątkowo i Żegrze na archiwalnych zdj...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski