Tydzień Baby: Sztuka bez mięsa

  Tydzień Baby: Sztuka bez mięsa

  Zdjęcie autora materiału

  Kamilla Placko-Wozińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nie chcę bułek ze zwłokami zmaltretowanych zwierząt! – córka przyjaciółki baby zaprotestowała, widząc jakie śniadanie matka jej szykuje. Na te groźne słowa koleżanka aż zamarła z nożem nad kanapką.
  Tydzień Baby: Sztuka bez mięsa
  – W sensie, że co? – wydukała w końcu.

  – Że mięsa jadać już nie będę! – gimnazjalistka oświadczyła.

  Zaczęło się od dwóch koleżanek z klasy, co na drogę wegetariańską weszły. Jak barwnie pozostałym dziewczynkom opowiedziały o mordowanych krówkach i prosiaczkach, to kolejne pannice na ścieżkę bezmięsną wkroczyły.

  – Przecież ona rośnie jeszcze, szczuplutka taka jest, anemii jakiej dostanie albo co – przyjaciółka bardzo się martwiła. Na zebraniu w szkole spotkanie z dietetykiem zaproponowała nawet, czemu wszyscy rodzice przyklasnęli.

  – Przejdzie samo – baba uspokajała. – Najlepiej coś takiego mięsnego, co bardzo lubi, ugotuj.


  Baba z doświadczenia wiedziała, że tak będzie. Jak dziecko dzieckiem nastoletnim jeszcze było, też raz pomysł taki przyniosło. Szybko upadł, bo pociecha jajek nie lubiła, masła, mleka, serów żadnych, ani warzyw gotowanych z wyjątkiem fasolki, ale bez bułki tartej. No a sałata szybko jej się znudziła.

  Co innego syn przyjaciółki, co już trzeci rok tak się żywi, a owa trudną sztukę kulinarną bez mięsa uprawiać musi. Ostatnio na szczęście w miłość popadł, co sprawiło, że u ukochanej żywi się przeważnie.

  – Krysia też wegetarianką jest? – baba się zainteresowała.

  – Przy mnie się staje – studenty z dumą wyjaśnił. – Wrażliwa bardzo jest, więc szybko zrozumiała. Łzy w oczach miała, jak jej opowiadałem, co w rzeźniach się dzieje…

  – O przetwórniach opowiedzieć jej mogłeś – baba pod nosem burknęła. – Jak ostrza na marchewki bezbronne i selery spadają…

  Wrażliwą Krysię baba w okolicznościach niesprzyjających bardzo poznała. Z naręczem sałaty para się pojawiła, gdy baba z przyjaciółką nad schabowymi siedziały właśnie.

  – Zjemy u mnie w pokoju – student zdecydował. – Nie tu, gdzie one tę padlinę…

  Krysia z niesmakiem w talerz baby łypnęła, a partner jej dodał, że i matka jego i baba stracone już są, że może nad mamą dziewczyny popracować się da.

  Zaczął, gdy z wizytą pojechali i na stole kaczka się pojawiła.

  – Nie, nie, my padliny nie jemy – niegrzecznie oświadczył.

  – Jakiej padliny? – gospodyni się zdumiała. – To świeżutka kaczuszka jest, młodziutka. Sama ją wykarmiłam…

  – A teraz zabiła pani i zje – chłopak smutno głową pokiwał.

  – O, nie, sama zarżnąć bym nie mogła – kobieta zaprotestowała. – Do sąsiada z prośbą chodzić muszę. Teraz, gdy Kryśka w Poznaniu...

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo