Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bilety w Poznaniu: Zbliża się rewolucja! Zobacz, co się może zmienić

Maciej Roik
W kwietniu radni prawdopodobnie będą głosować wprowadzenie w Poznaniu biletów socjalnych i semestralnych
W kwietniu radni prawdopodobnie będą głosować wprowadzenie w Poznaniu biletów socjalnych i semestralnych Fot. Andrzej Szozda/Archiwum
W najbliższych tygodniach w Poznaniu szykuje się prawdziwa biletowa rewolucja. W kwietniu radni prawdopodobnie będą głosować wprowadzenie w Poznaniu biletów socjalnych i semestralnych. A już niemal przesądzone jest, że na wtorkowej sesji wydłużą czas obowiązywania biletów 15-minutowych (do 25 minut). Niewykluczone, że pojawi się też zupełnie nowy bilet 5-minutowy.

- Moim zdaniem radni już dawno powinni zająć się biletami 15-minutowymi - zaznacza Katarzyna Lisiecka, mieszkanka Grunwaldu. - Normalnie jeździłam do domu 8 minut. Teraz, jak muszę się przesiadać na rondzie Jana Nowaka Jeziorańskiego i akurat nie trafię w autobus,nie jestem w stanie pokonać tej trasy w 15 minut.

Czy wprowadzenie biletów 5-minutowych to dobry pomysł? [SONDA]

Propozycję w sprawie wydłużenia czasu obowiązywania biletów 15-minutowych złożą radni Platformy Obywatelskiej, którzy we wrześniu zgodzili się na takie rozwiązanie tylko w kontekście biletów 30-minutowych (wydłużone do 45 minut).

- Sprawa zostanie omówiona z członkami innych klubów w piątek - zapewnia Marek Sternalski, przewodniczący klubu radnych PO. - Z wprowadzeniem zmiany nie powinno być kłopotu.

Z pewnością poprą ją radni SLD oraz PiS, którzy postulowali o to już wcześniej.

Na najbliższej sesji, zmian może być jednak więcej. Michał Grześ, radny z PiS zaproponował by pojawił się też bilet 5-minutowy. Według jego pomysłu, bilet miałby kosztować złotówkę (ulgowy 50 groszy) i obowiązywać w tramwaju przez 5 minut, a w autobusie 3 przystanki. Na najbliższej sesji do pomysłu odniosą się radni z innych klubów.

- Oba pomysły są przez nas szczegółowo analizowane - zapewnia Rafał Kupś, szef Zarządu Transportu Miejskiego.
Na tym nie koniec biletowi rewolucji. Już w kwietniu w ofercie ZTM mogą się pojawić bilety semestralne oraz socjalne. Pomysłodawcami tych pierwszych są radni z PO.

- Z tańszych biletów mieliby korzystać uczniowie i studenci - wskazuje Marek Sternalski. - Według planów od 150 do 155 zł miałby kosztować bilet na 4 miesiące, a od 180 do 185 zł bilet 5-miesięczny.

Z kolei bilety socjalne miałyby trafiać m.in. do osób aktywnie poszukujących pracy. Na razie są ustalane szczegóły związane z ich ewentualnym wprowadzeniem.

Reklama na odwrocie biletów?
Sprzedaż reklam na biletach ZTM, to pomysł Ruchu Palikota na walkę z dziurą budżetową miasta. Choć na razie konkretów w tej sprawie nie ma (wniosek o zajęcie się sprawą został złożony do przewodniczącego Rady Miasta), partyjni działacze wskazują, że tak robią inne miasta w Polsce - np. Wrocław, Szczecin czy Gniezno - i dzięki temu zarabiają. Według wyliczeń RP, bilety z reklamą mogą pozwolić na zatrzymanie podwyżek cen i zarobienie przynajmniej pół miliona złotych rocznie.

Współpraca: KAEF

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski