Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Raczyńskich: Powracają „Czytaty” dla dzieci. Sprawdź atrakcje na lato 2022 w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Pierwsze spotkanie w ramach "Czytatów" w sobotę, 23 lipca w Poznaniu.
Pierwsze spotkanie w ramach "Czytatów" w sobotę, 23 lipca w Poznaniu. Adam Jastrzębowski
„Czytaty” to cykl wydarzeń kierowanych w zamyśle przede wszystkim do ojców i dzieci. Jak przekonuje dyrektor Anna Gruszecka, badania wskazują, że chłopcy czytają więcej, gdy widzą czytającego tatę. W Poznaniu przez lata rozwinął się w jeden ze sztandarowych projektów Biblioteki Raczyńskich, mających poszerzyć zainteresowania obecnych i przyszłych czytelników. Pierwsza edycja odbyła się w 2017 r.

Spis treści

„Czytaty” 2022

Przez lata „Czytaty” obejmowały różne zakresy tematyczne (baśnie, nauki przyrodnicze, muzykę), a przez swoją formę, czyli warsztaty, koncerty, spotkania, eksperymenty naukowe, pokazywały różnorodność świata literatury i zbiory Biblioteki Raczyńskich, zwłaszcza książki dla dzieci.

Od pierwszej edycji spotkaniom towarzyszy ściąga lekturowa z dobranymi do tematu spotkania tytułami książek, dostępnymi w Bibliotece. Elementem obowiązkowym każdego spotkania jest czytanie wybranego tekstu literackiego.

Program „Czytatów” 2022 6 zmysłów:

Od lipca do października w wybrane soboty poznaniacy z dziećmi spotykać się będą na zajęciach poświęconych zmysłom. W programie: ciekawostki, wspólne czytanie, a także eksperymenty. Na dzieci i rodziców czekają zajęcia, podczas których sprawdzone zostanie działanie różnych zmysłów: słuchu, węchu, smaku czy zdolności patrzenia i dostrzegania.

- Zaprosimy m.in. na warsztaty wykonywania okładek do ulubionych książek, w których zastosowane będą różne faktury oraz warsztaty opisywania filmu i obrazu

- mówi dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anna Gruszecka.

Piękne wnętrza zmodernizowanego historycznego gmachu Biblioteki Raczyńskich, w których odbędą się spotkania, pomogą wykształcić jeszcze jeden zmysł - zmysł wrażliwości i dobrego smaku.

Punktem wspólnym wszystkich wydarzeń będzie wspólne czytanie. Tegoroczne „Czytaty” będą więc połączeniem informacji z pogranicza biologii i fizyki z kreatywnymi działaniami plastycznymi, literackimi i eksperymentami naukowymi.

Najbliższe spotkania w Bibliotece Raczyńskich przy pl. Wolności:

  1. 23 lipca, godz.12 „Czytaty” 6 zmysłów: węch. Warsztaty z Małym Inżynierem.
  2. 6 sierpnia, godz. 12 „Czytaty” 6 zmysłów: wzrok. Warsztaty z patrzenia Katarzyną Drozdowską-Sawińską z Muzeum Narodowego.
  3. 20 sierpnia, godz. 12 „Czytaty” 6 zmysłów: smak. Warsztaty o dobrym smaku z Joanną Krzyżanek.
  4. 10 września, godz. 12 „Czytaty” 6 zmysłów: dotyk. Warsztaty rękodzielnicze z Jagodą Kają (Jagoda nie porzeczka).

Zajęcia kierowane są do dzieci w wieku 6-10 lat i rodziców. Wydarzenia są bezpłatne.

(U)kraina czytania

Dwujęzyczne spotkania dla dzieci pozwolą lepiej poznać elementy polskiej i ukraińskiej kultury - m.in. legendy Poznania i Lwowa, ciekawostki językowe, a także zachęcą do wymiany doświadczeń między polskimi i ukraińskimi dziećmi. Nie zabraknie też dobrych książek i prac plastycznych. Czytanie i zajęcia przeprowadzone zostaną w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Prowadzenie Viktoriia Senyk. Obowiązują zapisy w Filii. Zajęcia dla dzieci polskich i ukraińskich w wieku 6-12 lat i rodziców.

- Jeżeli chodzi o te książki dla dzieci, które kupiliśmy we Lwowie, one są w dużej części wypożyczone w centrum miasta. Wypożyczonych jest jakieś 80-90 proc. Jeżeli chodzi o inne filie, w których te książki są to, jest to od 30 do 70 proc. Zainteresowanie jest, ale też musimy pamiętać o tym, że w tej chwili jest okres wakacyjny

– twierdzi Anna Gruszecka.

  • Zajęcia w Bibliotece dla dzieci, Al. Marcinkowskiego 24: 16, 23 sierpnia godz. 17.
  • Zajęcia w Filii Naramowickiej, ul. Rubież 14: 17 i 24 sierpnia, godz. 17.
  • Zajęcia w Filii Wildeckiej. ul. Hetmańska 91: 18 i 25 sierpnia, godz. 17.

Literackie podróże na baśniowej chmurze

Podczas corocznej Akcji Lato zabieramy młodych czytelników w podróż na baśniowej chmurze. Przemierzymy lądy i oceany w poszukiwaniu ciekawych istot oraz kultur. Dowiemy się jak odróżnić baśniowe dobro od zła. Czytając baśnie indiańskie, chińskie, duńskie, włoskie, polskie i wiele innych, poznamy zwyczaje, tradycje oraz ciekawostki z najdalszych zakątków świata

– informują przedstawiciele Biblioteki Raczyńskich.

W akcji bierze udział 16 filii, zapisy na zajęcia w sierpniu prowadzą jeszcze:

  • F20 ul. Słowackiego 28: 8,10,12,17,19,22, 24, 26, 31 sierpnia, godz. 11.30-13
  • Filia 32 os. Armii Krajowej 84: 22, 24, 29, 31 sierpnia, godz. 11.15-12.45
  • Filia 46 ul. Arciszewskiego 27: 29 lipca i 3, 5,10,12,17, 19, 24, 26, 31 sierpnia, godz. 11.30-13.00
  • Fili 59 ul. Osinowa 14/16: 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9,10, 11, 12 sierpnia, godz. 12.00-13.30
  • Filia 62 os. Jana III Sobieskiego 103: 22, 24, 26 sierpnia, godz. 11.15-12.30

„Czytaty” dofinansowywane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomysłodawczynią „Czytatów” jest obecna dyrektor Biblioteki Raczyńskich, Anna Gruszecka. Jej druga kadencja dobiega końca 31 sierpnia. Znane są też już nazwiska kandydatek i kandydatów, którzy zakwalifikowali się do II etapu konkursu na dyrektora Biblioteki Raczyńskich.

Zapytaliśmy dyrektor Biblioteki podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach zapowiedzi „Czytatów”, dlaczego nie kandyduje na kolejną kadencję, ale nie odpowiedziała na nasze pytanie, gdyż było ono „niezwiązane z tegoroczną edycją wydarzeń kierowanych do dzieci”.

- Liczba czytelników Biblioteki to około 55 tys. czytelników. Jest to liczba większa niż w 2020 r., ale niestety z naszego punktu widzenia jeszcze nadal mniejsza niż w 2019 r., czyli w ostatnim roku przed pandemicznym

– mówi Anna Gruszczyńska.

Dyrektor Biblioteki dodała też, że książkomaty cieszą się powodzeniem i popularnością.

- Nie jest to jeszcze taka sytuacja, abyśmy musieli książki przewozić codziennie, ale rzeczywiście mamy nadzieję, że po wakacjach to korzystanie z nich się zintensyfikuje

– mówi Anna Gruszczyńska i dodaje:

- To, co zakładaliśmy, czyli nowi czytelnicy rzeczywiście się pojawiają. To jest prawie 80. nowych czytelników w pierwszym okresie tego roku. Nowych, czyli takich osób, które wcześniej przed pojawieniem się książkomatów nie korzystało z nich, a teraz zapisało się do biblioteki i z nich korzysta. Mamy nadzieję, że ta liczba wzrośnie, bo po to zostały one postawione, aby książki były jak najbliżej potencjalnych użytkowników.

Czytaj też:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Wakacyjne memy, czyli lato i nasze urlopy z przymrużeniem oka. Też macie czasami poczucie, że zła pogoda tylko czyha na moment jak ruszycie na wakacje? Jako, że lato w pełni, a upały naprawdę dają popalić - przygotowaliśmy dla Was zestaw wakacyjnych memów. Żeby zobaczyć je wszystkie - kliknij w zdjęcie i przejdź do galerii. Jak weekend to tylko na Dolnym Śląsku - Kliknij i ZOBACZ;nfHawaje na Dolnym Śląsku - Kliknij i ZOBACZ;nf

Wakacyjne memy. Śmieszne obrazki z wakacjami, urlopami i lat...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski