Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka i galeria w zabytkowym dworcu [FOTO]

Bartłomiej Hypki
Dworzec w Nowych Skalmierzycach będzie zrewitalizowany. W zabytkowym budynku ma pojawić się biblioteka, galeria oraz winda.

Władze Nowych Skalmierzyc chcą ruszyć z rewitalizacją miasta. Podczas zeszłotygodniowej konferencji w odnowionym „Starym Kinie” specjaliści omawiali plany samorządu.

- Rewitalizacja przyniesie mieszkańcom gminy i miasta nową jakość - zapewnia burmistrz Bożena Budzik. Jak tłumaczy, najważniejszym punktem będzie odnowa dworca. - To nasza perła. Przejęliśmy go od PKP pod warunkiem, że znajdzie się tam poczekalnia .

We frontowej części dawnej stacji PKP ma znaleźć się biblioteka, miejsce wystawiennicze i galeria. Oprócz tego mała sala koncertowa. Obiekt dostępny będzie dla wszystkich dzięki zamontowaniu windy. Na szczycie zamontowane zostaną lunety pozwalające zobaczyć panoramę Nowych Skalmierzyc.

- Elewacja budynku w 90 proc. zachowała się w bardzo dobrym stanie. Natomiast wnętrze jest prawie kompletnie zniszczone. Pozwalamy sobie zatem na zastosowanie kilku nowoczesnych rozwiązań - tłumaczy główny projektant Wiesław Motyl, podkreślając, że praca przy tym obiekcie to dla niego projekt życia.

Na zewnątrz budynku znajdzie się też odlew dworca, a w środku tablice informacyjne w alfabecie Braile’a dla osób niedowidzących. Podczas konferencji burmistrz Chodzieży Jacek Gursz omówił najważniejsze pojęcia związane z rewitalizacją. Natomiast Ewelina Stachowicz-Zych z UGiM Nowe Skalmierzyce przedstawiła plany rewitalizacyjne na przejętych terenach pokolejowych.

Dworzec w Nowych Skalmierzycach został zakwalifikowany do listy 89 przedsięwzięć z całego kraju, które otrzymały rekomendację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do znalezienia się w tzw. Kontrakcie Terytorialnym. Projekt „Skalmierzycki dworzec miejscem rozwoju kultury w Gminie i Mieście Nowe Skalmierzyce” zyskał pozytywne opinie. Samorząd będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie w kolejnych konkursach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”, z którego można otrzymać nawet 14 mln zł dofinansowania. Celem wnioskowanego przedsięwzięcia będzie rewitalizacja części frontowej dworca z przeznaczeniem na cele kulturalne. W ramach zadania zostałby zrealizowany kapitalny remont dachu, elewacji oraz wnętrza wraz z zakupem wyposażenia sal. Wstępne kosztorysy to ponad 20 mln zł.

Neogotycki dworzec wybudowano w latach 1904-1909. Aż do 1919 roku stacja miała charakter graniczny. W 1913 roku spotkali się tu cesarz Wilhelm II i car Mikołaj II. Z biegiem czasu dworzec stracił na znaczeniu i zaczął podupadać. Po wojnie funkcjonowały tu warsztaty kolejowe. Obecnie większa część gigantycznego obiektu pozostaje pusta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski