Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezdomni - pomoc

Milena Kochanowska
W jaki sposób możemy pomóc bezdomnym wyjaśnia Mariola Konarska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu

Pod marketem, w którym są płatne kosze na zakupy często spotykam mężczyznę, który prosi o to, by mógł odwieźć kosz, w zamian za złotówkę, którą z niego wyjmie. Uważam, że to nic złego, bo przecież w jakiś sposób na te pieniądze zarabia. Czy mam rację?
- Sugerowałabym odmowę przekazania kosza. Natomiast pomoc w formie artykułu żywnościowego nie zaszkodzi. Warto też w takiej sytuacji podać tej osobie adres najbliższego schroniska lub ośrodka pomocy społecznej.

Na mojej klatce schodowej od trzech dni co wieczór pojawia się bezdomny i śpi na półpiętrze. Jest zimno, więc nie powinien spać na dworze, ale jednocześnie nie chcemy takiego "sąsiada". Co robić?
- Przede wszystkim powinniście państwo zadzwonić do straży miejskiej - w Poznaniu pod nr tel. 986. Strażnicy mają obowiązek podjąć interwencję i osobę bezdomną odwieźć do schroniska, o ile wyrazi ona na to zgodę. Jeśli takiej zgodny nie ma, straż wezwie policję.

Gdy rano wyrzucam śmieci zawsze w murowanym i zadaszonym śmietniku natykam się na kilku bezdomnych. Czy powinienem zawiadomić jakieś służby?
- Może pan skontaktować się z MOPR-em, z zespołem do spraw osób bezdomnych, który mieści się na os. Piastowskim 81 w Poznaniu nr tel. 61 876 58 91, 61 876 66 11. Pracownicy zespołu przyjadą i zorientują się jak pomóc tym ludziom. Podobnie jest w innych miastach.


Od kilku dni chodzi po naszej kamienicy kobieta w średnim wieku, która prosi lokatorów o jedzenie lub wsparcie finansowe, bo twierdzi, że jest bezdomna. Czy ulegać tym prośbom?

- Na pewno nie dawać pieniędzy, można co najwyżej dać tej pani żywność. Jeśli mieszkacie państwo w Poznaniu lub w Pile, albo okolicach, z każdej budki telefonicznej potrzebujący może zadzwonić pod numer bezpłatnej infolinii 95 15 lub 67 95 15, gdzie uzyska informacje o bezpłatnych posiłkach i schronieniu. Informacji udzielają pracownicy Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Poznaniu.


Opuszczony budynek obok mojego domu zajęła grupa Rumunów. Wśród nich są małe dzieci, a warunki są tam fatalne. Czy można im jakoś pomóc?

- Wobec obywateli rumuńskich polski system opieki społecznej ma bardzo ograniczone możliwości wsparcia, bo Rumunia i Polska nie mają stosownych porozumień w tym zakresie. W takim przypadku można jedynie wskazać tym osobom miejsca w placówkach dla bezdomnych. W razie zagrożenia dobra i bezpieczeństwa dzieci możliwe jest umieszczenie ich w placówce opiekuńczo-wychowawczej.


Na jaką pomoc mogą liczyć bezdomni?

- Mogą liczyć na: zapewnienie schronienia w placówkach dotowanych przez gminy oraz pomoc w formie uprawnień do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych - w tym pomoc w leczeniu choroby alkoholowej, przyznanie zasiłków celowych na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych - poprzez ośrodki pomocy społecznej. Bezpłatne posiłki, suchy prowiant, pomoc medyczną, prawną i socjalną, otrzymanie odzieży - poprzez organizacje pozarządowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski