Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Betlejem Poznańskie 2023 startuje już 17 listopada! Zaplanowano dwa jarmarki i mnóstwo atrakcji. Zobacz program

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Dwa młyńskie koła, lodowisko, smakołyki i wydarzenia kulturalne... Magia Świąt i wiele atrakcji w Poznaniu. Rekordowo długi jarmark rozpocznie się już 17 listopada na placu Wolności.
Dwa młyńskie koła, lodowisko, smakołyki i wydarzenia kulturalne... Magia Świąt i wiele atrakcji w Poznaniu. Rekordowo długi jarmark rozpocznie się już 17 listopada na placu Wolności. Waldemar Wylegalski
Dwa młyńskie koła, lodowisko, smakołyki i wydarzenia kulturalne. Przed nami magia świąt i wiele atrakcji, czyli Betlejem Poznańskie 2023. Rekordowo długi jarmark rozpocznie się już 17 listopada na placu Wolności.

W tym roku jarmarki odbędą się w aż dwóch lokalizacjach - na placu Wolności i na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Betlejem Poznańskie 2023 będzie trwało rekordowo długo, bo aż 50 dni, co uczyni je najdłuższym jarmarkiem bożonarodzeniowym w historii Poznania i jednym z najdłuższych w kraju.

Spis treści

Jarmark na placu Wolności w Poznaniu

Oficjalne otwarcie nastąpi 17 listopada o godz. 19, jednak stoiska będą czynne już od godz. 11. Betlejem Poznańskie w centrum miasta potrwa do 7 stycznia.

Świąteczne wesołe miasteczko w Poznaniu

Na jarmarku nie zabraknie też młyńskiego koła, które wraca do centrum po 4 latach przerwy. Można będzie tez skorzystać z karuzeli z reniferami czy weneckiej oraz Świątecznego Pociągu.

Zaplanowano też gry zręcznościowe, łowienie kaczuszek i strzelnicę.

Tegoroczną nowością jest klimatycznie zaaranżowana fotobudka, w której można sobie zrobić zdjęcie na pamiątkę.

Wystawcy

W Poznaniu zawita 60 wystawców z całego świata - m.in. z Włoch, Hiszpanii, Francji czy Holandii, którzy zaprezentują swoje wyroby. Goście jarmarku znajdą wyjątkowe ozdoby, unikalne rękodzieła, ale też praktyczne przedmioty. Wśród niespodzianek czeka też sklep z upominkami z motywem Harry'ego Pottera.

Oczywiście nie zabraknie stoisk z jedzeniem. Po raz pierwszy na jarmarku znajdą się amerykańskie przysmaki - corndogi. Oprócz nich można będzie znaleźć też tradycyjne smakołyki, takie jak oscypki, bigos czy jadalne kasztany.

Program kulturalny

W centrum miasta czeka bogaty program kulturalny. Oprócz koncertów, warsztatów, spektakli przygotowano także dni tematyczne.

Rodzinne środy to czas kiedy poznaniacy będą mogli skorzystać z promocji, a także warsztatów, koncertów i spektakli stworzonych właśnie dla nich.

Studenckie czwartki to okazja do skorzystania z Christmas Silent Disco. Na studentów będzie czekać 200 darmowych słuchawek.

Szczegółowy program można sprawdzić na stronie pik.poznan.pl.

Zbiórki charytatywne

Jak co roku organizatorzy współpracują z Hospicjum Palium, Fundacją Bread of Life, Drużyną Szpiku oraz Fundacją Niesiemy Nadzieję. Przewidziano charytatywne zbiórki i koncerty.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Spotkanie ze Świętym Mikołajem odbędzie się 6 grudnia, natomiast, jak informują organizatorzy, prawdziwy Święty Mikołaj z Laponii przyjedzie do Poznania 11 grudnia. Wtedy też można będzie odebrać Betlejemskie Światełko Pokoju, a kilka dni później - 14 grudnia - wziąć udział w Poznań Silent Night.

Jarmark będzie czynny 7 dni w tygodniu od godz. 11 do 21, z wyjątkiem 24 grudnia (nieczynny) oraz 25, 26 grudnia i 1 stycznia (godz. otwarcia: 13-21).

Jarmark na MTP

Jarmark na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich otworzy się 18 listopada i potrwa aż do 22 grudnia na placu Powszechnej Wystawy Krajowej. W weekend na uczestników będzie czekało wiele świątecznych atrakcji.

W sobotę o godz. 12 wszystkie dzieci będą mogły wziąć udział we wspólnej zabawie i czytaniu bajki pod sceną. O 15 rozpocznie się koncert w ramach konkursu "Muzyka na jarmarku" - wystąpi zespół Emce One. O 17 natomiast sceną zawładnie Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele.

W niedzielę za to w ramach cyklicznych spotkań Wujek Ogórek o 13 zaprosi najmłodszych do wspólnych pląsów. O godz. 17 nastąpi oficjalne otwarcie jarmarku.

Jarmark na MTP będzie czynny od wtorku do czwartku w godz. 11-21, a od piątku do soboty w godz. 11-22.
Wśród stałych atrakcji znalazł się domek Świętego Mikołaja, zjazdy na pontonach, lodowisko, karuzela wenecka, autodrom, mirror cube, grający Łoś Marcin, strzelnica, młyńskie koło, iluminacje świetlne czy symulator lotu saniami.

Czynna jest także Wielka Fabryka Elfów, która zaprasza wszystkie dzieci w wieku 3-10 lat.

POZnań Ice Festival

Po raz kolejny w Poznaniu zmagać się będą rzeźbiarze z całego świata. W tym roku stworzone przez nich dzieła można będzie podziwiać na ulicy Święty Marcin (pod Alfami). Wydarzenie odbywało się będzie od 8 do 10 grudnia. Rywalizować będzie 24 rzeźbiarzy. Więcej informacji dostępnych jest na stronie:icefestival.pl.

Iluminacje i specjalny tramwaj

Ulice jak co roku przystroją iluminacje świetlne nawiązujące do Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci. Można będzie zobaczyć elementy nawiązujące do poznańskich koziołków, rogali świętomarcińskich, krawca z Chwaliszewa, króla kruków czy pustelnika z Muszej Góry.

Na Śródce natomiast znajdzie się instalacja świetlna, podkreślająca znany śródecki mural. Oświetlony zostanie też most Biskupa Jordana, Ostrów Tumski, a także plac Mickiewicza i plac Cyryla Ratajskiego. Na placu Kolegiackim stanie instalacja przestrzenna nawiązująca do kolegiaty św. Marii Magdaleny. Ozdoby pojawią się też na moście Teatralnym, na Starym Rynku, na ul. Święty Marcin i na Chwaliszewie.

W mieście staną też choinki. Pojawią się na rynkach: Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim. Miejska choinka stanie na placu Kolegiackim

Aby ułatwić komunikację ZTM uruchomi specjalną linię tramwajową nr 24. Jej trasa będzie rozplanowana tak, aby można było dojechać zarówno na Międzynarodowe Targi Poznańskie (wejście od ul. Głogowskiej), jak i w rejon placu Wolności (trasa Górczyn - Aleje Marcinkowskiego). Tramwaj kursował będzie we wszystkie dni tygodnia w godz. 16-22, co 60 minut.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Trwa budowa najwyższego wieżowca w Poznaniu. Andersia Silver pnie się do góry w imponującym tempie, a już w piątek, 22 września 2023 roku, na ostatniej kondygnacji pojawiłą się symboliczna wiecha.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Oto imponujący wieżowiec w Poznaniu! Tak wygląda najwyższy b...

Miejskie Historie, odcinek 4 - Piła:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski