Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie mniej biurokracji w Polsce? Projekt ustawy został przyjęty przez Sejm

OPRAC.:
Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Ustawa deregulacyjna została przez jego autora nazwana "poznańską".
Ustawa deregulacyjna została przez jego autora nazwana "poznańską". Robert Woźniak
Podczas posiedzenia Sejmu 26 stycznia został przejęty projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, nad którym pracowała Komisja Nadzwyczajna ds. Deregulacji. jej celem jest odbiurokratyzowanie szeregu dziedzin życia.

Będzie mniej biurokratycznych procedur

Jak informowali podczas konferencji prasowej członkowie komisji, wolność człowieka, zgodnie z konstytucją, może być ograniczana tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Z tego względu starano się znaleźć takie rozwiązania prawne, które zbyt mocno tę wolność ograniczały.

Czytaj także: Stowarzyszenie Plac Wolności apeluje o kontrolę remontów w Poznaniu. "Nie zauważyliśmy realnej rewitalizacji centrum miasta"

Do najważniejszych zmian wprowadzanych przyjętą ustawą należy:

  • ponad trzykrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn,
  • podniesienie o 50 proc. kwoty przychodów, do której możliwe jest prowadzenie działalności nieewidencjonowanej,
  • ułatwienie budowy mieszkań m.in. na terenach pohandlowych,
  • ograniczenie obowiązku umieszczania tabliczki z numerem porządkowym domu,
  • ograniczenie obowiązku uzyskiwania zaświadczeń (z ustawy o lasach) przy zbywaniu nieruchomości,
  • racjonalizacja przepisów regulujących dostęp do broni,
  • uznanie za ostateczne tych decyzji administracyjnych wydanych przez organ pierwszej instancji, w których w całości uwzględnione zostało żądanie strony,
  • wzmocnienie pozycji przedsiębiorców w sądach (wsparcie przez organizacje przedsiębiorców oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców)

- Celem ustawy jest ograniczenie regulacji zbyt mocno ingerujących w wolność obywateli i przedsiębiorców, a także redukcja ciążących na nich obowiązków. Przyjęte zmiany wpłyną także na uproszczenie i przyspieszenie procedur administracyjnych i sądowych, przez co przede wszystkim będzie możliwe ich szybsze ostateczne załatwienie

- powiedział poseł Andrzej Gawron, wiceprzewodniczący komisji ds. deregulacji.

"Poznańska" ustawa deregulacyjna

W trakcie posiedzeń Komisji, na które zaproszeni byli przedstawiciele przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w różnych branżach, samorządów gospodarczych i zawodowych, izb gospodarczych oraz think tanków, a także ośrodków naukowych, Komisja wysłuchała i przeanalizowała szereg sformułowanych przez nich uwag i propozycji. Szczegółowo zapoznała się także z propozycjami kierowanymi do niej w formie pisemnej.

- Zmiany te poszerzą wolność obywateli i przedsiębiorców, w tym wolność prowadzenia działalności gospodarczej, wolność osobistą oraz wzmocnią realizację prawa własności. Będą wspierać rozwój społeczny i przyczynią się do wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki, co – mając na uwadze wiele negatywnych skutków pandemii i wojny w Ukrainie, które dotykają teraz wszystkich Polaków – ma szczególnie istotne znaczenie

– wskazał poseł Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący komisji i autor uchwalonego projektu ustawy. W czasie konferencji prasowej poseł Bartłomiej Wróblewski powiedział, że obecną ustawę deregulacyjną można określić jako „poznańską”, ponieważ w znacznym stopniu przygotował ją na podstawie propozycji składanych przez obywateli i przedsiębiorców z Poznania i aglomeracji poznańskiej.

Zobacz też: Poznańska jadłodajnia Caritas wyróżniona przez prezydenta. Otrzymali Wielką Złotą Pieczęć

- Choć ustawa zawiera szereg ważnych propozycji poszerzających zakres wolności obywateli i przedsiębiorców powstała przeciwko niej swoista antywolnościowa koalicja PO-Lewica-Polska 2050. Te ugrupowania przynajmniej w swojej retoryce odwołują się często do „liberalizmu” i „wolności”, a mimo to głosowały przeciwko obniżce podatków, pomocy dla przedsiębiorców, redukcji biurokratycznych obowiązków dla obywateli. Szczęśliwie Sejm zdecydowaną większością głosów ustawę przyjął. Stawia to jednak pytanie: kto rzeczywiście w Polsce jest za wolnością?” - konkludował Bartłomiej Wróblewski.

Obserwuj nas także na Google News

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Wojsko sprzedaje sprzęt z demobilu! Zobacz, co można kupić!Przejdź do galerii ---->

Wojsko sprzedaje nietypowy sprzęt z demobilu! Zobacz, co ofe...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski