Bardzo cenny sukces PBG Basket z Zastalem

Marek Lubawiński
Eddie Miller aż siedem razy trafił wczoraj za trzy punkty
Eddie Miller aż siedem razy trafił wczoraj za trzy punkty Marek Zakrzewski
Koszykarze PBG Basket Poznań wygrali wczoraj z Zastalem w Zielonej Górze 82:78 zaległe spotkanie Tauron Basket Ligi . To ważne zwycięstwo w kontekście walki o play-off. Szkoda tylko, że podopieczni Miliji Bogicevicia na koniec nie mieli przewagi większej niż pięć punktów, bo taka była różnica na korzyść Zastalu w Poznaniu.

Rozpoczęło się niezbyt dobrze, bo za trzy punkty kolejno trafili Marcin Flieger i James Maye i gospodarze prowadzili 6:1. Ale w piątej minucie po trzeciej trójce Eddie'go Millera poznaniacy przegrywali już tylko 10:11. Miejscowi jednak nie odpuszczali i kilkadziesiąt sekund później powiększyli przewagę do pięciu punktów - 15:10.

Wydaje się, że przełomowym momentem w pierwszej kwarcie było wejście na boisko Saszy Ocokoljicia, który w dziewiątej minucie zastąpił Cliffa Hawkinsa. Serbski rozgrywający dwa razy trafił zza linii 6.75 metra Po raz drugi w ostatniej sekundzie prawie ze środka boiska, jeszcze jedną trójkę (czwartą) dołożył w tej fazie gry Miller i było 25:18 dla PBG Basket.

W drugiej kwarcie Miller i Ocokoljić, którzy punktowali w pierwszych dziesięciu minutach, nie wpisali się do protokołu. Ale znakomicie grali Mujo Tuljković, Vlado Tica i Piotr Stelmach. Dzięki ich skuteczności, po krótkim tylko okresie przestoju, przewaga zespołu Bogicevicia systematycznie rosła i po 20 minutach poznański zespół prowadził już różnicą 14 punktów - 48:34.

Wydawało się, że jest już po meczu, że w kolejnych dwóch kwartach poznańscy koszykarze muszą tylko spokojnie kontrolować wynik. Ale w przerwie poznaniacy chyba lekko się zdrzemnęli, bo niespodziewanie gospodarze zaczęli szybko odrabiać straty. W trzeciej kwarcie koszykarze Zastalu zdobyli 23 punkty, a goście tylko dziewięć.

Przed decydującą częścią meczu był więc remis 57:57. Na szczęście Bogicević potrafił trochę odmienić styl gry swej drużyny, która w 36. minucie prowadziła 74:64. Ale już dwie minuty później był remis - 75:75. Jednak dzięki znakomitej postawie Millera (28 punktów, siedem trójek) ostatnie fragmenty tego pasjonującego, ale nierównego spotkania należały do PBG Basket Poznań.

12. Siarka Tarnobrzeg 16 19 1162-1333

Zastal Zielona Góra - PBG Basket Poznań 78:82 (18:25, 16:23, 23:9, 21:25)
Zastal: Maye 20 (4x3), Hodge 18 (1x3), Ch. Burgess 12, Flieger 11 (1x3), Chodkiewicz 10 (2x3), D. Burgess 3, Dłoniak 2, Kęsicki 1, Kalinowski 1, Comagić 0.
PBG Basket: Miller 28 (7x3), Tica 14 (1x3), Tuljkovic 11 (1x3), Ocokoljić 8 (2x3), Hawkins 7 (1x3), Stelmach 6, Surmacz 5, Kulig 3, Dąbrowski 0, Wiśniewski 0.