Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbórka w Wielkopolsce - świętuje Konin, Kłodawa, Turek i Piła

TR
Prawie 10 tysięcy górników i nafciarzy w Wielkopolsce świętuje dziś Barbórkę. Nie wszyscy jednak czekali z obchodami do 4 grudnia.

Najszybciej w Pile, najgłębiej w Kłodawie - mowa o tegorocznych obchodach Barbórki w Wielkopolsce. Najszybciej w Pile, gdyż pilscy górnicy swoje święto mają już za sobą - "Barbórkę" świętowali już w piątek.

Po raz pierwszy obchodzili je pod szyldem Exalo Drilling, która w lutym wchłonęła nie tylko pilską "Naftę", ale także cztery inne spółki wiertniczo-serwisowe z Grupy PGNiG. Jako wspólna firma mieli też wspólną Barbórkę - do Piły, gdzie mieści się siedziba Exalo Drilling zjechali wiertnicy z Jasła, Krakowa, Krosna i Zielonej Góry.

Łącznie powód do świętowania miało w tym dniu 3,5 tysiąca pracowników Exalo, choć nie wszyscy spotkali się na tradycyjnej zabawie w "karczmie piwnej". Pierwsza "karczma piwna" odbyła się w Pile na Barbórkę 1978 roku. Jak sama jej nazwa wskazuje najważniejszym jej atrybutem jest piwo, ale także śpiewy i konkursy sprawnościowe na wesoło.

Tradycja zabrania przyprowadzania na "karczmę piwną" kobiet, nawet tych ze stanu górniczego. Dlatego też w Pile żeńska część załogi Exalo bawiła się w swoim gronie na "combrze babskim".

Tradycji nie mogło zabraknąć także na Barbórce w Turku, gdzie w sobotę świętowali górnicy z Kopalni Węgla Brunatnego Adamów, która zatrudnia 1600 osób. Jednym z najbardziej widowiskowych elementów górniczego święta był "skok przez skórę".

To zaczerpnięty jeszcze ze średniowiecza rytuał przyjmowania w szeregi górniczej braci "fuksów", czyli adeptów. Po złożeniu ślubowania nowicjusz wchodzi na beczkę piwa i z niej skacze przez skórę trzymaną przez seniorów stanu górniczego.

A górnicy z kopalni Adamów jeszcze raz przypomną dziś o swoim święcie, gdy ulicami osiedla Wyzwolenia przejdzie górnicza orkiestra dęta.

Tymczasem górnicy z Kopalni Soli Kłodawa zejdą dziś pod ziemię, by zgodnie z tradycją w wydrążonej w soli kapliczce pomodlić się za zmarłych kolegów. Będzie modlitwa, będzie też impreza. Wprawdzie "karczmę piwną" i "comber babski" górnicy z Kłodawy mają już za sobą, to czeka ich uroczysta akademia 600 metrów pod ziemią na Kłodawskiej Podziemnej Trasy Turystycznej.

Kłodawa jest trzecią co do wielkości kopalnią w Wielkopolsce - zatrudnia ponad 900 osób. Tą największą jest Kopalnia Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie, gdzie dziś świętować będzie 3,5 tysiąca górników.

Tegoroczną Barbórkę rozpoczną mszą świętą, by po niej przemaszerować razem z orkiestrą na plac obok hali "Rondo", gdzie będzie na nich czekać tradycyjne górnicze śniadanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski