Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baby Boom w Poznaniu: Czy pierwszy lockdown wpływa na wzrost urodzeń w styczniu?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W marcu ubiegłego roku w całej Polsce wprowadzony został pierwszy lockdown. To, budzi teorie, że w tym okresie spora część kobiet mogła zajść w ciążę, czego efekt widoczny jest teraz, w styczniu, w postaci zwiększonej liczby porodów. Czy ta teoria potwierdza się w Poznaniu?
W marcu ubiegłego roku w całej Polsce wprowadzony został pierwszy lockdown. To, budzi teorie, że w tym okresie spora część kobiet mogła zajść w ciążę, czego efekt widoczny jest teraz, w styczniu, w postaci zwiększonej liczby porodów. Czy ta teoria potwierdza się w Poznaniu? pixabay.com
Baby boom, czyli wzrost liczby urodzeń w styczniu 2021 roku został odnotowany w jednym z kieleckich szpitali. Co ciekawe, obecne urodzenia dotyczą kobiet, które w ciąże zaszły w czasie pierwszego wprowadzonego lockdownu w Polsce. Sprawdziliśmy, czy w Poznaniu i Wielkopolsce także możemy mówić o podobnym zjawisku. Szpitalne statystki pokazują, że obecnie rodzi się nieco mniej dzieci, niż w adekwatnym terminie w 2020 roku.

W 2020 roku łącznie na świat przyszło około 14 tysięcy małych poznaniaków. W największej porodówce w Poznaniu, czyli Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej, w 2020 roku odebrano około 6400 porodów.

- Biorąc pod uwagę ciąże mnogie, można ocenić, że urodziło się u nas 6 600 – 6 700 dzieci

– podsumowuje 2020 rok Lesław Ciesiółka, rzecznik Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

Poród i ciąża w trakcie pandemii koronawirusa

od 16 lat

W marcu ubiegłego roku w całej Polsce rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Tym samym wprowadzony został pierwszy lockdown, który zamknął Polaków w domach. To, budzi teorie, że w tym okresie spora część kobiet mogła zajść w ciążę, czego efekt widoczny jest teraz w postaci zwiększonej liczby porodów.

Teorię tę mogą potwierdzać dane z jednego ze szpitali w Kielcach. W Klinice Położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, o którym mowa, tylko do 15 stycznia odbyło się ponad 120 porodów. Normalnie w ciągu całego miesiąca jest ich około 190.

Która porodówka w Poznaniu jest najlepsza? Pewną wskazówką mogą być ankiety przeprowadzone wśród kobiet przez Fundację Rodzić Po Ludzku, które rodziły dzieci w poznańskich szpitalach. Kobiety oceniały m.in. postawę personelu, pomoc w opiece nad dzieckiem, wsparcie w karmieniu piersią, swobodę rodzenia, czy ogólne warunki w szpitalu. Na podstawie ocen powstał ranking.Zobacz, jak oceniono porodówki w Poznaniu ----->

Która porodówka w Poznaniu jest najlepsza? Zobacz ranking sz...

Czy taka zależność zauważana jest także w poznańskich porodówkach? Jak się okazało, jedyną placówką, która na początku roku odnotowała więcej urodzeń niż w tym samym okresie w 2020 roku, jest Szpital Wojewódzki przy ul. Lutyckiej. Od 1 do 20 stycznia tego roku w szpitalu odnotowano już 89 urodzeń. W tym samym czasie, w roku 2020 porodów było mniej, bo 79.

Zobacz też:

Rada Języka Polskiego nie zaleca nadawania tych imion dzieciom narodowości polskiej i obywatelstwa polskiego. Znalazło się na niej 69 imion.Kliknij i przejdź do kolejnego slajdu --->

Lista 69 "zakazanych" imion w Polsce [SPRAWDŹ]

Pozostałe poznańskie porodówki nie odnotowują wzrostu porodów w porównaniu z pierwszą połową stycznia w 2020 roku. W szpitalu Świętej Rodziny liczba porodów z połowy stycznia 2020 roku i 2021 roku jest porównywalna.

– Nie zauważamy wzrostu urodzeń, te dane są prawie identyczne. Co więcej, ginekolodzy nie odnotowują też znacznego wzrostu samych ciąż

– podkreśla Urszula Łaszyńska, rzeczniczka Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, w skład którego wchodzi Szpital Świętej Rodziny.

Kim są "madki"? Najogólniej mówiąc to młode matki, które nie grzeszą inteligencją, ale mają za to fioła na punkcie swoich dzieci. Ich problemy, poziom wiedzy i roszczeniowość budzą czasem osłupienie, czasem oburzenie, ale przeważnie gromki śmiech. Zobacz najlepsze ich teksty znalezione na forach internetowych, Facebooku i ogłoszeniach zebrane z różnych stron na Facebooku Zobacz najlepsze teksty madek ----->

Najlepsze teksty "madek" z forów, Facebooka i ogłoszeń w Int...

Brak wzrostu urodzeń na początku stycznia odnotowano w Szpitalu Miejskim im. F. Raszei na poznańskich Jeżycach. Tam, jak wylicza Eryk Matuszkiewicz, rzecznik placówki, od 1 do 20 stycznia 2020 roku w placówce urodziło się 129 dzieci, a w tym samym terminie w tym roku - zaledwie 84.

Zdecydowany spadek urodzeń w porównaniu porodów z początku 2020 i 2021 roku odnotowuje także porodówka z ul. Polnej w Poznaniu. Choć nadal ich liczba jest największa na terenie całego Poznania.

– Do 20 stycznia ubiegłego roku mieliśmy już 404 porody. Z kolei w tym roku na ten okres przypada 341 urodzeń

– mówi Ciesiółka.

Choć liczba porodów w szpitalu przy ul. Polnej w porównaniu z tymi ze stycznia ubiegłego roku spada, to na pewno nie tracą one swojej wyjątkowości. Bowiem, w niedzielę, 17 lutego w tym szpitalu na świat przyszły pięcioraczki - Anastazja, Klara, Laura, Wiktoria i Maksymilian. To trzeci taki poród w historii szpitala.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: W Poznaniu urodziły się pięcioraczki. Najmniejsze z nich waży zaledwie 680 gramów. W porodzie uczestniczyło 30 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski