18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Azerbejdżan - zobacz dokąd jedzie Lech Poznań [GALERIA]

KS
Widok na starą część Baku
Widok na starą część Baku Zdjęcia Logos Travel
W środę rano piłkarze Lecha Poznań wylatują do Azerbejdżanu. W czwartek rozegrają w Lenkoranie mecz z Charazem. Zobacz, jak wygląda Baku - stolica kraju, do którego jadą poznańscy piłkarze.

Azerbejdżan. Niezwykłe skrzyżowanie kultur. Zderzenie Wschodu z Zachodem. Bogata kultura, mnogość religii. Dziewięć stref klimatycznych. Monumentalne góry, zielone pastwiska, zabytkowe miasta, którym uroku dodaje nowoczesna infrastruktura.

Marek Lech, historyk, żyje w Azerbejdżanie już 20 lat. Napisał o nim nawet przewodnik. Co sprawia, że Azerbejdżan zachwyca turystów?
- Bogata kultura i folklor, wspaniali rzemieślnicy, którzy do tej pory ręcznie tkają dywany, wytwarzają biżuterię, wykuwają naczynia z miedzi, tkają jedwab - mówi Marek Lech i zaznacza, że Baku to miasto, które lepiej raz zobaczyć, niż o nim sto razy przeczytać.

Baku - stolica Azerbejdżanu wygląda już inaczej, niż ta, którą Stefan Żeromski opisał w "Przedwiośniu". To teraz najbogatsze - dzięki złożom ropy naftowej - miasto. Zwane drugim Kuwejtem. Zwiedzając Baku warto obejrzeć starą część miasta - Icheri Sheher, gdzie uwagę turystów przykuwa pałac Szirwanszachów. Trzeba także zwiedzić świątynię ognia Ateshgyan i obejrzeć wieżę Gyz Galasy.
W centrum stolicy znajdują się domy zaprojektowane przez polskich architektów w słynnym stylu bakińskiej secesji. Uwag przykuwa także olbrzymi port, piękne molo, a także nowoczesna architektura, która w Baku doskonale komponuje się ze starą zabudową.

W obrębie masywu Wielki Kaukaz znajduje się miejscowość Lahicz - aulu, do której wiedzie piękny kanion. W tym rejonie wykonuje się ręcznie kute w miedzi naczynia. Po drodze można zwiedzić miasto Szemacha i mauzoleum Diri Baba.
U stóp Wielkiego Kaukazu znajduje się miejscowość Szeki, w drodze do niej można zaobserwować - dotąd niezbadane przez uczonych - zjawisko wirowania przedmiotów i ludzi.

Poznański podróżnik Marek Śliwka i właściciel biura podróży Logos Travel kilkakrotnie zwiedził Azerbejdżan. Zachęca by zwiedzić Gala Aty. - Proponuję pieszą wycieczkę do owianego wieloma legendami, bardzo tajemniczego zamku, gdzie ponoć w każdą środę ukazuje się duch poety Niazami - mówi podróżnik.

W rezerwacie Ilsu można skorzystać z ożywczych kąpieli i obejrzeć wodospad. W miejscowości Kiszu znajduje się najstarszy chrześcijański kościół na Kaukazie. Z kolei w mieście Zagatala jest kościół zbudowany w końcu XIX wieku przez polskich osadników.

Warto zobaczyć Aulu Chynalg - najwyżej położoną miejscowość w Azerbejdżanie (2850 m n.p.m.) oraz Aulu Krasnaja Sloboda "kaukazką Jerozolimę", w której żyją jedyni na świecie górscy Żydzi, do dziś kultywujący tradycje swojego narodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski