MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Autobusy pojadą na prąd

Marek Weiss
Marek Weiss
Już w przyszłym roku na ostrowskich ulicach pojawi się ekologiczny tabor. Miasto otrzymało najwyższe w swojej historii zewnętrzne dofinansowanie.

Blisko 15 milionów złotych bezzwrotnej dotacji otrzyma Ostrów z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na unowocześnienie transportu miejskiego i inne działania niskoemisyjne.

Projekt przygotowany wspólnie przez MZK, spółkę Oświetlenie Uliczne i Drogowe oraz miasto Ostrów zajął wysokie, piąte miejsce wśród ponad dwudziestu, jakie zgłoszono z całej Wielkopolski. Koordynację nad jego powstawaniem sprawowało Centrum Rozwoju Komunalnego.

Na co przeznaczone zostaną pieniądze? Głównym zamierzeniem jest zakup czterech autobusów o napędzie elektrycznym oraz trzech autobusów z silnikami diesla spełniającymi normę EURO 6. Zastąpią siedem obecnie użytkowanych pojazdów. Wraz z nowym taborem zakupione i zamontowane zostaną dwie dwustanowiskowe stacje ładowania autobusów elektrycznych. Zasilane one będą energią pochodząca z odnawialnych źródeł, dostarczaną przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy.

- Wiele mówi się o tym, że choć autobusy są elektryczne, jednak energię dla nich uzyskuje się poprzez spalanie węgla. W przypadku naszego miasta i kogeneracji oraz biomasy z OZC otrzymujemy energię „zieloną”. Nie ma zatem potrzeby pozyskiwać jej z elektrowni węglowych, jak praktykuje się w niektórych miastach posiadających tabor elektryczny - mówi prezes MZK Bartosz Ziółkowski.

Nowe autobusy zaczną jeździć po ostrowskich ulicach już w przyszłym roku, a dzięki dotacji WRPO spółka zapłaci za nie tylko 15 procent ceny.

To nie jedyna nowość. Zaplanowano również dwie stacje w ramach systemu roweru miejskiego wyposażone łącznie w 30 miejsc postojowych. Ulokowane zostaną przy ul. Paderewskiego i Dworcowej. Będzie to łatwy sposób przemieszczania się po mieście bez korzystania z samochodu

Ponadto między Stadionem Miejskim a modernizowanym obecnie basenem zbudowany zostanie parking buforowy na 112 miejsc. Osoby przyjeżdżające do centrum będą mogły tam zostawić auta, a dalej dostać się pieszo lub rowerem.

Wdrożony zostanie tzw. inteligentny system transportowy ITS umożliwiający pierwszeństwo pojazdom komunikacji publicznej na skrzyżowaniach z sygnalizacją. Sygnały wysyłane przez autobusy odbierane będą przez zlokalizowane przed światłami bramki.

- Zależy nam by mieszkańcy korzystali z transportu publicznego. By ich do tego zachęcić, autobusy muszą kursować punktualnie. Jeśli autobus będzie spóźniony system umożliwi mu szybszy przejazd przez skrzyżowania. Taką możliwość będą miały też pojazdy uprzywilejowane, np. karetki, wozy strażackie czy policja - zapowiada prezes CRKMarek Kolasiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski