Korzystasz z Facebooka? Sprawdź czy znasz te funkcje

  Korzystasz z Facebooka? Sprawdź czy znasz te funkcje

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Facebook z myślą o swoich użytkownikach opracował szereg prostych, ale skutecznych narzędzi. Warto je poznać i zabezpieczyć swoje konto.

  Co jakiś czas możemy usłyszeć o próbach wyłudzeń i przypadkach ludzi, którzy w wyniku oszustwa stracili dostęp do swojego konta. Często chodzi o tzw. „phishing”, czyli metodę, w której przestępca stara się skłonić ofiarę do podania danych takich jak login i hasło do Facebooka, na specjalnie przygotowanej w tym celu stronie internetowej. Przejęcie dostępu do czyjegoś konta otwiera przestępcy drogę do podszywania się pod użytkownika i rozsyłania na przykład próśb do rodziny i znajomych o szybką pożyczkę. Zagrożone są wtedy także prywatne informacje, których przecież nikt nie chce udostępniać nieznajomym.

  Aby uniknąć tego typu sytuacji funkcjonują stale aktualizowane ręczne oraz automatyczne systemy, które mają za zadanie wykrywać oraz blokować niebezpieczne działania. Oprócz tego każda osoba korzystająca z Facebooka ma do dyspozycji szereg narzędzi pomagających zabezpieczyć konto.

  facebook1

  Co zrobić, by nikt niepowołany nie dostał się na nasze konto?

  Aby upewnić się, że nasze konto jest bezpiecznie, wystarczy po zalogowaniu kliknąć na zakładkę „Bezpieczeństwo i logowanie” w „Ustawieniach”, które są dostępne w rozwijanym menu obok znaku zapytania w prawej-górnej części strony głównej.

  facebook2

  Znajduje się tam szereg prostych funkcji, które mogą znacznie podnieść poziom zabezpieczeń konta.

  • Na początek warto włączyć powiadomienia o logowaniu, dzięki którym otrzymamy informację o każdym logowaniu z nieznanego urządzenia lub przeglądarki. Jeśli okaże się, że to ktoś inny loguje się do naszego konta, będzie można zdalnie natychmiast wylogować się z tego nieautoryzowanego urządzenia.
  • Drugim krokiem powinno być włączenie podwójnego uwierzytelniania. To dodatkowe, obok standardowego hasła, zabezpieczenie konta. Gdy Facebook wykryje próbę logowania z nierozpoznanego komputera, telefonu lub tabletu konieczne będzie wprowadzenie specjalnego kodu zabezpieczającego, przesłanego np. na telefon komórkowy właściciela konta.
  • Zakładka „Bezpieczeństwo i logowanie” umożliwia także sprawdzenie lokalizacji urządzeń, na których aktualnie jesteśmy zalogowani. Istnieje możliwość zdalnego wylogowania, jeśli okaże się, że na liście urządzeń jest nieużywany już komputer lub telefon. To szczególnie cenne, jeśli zapomnieliśmy wylogować się na przykład podczas wakacji, odwiedzając kawiarenkę internetową lub korzystając z ogólnodostępnego komputera w hotelu. Aby to zrobić, należy przejść do ustawień bezpieczeństwa, wybrać sekcję „Miejsce logowania”, a następnie odszukać połączenie, z którego już nie korzystamy i kliknąć opcję „Zakończ aktywność”.
  • Na koniec warto stworzyć listę „zaufanych kontaktów” – to wybrani, zaufani znajomi, którzy mogą pomóc w przypadku problemów z uzyskaniem dostępu do naszego konta.

  facebook3

  Tak przygotowane konto będzie znacznie bardziej bezpieczne, choć nadal trzeba uważać na próby wyłudzenia. Oszuści bardzo często kuszą fałszywymi promocjami, ekskluzywną ofertą czy bezpłatnymi produktami. Należy szczególnie uważać na:

  • Wiadomości pełne literówek i różnych czcionek;
  • Wiadomości z załącznikiem, w którym rzekomo jest hasło;
  Uwaga: Facebook nigdy nie wysyła hasła jako załącznika;
  • Fałszywe linki. Po najechaniu kursorem na link należy sprawdzić na wolnej belce przeglądarki, czy na pewno prowadzi do właściwej strony internetowej;
  • Wiadomości z prośbą o dane osobiste. Facebook nigdy nie prosi o przesłanie takich danych jak hasło do konta, czy pełnego numeru karty kredytowej i PINu;
  • Ostrzeżenia, że konto zostanie skasowane lub zablokowane, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania.

  Co zrobić, gdy konto wpadnie w niepowołane ręce?

  Jeśli sądzimy, że do konta uzyskała dostęp nieuprawniona osoba, ale ciągle możemy się zalogować, należy jak najszybciej zmienić hasło, a następnie uruchomić wszystkie opisane wyżej dodatkowe zabezpieczenia. Dobrym pomysłem będzie także zmiana hasła do skrzynki mailowej.

  Jeśli konto zostało przejęte przez hakera i nie ma do niego dostępu, należy skorzystać ze strony https://facebook.com/hacked i postępować zgodnie z zawartymi tam instrukcjami.

  Zapobieganie atakom jest o wiele łatwiejsze niż odzyskiwanie dostępu do skradzionego konta. Dlatego warto uruchomić dodatkowe zabezpieczenia i ograniczyć ryzyko już teraz.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry