Ford Mondeo - w drodze do ideału?

  Ford Mondeo - w drodze do ideału?

  Artykuł Partnera

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ford Mondeo - w drodze do ideału?
  Nie ma samochodów idealnych. Ale są takie, które o ten ideał w swojej klasie się ocierają. Charakter, dynamika, niezawodność, niebanalny design, osiągi… Zawsze znajdzie się jakieś „ale”. Są jednak producenci, którzy takie właśnie „ale” przekuwają w sukces, przekonując, że wady to tylko niewiele znaczący efekt uboczny zalet. Taką właśnie ścieżką postanowili podążyć konstruktorzy nowego Forda Mondeo.
  Ford Mondeo - w drodze do ideału?

  Jakie znaczenie ma kolor?


  Na co zwracasz uwagę, gdy po raz pierwszy widzisz samochód? Przede wszystkim na to, czy pasuje do Twojego gustu, czy odzwierciedla Twój charakter. Możesz sprzeczać się lub nie, ale prawda jest taka, że kupujemy oczami – to one podejmują decyzję, biorąc pod uwagę kształt, kolor, wygląd ogólny, czy wielkość pojazdu. Przejeżdża obok Ciebie nowoczesne auto – co wtedy mówisz? „Wow, wygląda naprawdę świetnie”. Ziarenko trafiło na podatny grunt, myśl kiełkuje, oczy podjęły decyzję – trzeba uwzględnić ten samochód w swoich planach.

  Ford Mondeo również kupowany jest oczami. Dlaczego? Klienci cenią go sobie za elegancję i niewymuszony szyk. Cała esencja kryje się w prostocie konstrukcji i opływowym kształtom, które zyskały grono wiernych fanów. Dla potwierdzenia tego faktu warto nadmienić, iż konstruktorzy Forda zastosowali trapezoidalną osłonę chłodnicy, która wygląda naprawdę efektownie. Co więcej, maska silnika została ozdobiona wyraźnymi przetłoczeniami, które stosowane są w samochodach marek premium. Odzwierciedleniem luksusu są również wycięte z najwyższą dokładnością i precyzją klosze reflektorów. Te natomiast wyglądają jak przymrużone oczy geparda, który gotów jest do skoku. Pytanie tylko, czy uda Ci się go poskromić?

  Ekscytacja i oszczędność w jednym


  Czy wiesz, że jazda nowym Fordem Mondeo jest naprawdę ekscytującym przeżyciem? Uważamy tak, ponieważ producent wyposażył go w autorski i nowatorski silnik wysokoprężny Twin-Turbo. Uznawany za najpotężniejszą jednostkę, reagującą błyskawicznie. Moc – 210 KM (154kW), moment obrotowy na poziomie 450 Nm. Potrzebujesz jeszcze więcej dowodów przemawiających za? Emisja CO2 znajduje się na poziomie 124 g/km. Co więcej, klienci, którzy kupili auto, chwalą go za niesamowitą oszczędność – to wszystko za sprawą wielokrotnie nagradzanej technologii EcoBoost. Jeśli to do Ciebie jeszcze nie przemawia, to zapoznaj się z Fordem Mondeo, który występuje w wersji hybrydowej – Hybrid Electric Vehicle. Warto zauważyć, że jest to pierwszy tego typu model, który został wyprodukowany przez Forda w Europie. Pojazd ten jest kombinacją zalet silnika elektrycznego i benzynowego. Ponadto, producent postanowił w modelu tym zastosować technologię regeneracyjnego hamowania – Regenerative Braking oraz innowacyjny system instruktora hamowania – Smartguage: Brake Coach. Warto również wspomnieć o systemie EV+, który uczy się i zapamiętuje Twoje pokonywane trasy – to wszystko dzięki wbudowanemu Ford SYNC system GPS. Pomimo zastosowania tych rozwiązań, samochód nadal może poszczycić się wysokimi osiągami i intuicyjnymi możliwościami prowadzenia.

  Inżynierowie postanowili wdrożyć również dwie turbosprężarki, które dostarczają odpowiednią ilość mocy, dopasowując się do jazdy. W ten oto sposób podstawowa turbina pracuje przy niższych prędkościach, np. podczas włączania się auta do ruchu. Druga turbina natomiast uruchamia się podczas jazdy, z wyższą prędkością, na dłuższych trasach, przy okazji zapewniając płynne wyprzedzanie.

  Spersonalizowana przyjemność z jazdy


  Ford Mondeo zasługuje na brawa w kwestii świetnie dopasowanego zawieszenia. Producent wyposażył auto w zintegrowane zawieszenie wielowahaczowe, umieszczone z tyłu pojazdu. Układ ten zapewnia płynną jazdę – tłumi nierówności i jest precyzyjny. Wielu klientów chwali go za niesamowity komfort akustyczny. Jadąc po różnego rodzaju nierównościach, w środku panuje cisza i spokój.

  Warto wspomnieć również o możliwości wyposażenia pojazdu w inteligentny napęd na wszystkie cztery koła (IAWD), którego zadaniem jest intuicyjne dostosowanie się do stale zmiennego podłoża. Odpowiedzialny jest za regulację momentu obrotowego wybranych kół, dzięki którym osiągniesz najlepszą przyczepność do drogi, którą aktualnie pokonujesz.

  Na pokładzie auta znalazł swoje miejsce elektryczny układ wspomagania kierownicy EPAS – Electric Power Assisted Steering. Ten w sposób automatyczny dopasowuje się do warunków oraz prędkości jazdy. Oznacza to, że pokonując daną trasę z niewielką prędkością, obracanie kierownicy jest lżejsze i łatwiejsze. Dzięki temu lepiej wykonasz dany manewr. Jeśli jednak zwiększysz prędkość, kierownica również zintensyfikuje swój opór. Dzięki temu „wyczuje” ona cały samochód, zapewniając łatwiejszą kontrolę nad pojazdem.

  Pięciogwiazdkowe bezpieczeństwo


  Podróżując samochodem, szczególnie z pasażerami, przywiązujesz ogromną uwagę do bezpieczeństwa. Ford Mondeo postanowił wyjść naprzeciw tym wymaganiom, oferując spersonalizowane możliwości.

  Na tylnych siedzeniach zazwyczaj podróżują dzieci – producent pomyślał o wszystkich maluchach i postanowił wprowadzić technologię nadmuchiwanych pasów bezpieczeństwa. Jeśli zdarzy się kolizja, pasy zwiększają swoją objętość, po to, aby rozproszyć siłę uderzenia oraz ustabilizować głowę, zmniejszając przy tym ryzyko wystąpienia jakichkolwiek obrażeń kręgosłupa. Ponadto, jednym z elementów systemu Ford SYNC 3, jest funkcja wzywania pomocy. W razie wypadku, wskutek którego doszło do odcięcia pompy paliwa lub wystrzelenia poduszki powietrznej, Emergency Assistance uruchamia się samoczynnie. Dzięki temu podłączony telefon wykonuje połączenie i łączy się ze służbami ratunkowymi, w celu m.in. podania współrzędnych GPS, czy rozmowy z kierowcą.

  Źródło danych: http://www.ford.pl/Samochody_osobowe/Mondeo.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama