Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020

Artykuł sponsorowany

Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020- nowa jakość kształcenia w zasięgu Twojej szkoły!

Techniki multimedialne stają się dziś codziennością w szkołach, choć wciąż ich wprowadzanie zależne jest od warunków finansowych placówek oraz stopnia merytorycznej wiedzy i świadomości nauczycieli. Zdając sobie z tego sprawę, Samorząd Województwa Wielkopolskiego zaproponował wielkopolskim szkołom udział w Projekcie „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020”. Projekt „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020” stawia na szkołę XXI wieku, która powinna być przede wszystkim otwarta na innowacje i to nie tylko w świecie technologii, ale także w odniesieniu do procesów nauczania i uczenia się.

Pod koniec października, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się inauguracja pierwszej edycji Projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020”, współfinansowanego ze środków unijnych. Gospodarzem konferencji była Marzena Wodzińska - Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Wręczając szkołom pamiątkowe Certyfikaty, podkreśliła rangę i znaczenie Projektu dla rozwoju umiejętności cyfrowych nauczycieli i uczniów: „Chcemy to osiągnąć między innymi poprzez zastosowanie w Państwa szkołach narzędzi informatycznych w procesie dydaktycznym. Informatyka ma być od tej pory obecna na każdej lekcji w taki sposób, by ułatwić przyswajanie treści przez uczniów, ale także by ułatwiać żmudną pracę nauczyciela i pomóc w czynnościach, które do tej pory zajmowały czas, przeznaczony na przygotowanie kolejnych zajęć, czy też relaks po pracy”- powiedziała Pani Marzena Wodzińska i życzyła dyrektorom wielkopolskich szkół wytrwałości w realizacji projektów uczniowskich oraz determinacji w zdobywaniu umiejętności i dobrej współpracy z zespołem realizującym Projekt.

Projekt „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020” skierowany jest do ponad jedenastu tysięcy uczniów i pięciu tysięcy nauczycieli z sześciuset szkół z całej Wielkopolski. Projekt oferuje szkołom udział w sześciu podprojektach, w których zajęcia realizowane będą metodą projektu, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi dydaktycznych oraz technologii informacyjno - komunikacyjnych TIK. Proponowane podprojekty, to:

•Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolski – uczniowie ze szkół podstawowych, będą brali udział w zajęciach, realizowanych metodą projektu z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi dydaktycznych oraz technologii TIK. Efektem pracy uczniów będzie encyklopedia dostępna w Internecie.
•Cyfrowa Mapa Dorzecza Warty – uczniowie ze szkół podstawowych wezmą udział
w zajęciach ukierunkowanych na nauki przyrodnicze, ćwiczenia badawcze w terenie
z wykorzystaniem TIK. Efektem pracy uczniów będzie cyfrowa mapa dorzecza Warty.
•Akademia Kształcenia Wyprzedzającego – zajęcia, skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych, opierające się na metodzie strategii kształcenia wyprzedzającego w nauczaniu matematyki i przedmiotów przyrodniczych.
•Klasy Akademickie – adresowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych. Wykłady akademickie nadawane będą z wykorzystaniem sprzętu teletransmisyjnego
i prowadzone przez autorytety naukowe z kraju i zagranicy.
•Ligi Przedmiotowe – zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczniowie będą odpowiadali na pytania z różnych dziedzin nauki. Rywalizacja będzie miała formę rozgrywek ligowych.
•Uczniowskie Laboratoria Informatyczne – zajęcia ukierunkowane na rozwój myślenia krytycznego i kompetencji cyfrowych, skierowane do uczniów w każdym wieku. Podczas warsztatów uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą zdobywać wiedzę i umiejętności z zakresu programowania i robotyki.

W ramach Projektu planuje się stworzenie unikalnej w skali kraju regionalnej sieci edukacyjnej, w oparciu o wojewódzką infrastrukturę teletechniczną i szerokopasmowy Internet oraz wybudowanie sieci Wi-Fi w 600 budynkach szkolnych, należących do samorządów powiatowych i gminnych, umożliwiającą korzystanie z Internetu całej społeczności szkolnej. Piotr Waśko – Wicedyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli

w Poznaniu – Dyrektor Projektu podkreślił, że zbudowanie aplikacji cyfrowych oraz wyposażenie pracowni przedmiotowych w narzędzia dydaktyczne, umożliwi kontynuację zajęć lekcyjnych w szkołach z wykorzystaniem TIK, po zakończeniu Projektu. Pracownie szkolne otrzymają nie tylko dostęp do sieci, ale także specjalistyczny sprzęt, w tym: tablice multimedialne, tablety, laptopy, urządzenia pomiarowe oraz odpowiednie aplikacje cyfrowe służące do wspomagania nowoczesnego kształcenia. Co więcej, uczniowie będą mogli wykorzystywać systemy wideokonferencyjne, budować własne portale z treściami edukacyjnymi, dostępne on-line. Istotną korzyścią Projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020” będzie włączenie w regionalną infrastrukturę teletechniczną ośrodków, centrów doskonalenia nauczycieli oraz bibliotek pedagogicznych, dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, umożliwiające wymianę informacji, pobieranie przez nauczycieli zasobów edukacyjnych, realizację telekonferencji i wykładów interaktywnych, a także dostęp do ogólnopolskiej sieci edukacyjnej.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu zachęcają szkoły do udziału w Projekcie. Pomimo ogromnego zainteresowania Projektem wielkopolskich placówek, są jeszcze miejsca na liście uczestników. Serdecznie zapraszamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski