Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja w Poznaniu: Masz skierowanie? To masz problem

Krystian Lurka
Rehabilitacja w Poznaniu: Masz skierowanie? To masz problem
Rehabilitacja w Poznaniu: Masz skierowanie? To masz problem MALGORZATA GENCA / POLSKAPRESSE
Teresa Mielcarek, mieszkanka Poznania, od wiosny tego roku czeka na rehabilitację. Zgodnie z zaleceniem specjalisty powinna poddawać się masażom klasycznym. Bez nich poruszanie się jest dla kobiety trudne. - Mam kłopoty z kręgosłupem. Dla mnie każdy ruch to ból. Powinnam być jak najczęściej masowana - mówi T. Mielcarek. Ale rehabilitacja w Poznaniu to poważny problem.

W marcu tego roku kobieta próbowała skorzystać z pomocy rehabilitanta. Wtedy zgłosiła się do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego przy ul. Szwajcarskiej 3 w Poznaniu. Znajduje się on najbliżej jej miejsca zamieszkania. Tam okazało się jednak, że zapisy są możliwe dopiero za kilka miesięcy. A skierowanie na masaż jest ważne maksymalnie przez 30 dni.

Rehabilitacja w Poznaniu. Pomocy szukaj gdzie indziej
Pacjentka zdecydowała się więc poszukać pomocy gdzie indziej. - W szpitalu dostałam listę miejsc, gdzie bezpłatnie mogę poddać się rehabilitacji. Dzwoniłam wszędzie. Nigdzie się nie zapisałam, bo albo terminy były zbyt odległe - w jednej z przychodni proponowano mi nawet masaż w 2015 roku - albo zapisy zaczynały się za więcej niż 30 dni - skarży się pani Teresa.

Na początku sierpnia kobieta ponownie odwiedziła lekarza rodzinnego. Ten wysłał ją na wizytę u specjalisty. Od niego otrzymała skierowanie. Rehabilitacja w Poznaniu okazała się jednak bardzo kłopotliwa.

2015 r. - rehabilitacja w Poznaniu będzie wtedy możliwa...

- Oczywiście takie, z którego mogę korzystać przez 30 dni - podkreśla T. Mielcarek. Ponownie zwróciła się o pomoc do szpitala przy ul. Szwajcarskiej. Usłyszała, że tym razem pacjenci mogą zapisywać się na rehabilitację od 4 listopada. Co oznacza, że znów termin ważności skierowania skończy się szybciej niż możliwość rejestracji na zabieg. Podobnie jest w innym placówkach medycznych w Poznaniu.

Stanisław Rusek, rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego przy ul. Szwajcarskiej 3, dostrzega problem, ale mówi, że placówka nie może nic w tej sytuacji zrobić. Rehabilitacja w Poznaniu, której potrzebuje Terasa Mielcarek jest jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w szpitalu. Jego zdaniem problem kolejek na operacje, zabiegi i rehabilitacje to kłopot całej polskiej służby zdrowia. Przyczyną jest brak pieniędzy i zbyt duża liczba potrzebujących.

Co w takich przypadkach może zrobić pacjent? - Jest około 40 miejsc, gdzie można poddać się takiej rehabilitacji w Poznaniu. Sugeruję pani, aby znalazła inną placówkę - twierdzi Stanisław Rusek.

Takie same rozwiązanie proponuje również Małgorzata Lipko z wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- W województwie jest 226 placówek realizujących bezpłatnie takie świadczenia. W samym powiecie poznańskim jest ich aż 55 - mówi Małgorzata Lipko. Sugeruje, aby pacjenci korzystali z miejsc, w których nie ma kolejek na rehabilitację i zapisy. To jednak oznacza konieczność dojazdów do lecznic także w innych miastach. - Stanowisko szpitala i NFZ-u jest oburzające. Jak starsza osoba, która ma problemy z chodzeniem, ma dostać się do przychodni oddalonej od domu o kilka lub kilkadziesiąt kilometrów - komentuje pacjentka.

Rehabilitacja w Poznaniu: Masz skierowanie? To masz problem. Komentujcie!

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski