Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne dziecko w drodze do szkoły

Milena Kochanowska
Bezpieczne dziecko w drodze do szkoły i w szkole. Na pytania odpowiada Joanna Kęcińska z sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu
Bezpieczne dziecko w drodze do szkoły i w szkole. Na pytania odpowiada Joanna Kęcińska z sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu Waldemar Wylegalski
Bezpieczne dziecko w drodze do szkoły i w szkole. Na pytania odpowiada Joanna Kęcińska z sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu

Moje dzieci do szkoły muszą przejść przez bardzo ruchliwą jezdnię, gdzie nie ma sygnalizacji, a kierowcy nie respektują informacji, że w pobliżu jest szkoła. Czy mogę poprosić policję o ustawieniu w tym miejscu patrolu w godzinach porannych, kiedy najwięcej dzieci zaczyna lekcje?

Joanna Kęcińska z sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu: Tak. Może pani poprosić policję lub straż miejską. W tej drugiej powinien być nawet strażnik, który ma pod opieką daną szkołę.

Syn ma 10 lat i chce już samodzielnie chodzić do szkoły, a nie być do niej odprowadzany. Obawiam się jednak, bo musi przejść przez dwie jezdnie. Czy powinnam się na to zgodzić?
Joanna Kęcińska z sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu: Zgodnie z przepisami, dziecko nie może samodzielnie pójść do szkoły, jeśli nie ukończyło siedmiu lat. Powinno oczywiście znać podstawowe przepisy i oznaczenia drogowe. Powyżej tego wieku, rodzic sam musi podjąć taką decyzję kierując się bezpieczeństwem dziecka i jego samodzielnością.

Nasze dzieci do szkoły muszą przejść kilkaset metrów poboczem jezdni. Czy to prawda, że mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych?
Joanna Kęcińska z sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu: O zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest to obowiązek. My zalecamy jednak, by każde dziecko nosiło odblaski niezależnie od tego, gdzie znajduje się szkoła. Elementy odblaskowe widoczne są już ze 150 metrów i na pewno zwiększają bezpieczeństwo dziecka na drodze, czy jezdni.

Co grozi nastolatkowi za wagarowanie?
Joanna Kęcińska z sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu: Jeśli policjant wylegitymuje nastolatka podczas wagarów, doprowadza go do szkoły i zawiadamia o tym rodziców. Gdy tego rodzaju zachowanie powtarza się, sprawa jest kierowana do sądu rodzinnego. W szkole uczeń też ponosi odpowiednie konsekwencje.

Czy to prawda, że jako rodzice możemy zostać ukarani za wagary swego dziecka?
Joanna Kęcińska z sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu: Tak. Za to, czy dziecko chodzi do szkoły, czy nie ponoszą odpowiedzialność rodzice. Jeżeli wagary są częste, opiekunowie mogą zostać ukarani nawet grzywną. Powinni oni pamiętać, że opuszczanie zajęć szkolnych zwykle wiąże się z pierwszymi konfliktami z prawem – piciem alkoholu, kradzieżami itp. Zgodnie z konstytucją, nauka w Polsce jest obowiązkowa do ukończenia gimnazjum, ale nie dłużej niż do ukończenia 18 roku życia.

Nasz 12-letni syn zawsze chętnie chodził do szkoły, a teraz robi wszystko, by tam nie pójść. Mówi, że boli go brzuch i widać, że się czymś denerwuje. Na razie to bagatelizowaliśmy, ale teraz zastanawiamy się czy nie powinniśmy zgłosić tego psychologowi szkolnemu?
Joanna Kęcińska z sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu: Powinniście państwo sami porozmawiać z synem, ale także ze szkolnym psychologiem. Być może w szkole rówieśnicy wyśmiewają się z niego lub znęcają nad nim w jakiś sposób, albo też boi się gróźb. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, szkoła musi jak najszybciej zawiadomić policję.

Czy nastolatek może za popełnianie przestępstw trafić do wiezienia?
Joanna Kęcińska z sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu: Nieletni, pomiędzy 13 a 17 rokiem życia, za popełnianie czynów karalnych odpowiadają przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich. Sędzia może zastosować wobec nich, na przykład: upomnienie, zobowiązanie do naprawienia szkody, ustanowienie nadzoru rodziców lub kuratora sądowego, umieszczenie w placówce wychowawczej, leczniczej, a w ostateczności w zakładzie poprawczym. W poprawczaku nieletni może przebywać do 21 roku życia. W szczególnych przypadkach popełnienia bardzo groźnych przestępstw – rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia, czy zabójstwo – już 15-latek może za nie odpowiadać karnie i trafić do więzienia.

Co powinna zrobić szkoła gdy podejrzewa, że na jej terenie uczniowie zażywają i rozprowadzają narkotyki?
Joanna Kęcińska z sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu: Dyrektor szkoły musi zawiadomić policję o takich sytuacjach. Powinien też zorganizować spotkania z rodzicami i radą pedagogiczną w tej sprawie i ustalić plan działania. Oczywiście oprócz konsekwencji prawnych ważna jest także pomoc psychologiczna i terapeutyczna. W każdej szkole rodzic otrzyma wsparcie psychologa oraz adres poradni uzależnień.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski