Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Scena Wspólna oficjalnie otwarta. Teatr Łejery odwiedziła Anna Komorowska [ZDJĘCIA]

AJ
Otwarcie Sceny Wspólnej.
Otwarcie Sceny Wspólnej. Waldemar Wylegalski
Po wielu latach wyczekiwań uczniowie Zespołu Szkół Łejery oraz dzieci uczęszczające na zajęcia do Centrum Sztuki Dziecka zyskały salę teatralną z prawdziwego zdarzenia. We wtorek w nowootwartym Teatrze Łejery zabił oficjalny pierwszy gong. Uderzyli w niego m.in. Pierwsza Dama RP Anna Komorowska oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Pierwsza dama została powitana po poznańsku - pyrą z gzikiem. Otrzymała także prezent - "ciepłą bułeczką", która okazała się premierową płytą Łejerów.

- Bardzo się cieszę z otwarcia teatru. To dowód na to, że marzenia mogą stać rzeczywistością - mówiła prezydentowa.

Czytaj także:

Teatr Łejery prawie gotowy. Dzieci wysłały balony na północ [ZDJĘCIA]

Anna Komorowska zwiedziła szkołę i porozmawiała z jej najmłodszymi uczniami.

Na tą wyjątkową okazję dzieci, nauczycie i przyjaciele Łejerów przygotowali szereg atrakcji. Na początek gościom został wyświetlony film prezentujący historię budowy teatru Łejery. Przypomniano również, od kiedy działają poznańskie teatry. Po wspomnieniach przyszedł czas na bogaty program artystyczny, przygotowany przez podopiecznych Łejerów, rodziców i nauczycieli. Dzieci i młodzież zaprezentowały fragmenty wystawianych wcześniej sztuk, m.in. "Alicja w Krainie Czarów" czy "Bal w Operze". Odśpiewano także kilka piosenek, wśród nich te najbardziej znane jak "Teatr musi grać" czy "Dziećmi jesteśmy tylko raz".

Poznań: Budowa Teatru Łejery [NOWE FAKTY ZDJĘCIA FILM]

We wtorek rozbrzmiał także oficjalnie pierwszy gong. W gong próbny uderzyli dyrektor szkoły Grażyna Daniel, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz, założyciel szkoły Łejery Jerzy Hamerski i dyrektor Centrum Sztuki Dziecka Jerzy Moszkowicz.

Po nich przyszedł czas na uderzenie główne, którego dokonali: prezydentowa Anna Komorowska, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, prezydent Poznania Ryszard Grobelny oraz Wielkopolski Kurator Oświaty Elżbieta Walkowiak.

- Nie wierzę, że to się dzieje. Mamy teatr! - mówiła wzruszona Grażyna Daniel. - To jest właśnie chwila, dla której warto żyć - tłumaczył Grzegorz Ganowicz.

Prezydent Ryszard Grobelny życzył, aby teatr służył jak największej ilości dzieci, a Jerzy Moszkowicz z Centrum Sztuki Dziecka cytował fragment "Promethidionu" Kamila Cypriana Norwida.

- Światło nie po to jest, aby pod korcem stało. Scena wspólna będzie, jak latarnia morska, która daje światło wszystkim, którzy tego potrzebuje - mówił Jerzy Moszkowicz.

Budowa sali teatralnej przy Zespole Szkół Łejery trwała 16 miesięcy. Miasto Poznań przeznaczyło na nią 6 milionów złotych - 3,5 mln zł w 2012 r. i 2,5 mln zł w 2013 roku.

Nowa sala teatralna może pomieścić łącznie 200 osób. Nie ma ona stałej sceny i widowni. Dzięki temu można ją konfigurować na różne sposoby. Ważne jest też to, że obok sali głównej znajdują się pomieszczenia dydaktyczne.

Z nowej sali teatralnej będą korzystać na co dzień: Zespół Szkół nr 4 Łejery, Stowarzyszenie Łejery i Centrum Sztuki Dziecka. Miejsce to będzie jednak otwarte dla wszystkich poznaniaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski