Menu Region

Wierzysz w przesądy? Piątek trzynastego okiem internautów...

Wierzysz w przesądy? Piątek trzynastego okiem internautów [ŚMIESZNE OBRAZKI]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

KAS, KD

4Komentarze Prześlij Drukuj
Pech murowany - myśli wielu z nas przewracając kartkę kalendarza i znajdując tę właśnie datę. Strach przed piątkiem trzynastego, bo o nim mowa, ma nawet swoją nazwę - paraskewidekatriafobią (paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty), fobia (strach). W internecie nietrudno o obrazki związane z tą datą - zobacz, co można znaleźć w sieci.
 • Trzynastego w piątek
 • Trzynastego w piątek
 • Trzynastego w piątek
 • Trzynastego w piątek
 • Trzynastego w piątek
 • Trzynastego w piątek
 • Trzynastego w piątek
 • Trzynastego w piątek
 • Trzynastego w piątek
 • Trzynastego w piątek
 • Trzynastego w piątek
 • Trzynastego w piątek
 • Trzynastego w piątek
 • Trzynastego w piątek
Jeżeli z przerażeniem w oczach odkryłeś dzisiejszą datę, to znaczy, że cierpisz na paraskewidekatriafobię, czyli strach przed piątkiem trzynastego. W zależności od stadium wiary w przesąd warto wyposażyć się w króliczą łapkę, szerokim łukiem omijać drabiny, zmienić kierunek, jeżeli drogę przebiegnie czarny kot, lub zwyczajnie nie ruszać się przez cały dzień z domu. Ale bez obaw!
Istnieje duża szansa, że piątek trzynastego, to wielkie nieporozumienie.

ZOBACZ TEŻ:
WIERZYMY W PRZESĄDY?


Oprócz Polaków , strach przed piątkiem trzynastego dotyka również: Czechów, Estończyków , Niemców, Austriaków, Szwedów, Belgów czy Irlandczyków. Francuzi są ostrożniejsi w piątek siedemnastego, a w Grecji, Rumunii i Hiszpanii strach panoszy się we wtorek trzynastego.

W wielu kulturach i religiach piątek kojarzony jest z tragicznymi wydarzeniami. Prym wiedzie tutaj Biblia, która mówi, że w piątek Adam został wygnany z raju, Chrystus został ukrzyżowany, a w któryś piątek zmarli powstaną z grobów. Natomiast Rzymianie, którzy mieli znaczący wpływ na europejską cywilizacje, właśnie w piątki organizowali egzekucje.

Liczba trzynaście zrobiła dużo większą karierę, zwłaszcza, że dla Żydów oraz Celtów jest to liczba szczęśliwa. Jednak w chrześcijaństwie znów mamy pecha. Trzynasty był Judasz podczas ostatniej wieczerzy, trzynaście rozdziałów ma też apokalipsa.

Istnieje również legenda, mówiąca że 13 października 1307 roku ostatni Wielki Mistrz Zakonu templariuszy, Jacques de Molay, przeklął króla Francji Filipa IV i papieża Klemensa V, przez których fałszywe oskarżenia trafił na stos. Rok później obaj nie żyli.

Właśnie dzięki takim historiom paraskewidekatriafobia jest wciąż żywą inspirację dla artystów, zwłaszcza dla twórców thrillerów i horrorów. W 1980 roku powstał „Piątek Trzynastego”, okrzyknięty jednym z najpopularniejszych slasherów, czyli horrorów w którym bohaterowie znikają kolejno w dziwnych okolicznościach. Od tego czasu powstało 11 kontynuacji filmu. Nie wiadomo jeszcze, czy powstanie trzynasty „Piątek Trzynastego”, ale następna taka data w kalendarzu przytrafi się dopiero w grudniu.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES WYDAWCA@GLOS.COM!


Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano
Reklama
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

PECH

+15 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Aga (gość)  •

Dzień jak co dzień. Nie wierze w przesądy, ale od dziś chyba zaczne. Dzień mijał jak każdy kolejny. Wracałam popołudniu z pracy samochodem w godzinach szczytu i nagle samochód zaczął się psuć. Najpierw włączyły się różne kontroli, zaczął zwalniać i zgasł silnik. Po kilku próbach silnik odpalił ruszyłam ale było coraz gorzej. Zapaliły się wszystkie możliwe kontrolki. Znowu stanął na środku drogi. Świtała awaryjne nie chciały działać, za to wycieraczki same chodziły. Masakra. Po kilku próbach udało mi się ruszyć i resztami sił przebrnąć przez aleja w Krakowie. Wielkie nerwy, stres. Udało mi się wreszcie bezkolizyjne zatrzymać auto. Samochód musiała zabrać laweta. Na domiar złego nie wiadomo jaka jest awaria w samochodzie. Nie miałam jak odebrać dziecka od dziadków, bez samochodu. Musiałam zaangarzować wiele osób żeby mi dziś pomogli w tarapach. Dzięki za pomoc, bo dzięki Wam dotarłam wreszcie do domu. To tak w skrócie mój PIĄTEK TRZYNASTEGO !!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Treść

+18 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polak (gość)  •

Rrrrrany u Was już piątek i trzynastego... Przepuśćcie ten tekst przez najprostszy słownik! Kto to pisał??
1. Jacques de Molay, przeklną króla Francji Filipa IV i papieża Klemensa V - przeklął
2. Rok później oboje nie żyli - a który z nich to ona? - obaj
3. Właśnie dzięki takim historią - historiom, to ordynarny błąd ortograficzny na poziomie szkoły podstawowej

witryna z ambicjami... WSTYD!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

13

+17 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

emem (gość)  •

A u mnie odwrotnie, to ja przechodzę kotu drogę. Nie odważą się hehe.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Piątek 13

+12 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rafał Matkowski (gość)  •

Piątek 13-tego to od dziś szczęśliwy dzień! Ja tak uważam :)

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama