Spółdzielnie socjalne: pomoc bezrobotnym

Spółdzielnie socjalne: pomoc bezrobotnym

Milena Kochanowska

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Spółdzielnie socjalne: pomoc bezrobotnym. Pracownicy Poznanianki zajmują się m.in. pielęgnacją zieleni

Spółdzielnie socjalne: pomoc bezrobotnym. Pracownicy Poznanianki zajmują się m.in. pielęgnacją zieleni ©Archiwum

Spółdzielnie socjalne: pomoc bezrobotnym. Na pytania odpowiada Waldemar Hyla, prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej Poznanianka
Spółdzielnie socjalne: pomoc bezrobotnym. Pracownicy Poznanianki zajmują się m.in. pielęgnacją zieleni

Spółdzielnie socjalne: pomoc bezrobotnym. Pracownicy Poznanianki zajmują się m.in. pielęgnacją zieleni ©Archiwum

Jakie zadanie pełnią spółdzielnie socjalne?
Waldemar Hyla, prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej Poznanianka: Spółdzielnie socjalne mają przede wszystkim zapewnić miejsca pracy, ale również edukować pracowników, którym z różnych powodów nie powiodło się dotychczas w innych miejscach pracy.


Kto może tworzyć spółdzielnie socjalne?

Waldemar Hyla, prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej Poznanianka: Są dwa rodzaje tych spółdzielni.
Mogą je utworzyć osoby fizyczne – minimum pięć osób lub dwa podmioty prawne, na przykład miasto, gmina, województwo, stowarzyszenie lub fundacja. Spółdzielnię Socjalną Poznaniankę utworzyło miasto i województwo. Ze strony miasta inicjatorem tego pomysłu był Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.


Chciałbym założyć ze znajomymi taką spółdzielnię. Jak się do tego zabrać?
Waldemar Hyla, prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej Poznanianka: Ważne jest żebyście państwo potrafili ze sobą w miarę bezkonfliktowo współpracować i mieli pomysł na działalność gospodarczą. Z gotowym projektem powinniście państwo zwrócić się o pomoc do organizacji zajmującej się ekonomią społeczną, na przykład do Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, które ma siedzibę w Poznaniu, ale pomaga w zakładaniu spółdzielni na terenie całej Wielkopolski.


Jaką pomoc można uzyskać od stowarzyszenia?
Waldemar Hyla, prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej Poznanianka: Różnorodne szkolenia przygotowujące do założenia i prowadzenia tego rodzaju spółdzielni, pomoc w jej rejestracji, pomoc w nawiązaniu współpracy z przyszłymi potencjalnymi kontrahentami. Między innymi w takich miejscach można też pozyskać pieniądze na zakup sprzętu koniecznego do realizacji zleceń w formie dotacji lub niskooprocentowanych pożyczek.


Czy spółdzielnie socjalna może się zajmować każdym rodzajem działalności?
Waldemar Hyla, prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej Poznanianka: Każdym, który przynosi dochód, ale powinna również prowadzić jakąś dodatkową działalność społeczną. Na przykład firma cateringowa może przygotowywać dodatkowo posiłki dla osób ubogich.


Od dwóch lat jestem bezrobotna. Czy też mam szansę na utworzenie spółdzielni socjalnej?
Waldemar Hyla, prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej Poznanianka: O ile znajdzie pani czterech współpracowników i będziecie państwo mieli dobry pomysł na działalność, to jak najbardziej. Nie ma ograniczeń, kto może założyć tego rodzaju spółdzielnię.

« 2

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo