Teatr: Obcy i wykluczeni

  Teatr: Obcy i wykluczeni

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Od wczoraj w Poznaniu trwają Europejskie Spotkania Teatralne "Bliscy Nieznajomi", których myśl przewodnia skupia się wokół tematu wykluczenia. We współczesnym świecie można być wykluczonym z różnych powodów.
  Jednym z najczęstszych wykluczeń w krajach postkomunistycznych jest orientacja seksualna. Temat ten podjął wrocławski Teatr Ad Spectatores, realizując dramat Aleksandra Wartanowa i Siergieja Kałużanowa "Gay Love Story". Rzecz dotyczy sytuacji gejów w Rosji, ale i w Polsce jest to temat ciągle niepokojący tak zwaną szeroką opinię publiczną.

  Zagubienie młodzieży we współczesnym świecie zaintrygowało Wasilija Sigariewa. Jego "Plastelina" o biednym nastolatku, który próbuje odnaleźć się w świecie bogatych, przypomina filmy Felliniego. Spektakl zaprezentuje rumuński Teatr Toma Caragiu z Ploesti.

  Wykluczenie ze względu na niepełnosprawność jest szczególnie okrutne. Ale berliński Teatr RambaZamba podchodzi do niego z uśmiechem i zaprasza na spektakl "MultiKultiTango", który jest w zasadzie musicalem. W teatrze tym występują osoby niepełnosprawne.

  "Habitat" Judith Thompson zrealizowany w łódzkim Teatrze Jaracza opowiada o o rzeczach najważniejszych dla każdego z nas - o domu, z którego wychodzimy w świat, o naszych korzeniach, które nas kształtują, o silnej potrzebie miłości i akceptacji najbliższych nam ludzi, a także o niemożności porozumienia się z nimi.

  Dotkliwym wykluczeniem może bywa emigracja i o tym opowiada spektakl "Crossings" zrealizowany przez zespół Stages on the Sound, w którym występują głownie emigranci mieszkający w Nowym Jorku. Powstał on w oparciu o zwierzenia samych emigrantów.
  Miejsce zamieszkania i wynikające z tego problemy bywają także powodem wykluczenia. Przekonują nas o tym Paweł Demirski i Monika Strzępka, autorzy spektaklu "Polak, Polak, Polak i diabeł", który zobaczymy w wykonaniu Teatru z Wałbrzycha. To znakomity przykład nowej formuły teatru politycznego.

  Program festiwalu
  Piątek 27 marca

  18.00 Malarnia Teatr Polski (ul. 27 Grudnia 8/10)
  "Gay Love Story"
  bilety: 30 zł

  20.00 Teatr Polski Duża Scena
  "Plastelina"
  bilety: 30 zł

  22.00 Cafe Teatralna
  Spotkanie z twórcami spektakli oraz Tomaszem Raczkiem. Prowadzenie: Bartłomiej Miernik. wstęp wolny:

  Sobota 28 marca
  17.00 OT Maski (al. Niepodległości 26)
  MultiKultiTango
  bilety: 20 zł

  19.00 Teatr Duża Scena
  "Habitat"
  bilety: 30 zł

  22.30 Cafe Teatralna
  Spotkanie z twórcami spektakli oraz Anną Dymną, prowadzenie: Bartłomiej Miernik, wstęp wolny

  niedziela 29 marca
  17.00 i 20.00 Teatr Polski Duża Scena,
  "Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł"
  bilety: 40 zł

  18.00 OT Maski
  "Crossings", bilety: 20

  22.00 Cafe Teatralna
  Spotkanie z twórcami spektakli
  Powadzenie: Bartłomiej Miernik
  wstęp wolny

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo