Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Na osiedlu Orła Białego zamiast parku będą nowe bloki

Klaudia Buchwald
Mieszkańcy chcą zrobić wszystko, żeby uratować polanę przed zabudową - mówi Ł. Kapusta
Mieszkańcy chcą zrobić wszystko, żeby uratować polanę przed zabudową - mówi Ł. Kapusta
Kolejnym blokom i parkingom mieszkańcy osiedla Orła Białego mówią stanowcze: Nie. Mimo ciasnej zabudowy, w samym sercu osiedla znajduje się spora polana. - To jedno z niewielu takich miejsc w tej części Rataj - twierdzą mieszkańcy. Już niedługo jednak mogą zostać jej pozbawieni. Zarząd Komunalnych Zasobów Mieszkaniowych zamierza wybudować tam bloki komunalne. - Nie zabierajcie nam ostatniej zieleni w okolicy! - proszą mieszkańcy okolicznych budynków.

- Jeden wielki beton. Tak według planów zagospodarowania ma wyglądać polana- denerwuje się Łukasz Kapustka z rady osiedla Stare Żegrze.

Mimo że ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, mieszkańcy już zapowiadają protest. W piątek rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod "petycją przeciw zatwierdzeniu inwestycji". Już wkrótce włączą się do niej osiedlowe sklepy, w których będzie można się podpisać. Wiadomo też, że konsultacje z mieszkańcami odbędą się na przełomie września i października.

Czytaj także:

Nowe osiedla gorsze niż wielka płyta? Architektura, ale bez urbanistyki

- Do tej pory nie spotkaliśmy się z żadną pozytywną opinią mieszkańców. W pierwszym dniu udało nam się zebrać blisko 100 podpisów - mówi Łukasz Kapustka.

Jest o co walczyć, bo budowa faktycznie nie jest jeszcze przesądzona. Spotkanie rady osiedla Stare Żegrze z przedstawicielami miasta i ZKZL miało charakter konsultacyjny.

- Rada osiedla Stare Żegrze nie uchwaliła jeszcze stanowiska w sprawie budowy nowych bloków - mówi Łukasz Kapustka. - Jednak po tym, jaka jest reakcja ludzi, nietrudno się domyślić, jakie ono będzie.

Radni miejscy obiecali mieszkańcom, że sprawa zostanie poruszona na forum komisji polityki przestrzennej RM.
Nowe "deski" miałyby stanąć przed blokami numer 74 i 75. Według planów łączna powierzchnia zabudowy to 3234 metrów kwadratowych.

Mieszkańcy protestują przeciwko budowie Biedronki - tym razem pod Urzędem Miasta [ZDJĘCIA]

- Budynki zaprojektowano jako czterokondygnacyjne, z płaskim dachem. W trzech budynkach będzie znajdowało się łącznie 176 mieszkań - wyjaśnia Małgorzata Piwińska z ZKZL.

- Nie zgadzamy się na to. Zasłonią cały widok mieszkańcom klatek 119 i 77 - mówi pan Marek, z bloku sąsiadującego z polaną.
Dojazd do budynków ma prowadzić ulicą Kurlandzką. Poza trzema blokami powstanie również parking na 264 samochody. ZKZL zapewnia, że mieszkania wybudowane na polanie będą komunalne, a nie jak obawiają się mieszkańcy, socjalne (czyli zamieszkiwane często przez tzw. trudnych lokatorów). Budowa miałaby rozpocząć się w 2015 r.

- To dla nas miejsce spacerów. Nauczycielki zabierają tam uczniów i maluchy z pobliskiego przedszkola. Ludzie spacerują z psami. Nie chcemy żyć jak w betonowej puszce - oburza się Marta Olsztynowicz, mieszkanka osiedla.

Jak zaznacza Łukasz Kapustka, o działki znajdujące się na polanie długo toczyły się postępowania zwrotne. Część terenu należy do prywatnych właścicieli. Na części należącej do miasta mieszkańcy zamiast bloków chętnie widzieliby park z prawdziwego zdarzenia. Teraz, gdy wiadomo dokładnie, jaka jest sytuacja własnościowa, mogliby zacząć myśleć o projektach rewitalizacji tego terenu. O ile wcześniej nie zajmą go betonowe bloki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski