Pilanin oskarżony o rekordowy przemyt narkotyków przed sądem...

  Pilanin oskarżony o rekordowy przemyt narkotyków przed sądem w Canterbury

  Agnieszka Świderska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Kolejny Polak na ławie oskarżonych w angielskim sądzie. W Canterbury przed Sądem Koronnym toczy się proces 32-letniego Gracjana Marcina Z. z Piły oskarżonego o próbę przemytu 700 kilogramów amfetaminy i 120 kilogramów haszyszu. Rynkową wartość przemycanych narkotyków brytyjscy celnicy ocenili na 6,3 mln funtów.
  W produkcji i eksporcie amfetaminy Polska należy już od lat do ścisłej światowej czołówki. W biały proszek zaopatruje głównie Skandynawię; jest najważniejszym dostawcą amfetaminy na czarne rynki Szwecji i Norwegii. Równie chłonnym rynkiem okazuje się rynek brytyjski, zwłaszcza, gdy do angielskich dilerów i klientów dołączyli masowo emigranci z Polski.

  W ślad za nimi poszły teraz coraz większe transporty produkowanego w polskich laboratoriach narkotyku. Aż piętnaście linii produkcyjnych miała fabryka amfetaminy pod Warszawą zlikwidowana w lutym ubiegłego roku przez CBŚ. W ciągu roku była w stanie wyprodukować ponad trzy tony białego proszku.


  Skoro jednak została zlikwidowana już w lutym, to transport 700 kilogramów amfetaminy, którą na początku listopada pilanin próbował wwieźć na Wyspy musiał pochodzić z innej, równie dużej fabryki. Niewykluczone, że z tego samego źródła, choć niekoniecznie z linii produkcyjnej, pochodziło 120 kilogramów haszyszu. Ładunek miał trafić do Northampton, jednego z największych skupisk Polaków na Wyspach.

  W historię o niewinnym kierowcy polskiej ciężarówki, który nie wiedział, że w automatach do kawy przewozi narkotyki, śledczy w Dover nie uwierzyli. Gracjan Marcin Z. cały czas przebywa w areszcie oskarżony o przemyt. Nie przyznaje się do winy. I trudno mu się dziwić, gdyż był to największy w ciągu ostatnich trzech lat udaremniony przemyt narkotyków w Wielkiej Brytanii.

  Jego proces rozpoczął się na początku stycznia. W poniedziałek odbyła się kolejna rozprawa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo